24 Mart 2019 Pazar   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
“Eşit işe eşit ücret” için “kırmızı çantalı” kampanya
“Eşit işe eşit ücret” için “kırmızı çantalı” kampanya
 
12 Nisan 2012 Perşembe - 13:27
Kategori Özel Haber
13861 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Boğaziçi İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği ile Uluslararası BPW, Türkiye’de çalışan kadınlar ile erkekler arasında yüzde 20’ye varan ücret eşitsizliğine karşı kampanyaya hız verirken, etkinlikler geniş katılımla yayılıyor.
KORHABER/ÖZEL/İSTANBUL
Duransel Doğan- Zülfikar Doğan
 
Eğitim, yapılan iş, çalışma süresi vb kriterlerin aynı olmasına rağmen aynı işi yapan kadın ve erkek arasındaki ücret eşitsizliğine karşı başlatılan eşit işe eşit ücret kampanyasının sembolü “kırmızı çanta” oldu.

 

Boğaziçi İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği (BPW BOĞAZİÇİ İMKD) ile Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Örgütü tarafından (BPW Business and Professional Women) ortaklaşa yürütülen kampanya için İstanbul’da Alkoçlar Otelde düzenlenen toplantıya yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kadın aktivistin yanı sıra Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katıldı ve kampanyayı desteklediklerini açıkladı.

BPW Türkiye Kurucu Başkanı Arzu Özyol başta olmak üzere BPE Türkiye ve Boğaziçi İş ve Meslek Kadınları Derneği’nden başkan Deniz Yeker ve üye düzeyinde çok sayıda katılımcının yer aldığı toplantıya Alkoçlar Otel sahibesi Gülşah Alkoçlar ve Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Monik İpekel ev sahipliği yaptı.
Başkan Yeker’in kampanyanın amaç ve hedeflerini anlattığı toplantıda, Birleşmiş Milletler’in de desteklediği kampanya ve girişimler için son olarak BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon ile bir araya gelindiği aktarıldı.
Kadın-Erkek eşitliğinin 1957 Roma Antlaşmasından bu yana AB hukukunun temel kaynakları arasında   yer aldığına vurgulanırken, kadın-erkek arasındaki ücret eşitsizliğinin yapılan tüm hukuki düzenlemelere karşın, AB ülkeleri, ABD Avustralya gibi gelişmiş ülke ekonomilerinde de varlığını sürdürdüğü kaydedildi.
Türkiye’de ise kamu sektöründe yapılan yasal düzenlemelerle eşitsizliğin önemli ölçüde giderildiği ancak özel sektörde yüzde 20’ye varan düzeyde bir makasın ve eşitsizliğin söz konusu olduğu açıklandı.

 

BPW Türkiye Kurucu Başkanı Arzu Özyol yaptığı açıklamada eşit işe eşit ücret kampanyasının temelinde ekonomik taleplerin yanı sıra tarih boyunca var olan ve günümüzde de farklı boyutlarda devam eden kadın erkek eşitsizliğine dikkat çekmek istediklerini, konuyu temelde bir Demokrasi ve İnsan Hakları Sorunu olarak gördüklerini kaydetti.

Özyol kampanyanın başlama tarihlerinin erkeklerin bir mali yıl içinde elde ettikleri kazanca ulaşabilmek için bir kadının fazladan çalışması gereken gün sayısının hesaplanmasıyla belirlendiğini belirterek “Örneğin aynı işi yapan kadın ve erkeklerin aldıkları ücretler arasında yüzde 25 eşitsizlik olması durumunda kadının aynı işi yapan erkekle aynı geliri elde etmesi için 12 ay yerine 15 ay çalışması gerekmektedir” dedi.
Yapılan açıklamada son Dünya Bankası Raporu’na göre Türkiye’de aynı işi yapan kadın ve erkek arasındaki ücret makasının yüzde 20 olduğu ifade edilirken bunun bir yılda 52 hafta ve haftada 5 günlük çalışma günü hesabıyla, toplam 260 güne karşılık geldiği belirtildi.

Bu halde de 260 çalışma gününün yüzde 20’sinin 52 gün olduğu ve kadınların ancak 312 gün çalışmak kaydıyla erkeklerin 260 günlük ücret gelirini yakalayabildiği vurgulandı.

Bu durumda bir kadının, 1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2011 arasında bir erkeğin elde ettiği kazanca ulaşabilmek için fazladan çalışması gereken sürenin ilavesiyle Türkiye’deki “Eşit işe eşit ücret kampanyası” nın başlangıç tarihi 21 Şubat olarak belirlendi.
21 Şubat’tan bu yana Türkiye’de 7 ilde BPW ve BPW Türkiye tarafından yürütülen kampanya 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle zirve yaparken, Başkan Arzu Özyol kadınların, özellikle çalışan kadınların ve uğradıkları haksızlıkların sadece yılda bir kez ve 8 Mart’ta anımsanmasına tepkili oldukları söyledi.
Özyol, konuyu sürekli gündemde tutmak için bir de imza kampanyası başlattıklarını ve oldukça önemli bir imza sayısına ulaştıklarını açıkladı.
Medyanın da bu konuda kendilerine destek vermesini ve konuyu sürekli biçimde gündemde ve “sıcak” tutmasını beklediklerini ifade eden Arzu Özyol;
“ Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdikleri savaşın başlangıç tarihi olan 8 Mart, 1910 yılından bugüne kadar geçen sürede, sadece 8 Martlarda değil de her gün, yani 37 bin 230 kez anılmış olsaydı, bugün bu sorunları konuşuyor olmazdık” dedi.
Aynı zamanda UNESCO Balkan Ülkeleri Kadın ve Barış Merkezi yönetim kurulu üyesi de olan Arzu Özyol “eşit işe eşit ücret” kampanyasının Türkiye’de büyük yankı bulduğunu kaydetti.
BPW Uluslararası Başkanı Freda Miriklis de Arzu Özyol, Deniz Yeker ve arkadaşlarına teşekkür ederek BPW’nin en başarılı ve ses getiren kampanyalarından birisinin Türkiye’de gerçekleştirildiğini, süreçten elde edilen sonuçların da kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Miriklis, Mustafa Sarıgül’e de desteği için teşekkür ederken, kendisini dünya çapında bir siyasi lider olarak gördüklerini belirtti.

"ÖZYOL'dan AYRILMIYORUZ. ÖZYOL BAŞKANIMIZI DESTEKLİYORUZ"

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise BPW’nin çalışmalarına katkı vermekten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, kendilerinin bu konuda BPW ile ortak çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Sarıgül; “Burada söz veriyorum. Yakında tümüyle belediyemizin sorumluluğunda kadınlarımıza yönelik bir uluslararası toplantıyı biz organize edeceğiz. Her şeyini karşılayacağız. Kadınımızı hak ettiği yere getireceğiz” dedi.
 

SARIGÜL’ÜN YENİ SİYASİ PROJESİ “ÖZYOL” MU?

Mustafa Sarıgül TBMM’nin üçte birinin kadın siyasetçilerden oluşması gerektiğini belirterek, sorunların çözüm yerinin Ankara ve TBMM olduğunu söyledi.
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül Toplumsal Değişim Hareketi (TDH) yapılanmasına ara verdikten sonra önceki gün katıldığı bir toplantıda adeta yeni bir siyasi oluşum hareketinin sinyalini verdi; “Özyol”
Mustafa Sarıgül, Türkiye ve Dünya İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneklerinin organize ettiği toplantıda yaptığı konuşmada BPW Türkiye Başkanı Arzu Özyol’un isminden yola çıkarak “Doğru yol kapandı, artık yeni partinin, hareketin adı Özyol, yaşasın Özyol” dedi.
BPW Türkiye Başkanı Özyol’a siyasete atılması ve kadınların sorunlarının çözümü için TBMM’de yer alması gerektiğini söyleyen Sarıgül; “TBMM’deki kadın milletvekili sayısı artmak zorundadır. 550 milletvekilin en az yüzde 30’unun yani 150’sinin kadınlardan oluşması gerekir.

Ancak bu 150 milletvekilinin de nasıl seçileceği, seçildiği önemli. Yani kendileri özgürce siyaset yaparak, varlıklarını düşüncelerini kabul ettirerek, mücadele ederek mi seçiliyorlar, yoksa parti başkanı veya birileri tarafından mı seçiliyorlar? İtaatkarlar arasından mı belirlenip seçiliyorlar? İnsan hakları, demokrasi ne derseniz deyin siyasette, ülkede özgürlüklerin, demokrasinin gelişmesi için başlangıç yeri TBMM’dir. Orada da TBMM üyelerinin en az yüzde 30’u kadınlardan oluşmalıdır” dedi.  

  
 
Bu haber 13861 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 1  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Tekrar ısıtılırken, “Ermeni Sorununu Anlamak”

“Tanrıya Giden Yolda Karşılaştıklarım”

Atatürk'ü anmak yalnızca 10 Kasım demek değil!
»  “EN ByTİJEN” açıldı, Aralık’ta Girne’de!
»  En ucuz uçak bileti bir “TIK” ötede!
»  En büyük dans festivali başlıyor!
»  Yeni CHP’de yeni dönem, yeni tüzük, yeni yapı!
»  The tremendous success of Turkish Lawyer at the visa war with EU
»  Der große Erfolg des Türkischen Rechtsanwalts im Kampf bezüglich des VISIUMS mit der EG!
»  Türk Avukatın AB ile VİZE savaşında dev başarısı!
»  Sarıibrahimoğlu'ndan ekonomiye farklı bir bakış!
»  Prof. Basa:'Türkiye Nereye Gidiyor?'
»  Dünya Medeniyetler Kraliçesi “Türkiye” adayı Tuğçe
»  Dünya Medeniyetler Kraliçesi Ankara’da seçiliyor.
»  Seçim 2011 Oy Kullanma Rehberi
»  Küresel ekonomi için kritik IMF tespiti
»  “Ananı da al git!” diyen Başbakandan EDEP dersi!
»  Çılgın Proje’ye TEPKİLER yağıyor!
»  Celal Atik’i ölümünün 32. yılında anıyoruz
»  Sağlıklı Hayatın Kaynağı: Radyasyonsuz KEFİR
»  KEV’nın mutlu ve başarılı gençleri buluştu!
»  KARDEMİR’de Sarı Sıcak Emek
»  MEY, Rakı diye İspirto mu satıyor?
»  Fotoğrafların dili olsaydı…
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,7651   6,5229  
       
  99.835,310   243,1890  
  Ankara
Pazar Pazartesi Salı
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber