21 Mart 2019 Perşembe   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
ABD ile restleşme sonrası seçenekler neler?
ABD ile restleşme sonrası seçenekler neler?
 
9 Ocak 2019 Çarşamba - 18:32
Kategori Güncel
319 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Suriye operasyonu: ABD ile restleşmeden sonra Türkiye'nin seçenekleri neler?

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon baskısını, 'Amerikan güçlerini çekip Türk ordusunu sahaya sürme' planıyla soğutan Amerikan yönetimiyle 'ortak strateji' hayali patinaj yaptı. ABD Başkanı Donald Trump'ın çekilme vaadi 'Türkiye'nin Kürtlere saldırmaması' şartına bağlanınca işin rengi değişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Türkiye, ABD ile koordinasyon olmadan müdahale etmesin... ABD, Türkiye'nin Kürtleri öldüremeyeceği bir anlaşma ile çekilecek" mesajlarıyla Ankara'ya gelen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'la görüşmemesi basit bir tepkinin ötesinde tarafların uzlaşmaktan uzak olduğunun göstergesiydi.

İbrahim Kalın, John Bolton'a iki dosya verdiğini söyledi

Ancak Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la bir araya gelen Bolton'a ambargosunu, "Muhatabı bellidir" diyerek diplomatik denklik meselesine indirgemesi ve "Bunu bir tepki gibi değerlendirmek doğru olmaz" demesi ortak yol haritasına dönük diyaloğun sürmesinden yana olduğunu gösteriyor.

Ki Bolton dönerken heyetindeki ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadele koordinatörü James Jeffrey müzakereler için Ankara'da kaldı. Alt düzeyde müzakereler sürerken Erdoğan da düğümü Trump'la çözmeye çalışacak.

YPG ile TSK'nin paralel konuşlanma ihtimali

Peki, bundan sonra süreç nereye varır? Türkiye'nin seçenekleri nelerdir?

Erdoğan, Amerikan heyetiyle görüşmeler sürerken "Terör örgütlerine yönelik de adımlarımızı atmakta kararlıyız. Çok yakında harekete geçeceğiz" mesajı verdi. Bundan, Erdoğan'ın, 14 Aralık'taki telefon görüşmesinde Trump'a "İşimiz bitti, (Suriye) sizindir" dedirttiren baskıyı sürdüreceği sonucu çıkıyor.

31 Mart seçimlerine giderken MHP ile kurulan Cumhur İttifakı'nın selameti açısından da vites küçültmek istemeyeceği aşikâr.

Ancak mevcut koşullarda eli kulağında görüntüsüne rağmen operasyon baskısının fiiliyata geçmesi de beklenmiyor. ABD ile ortak yol haritası çıkmadan ya da Amerikan güçleri çekilmeden Türkiye'nin tek taraflı müdahale etmesi ihtimali zayıf. Reuters haber ajansının aktardığı doğruysa Türk tarafı, Bolton'a Amerikan güçleri Suriye'deyken harekât düzenlenmeyeceğini söyledi.

Bolton'a iki dosya verdiğini söyleyen Kalın'ın üzerinde durduğu bazı noktalar, Afrin senaryosunun Fırat'ın doğusunda tekrar edilmesine onay çıkmasa da ara çözümlere kapının açık tutulabileceğine işaret ediyor.

ABD'nin dağıttığı silahların toplanması, üsler ve lojistik merkezlerin Türkiye'ye bırakılması müzakere edilen konular arasında. Ayrıca Erdoğan'ın 7 Ocak'ta New York Times'a yazdığı yazıda dillendirdiği önerilerin müzakere dosyasına eklendiği anlaşılıyor.

Erdoğan, Suriye'de toplumun her kesimini barındıran bir istikrar gücü kurulmasını ve Türkiye'nin gözetimi altında Halk Koruma Birlikleri (YPG) ya da Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) kontrolünde olan bölgelerin seçimle iş başına gelmiş konseyler tarafından yönetilmesini öneriyor.

Afrin'de talan ve göçle tescillenen sonuç bu önerinin karşılık bulmasını zorlaştırsa da iki taraf, özellikle üslerin devri ya da 'noktasal konuşlanma' gibi ara formülleri, Amerikan-Türk ortaklığının yeniden tesisine yönelik bir başlangıç olarak değerlendirebilir.

Zaten Amerikan tarafında böyle bir yaklaşım göze çarpıyor. Wall Street Journal, Jeffrey'in Türkiye'yi Kürtlerle çatıştırmayan Sykes-Picot Anlaşması'na benzer şekilde bölgeyi kontrol alanlarına bölen bir harita hazırladığını yazmıştı.

Kuzeyde Kürtlerin liderliğindeki özerklik unsurlarını süpüren 'tampon bölge' yerine bölgenin Suriye ordusunun kontrolünü geçmesini önleyecek noktasal konuşlanma ABD'nin tercihi. Esnek bir strateji üzerinde yakınlaşma sağlanırsa Türkiye, ABD'nin öngördüğü türden bir konuşlanma seçeneğine razı gelebilir. Tabii bu, Suriye'de istediğini alıncaya kadar bölgenin müttefik bir güç tarafından tutulmasını tercih eden ABD'nin YPG ve Türk ordusunu aynı amaç için paralel konuşlandırması anlamına gelir.

Ankara'nın hedefiyle taban tabana zıt olmakla birlikte bu seçenek 'masada olmak için sahada olmak gerekir' yaklaşımına ters düşmüyor. İktidar bunu, ileri pozisyonlar için manevra fırsatı olarak da kendi kamuoyuna sunabilir.

Söz sırası Rusya'ya geliyor

Elbette bu tür planları kâğıt üzerinde bırakacak demografik, siyasi ve askeri gerçeklikler gözardı edilemez. Ayrıca Suriye'ye geliştirilecek herhangi bir harekat çift muhataplı bir süreci gerektiriyor. Yani ABD ile uzlaşmak düğümü çözmeye yetmiyor. Dönüp Rusya ile de mutabakat sağlamaları gerekiyor.

Trump'ın hızlıca çekilme sözü önce koordineli yavaş çekilmeye, oradan şartlı çekilmeye evrildiğinde top zaten Rusya'nın ayağına yuvarlanmış oldu.

Rusya, Ankara'daki toplantının sonucunu görünceye dek Türkiye'yi kendinden uzaklaştıracak bir pozisyonda görünmek istemedi. Hatta Erdoğan'ın Rusya lideri Vladimir Putin'le görüşeceğine dair haberler Kremlin tarafından ısrarla geçiştirildi. Türk-Amerikan ortak planı zamana kalınca bu görüşmenin önü açıldı ve şimdi Rusya, Türkiye'ye önerdiği stratejiyi daha görünür hale getirebilir. Bu bağlamda Kremlin Çarşamba günü, Erdoğan'ın çok yakında Rusya'yı ziyaret etmesinin beklendiğini açıkladı.

Ruslar, Türkiye'nin de Astana mutabakatıyla altına imza attığı Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması amacına uygun olarak Menbic ve Fırat'ın doğusundaki bölgelere hükümet güçlerinin yerleştirilmesi seçeneği üzerinden gidiyor. Rusya hem Türkiye hem Suriyeli Kürtleri bu çözüme zorluyor. Tam da Ankara'daki görüşmeler anlaşmasız biterken Rusya askeri polislerini Menbic'te devriye görevine çıkardı. Böylece kendi çözüm yolunu hatırlatmış oldu.

Rusya'nın yaklaşımı açısından, İdlib'deki gelişmeler de Türkiye'nin Suriye sahnesindeki harekât alanlarını genişletmesinin iyi bir fikir olmadığını söylüyor.

Terör örgütü olarak görülen Heyet Tahrir el Şam, müttefik milis güçlerinin Menbic için seferber edildiği sırada Türkiye destekli Suriye Ulusal Ordusu ve Suriye Kurtuluş Cephesi'ne bağlı örgütleri onlarca yerden çıkardı. HTŞ bu şekilde Soçi Mutabakatı gereğince açılması gereken M-5 ve M-4 otoyolu üzerindeki kontrolünü de artırdı.

Bu gelişmeler Ankara'nın İdlib'de gerilimi düşürme planıyla üstlendiği taahhütleri yerine getiremediğini bir kez daha gösterdi. Haliyle Ruslar Türkiye'den evvela İdlib'e odaklanmasını isteyip aksi halde üzerine felaket senaryosu yazılan büyük operasyonun kaçınılmaz olduğunu söyleyecektir.

Üçüncü bir ihtimal: Şam'la yeniden

Şimdiye kadar Rusya'yı ABD ile; ABD'yi Rusya ile dengeleme siyaseti güden Ankara muhtemelen yeni süreçte bir taraftan Moskova kanalını zorlarken diğer taraftan Trump ile ekibi arasındaki çatlağa oynayacaktır. Türkiye ile ABD arasındaki gerilimli müzakereler net bir mutabakata dönüşmediği sürece Rusya, Ankara'nın operasyon hamleleri karşısında esnek ya da belirsiz bir politika izleyebilir. Bu içinde tuzaklar barındıran bir strateji.

Rus kırmızı ışığı tam Türk-Amerikan ortaklığı karara bağlandığında devreye girebilir. Eğer Trump yönetimi, Türkiye ile ortak yolu bulamaz ya da başka bir alternatif geliştiremezse ABD açısından da Moskova ve Şam ile müzakere ederek sonuç alma seçeneği kaçınılmaz hale gelebilir. Bugün kimse bundan söz etmiyor. Ancak Arap dünyasındaki Amerikan müttefiklerinin önden yürüttüğü çalışmalar bir işaret fişeği sayılır. İran nüfuzunun kesilmesi, Fırat'ın doğusundaki fiili özerk yapının geleceği ve yeniden inşa süreci gibi birçok konuda çözümün zemini Şam'la diyaloga kayıyor. Bu kanatta Türkiye, Suriye'ye sarktıkça da Şam'ı kazanma eğilimi güçleniyor.

FEHİM TAŞTEKİN-BBC TÜRKÇE

Bu haber 319 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


 İSİG: Mega projeler güvencesiz çalışmanın ve iş cinayetlerinin yeni alanı

Rus askeri polisi Menbiç'te, devriyeye başladı

Mariam Kavakçı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu
»  İZBAN grevi Erdoğan tarafından 60 gün ertelendi
»  Pompeo: ‘Erdoğan Trump’a Teminat Verdi’
»  Savcı 19 yıl istedi, mahkeme Eren Erdem'e tahliye kararı!
»  Lice, Hani ve Kocaköy'de sokağa çıkma yasağı
»  Ayasofya Müzesi'nde bale yapan kadına inceleme
»  Ankara'da 'FETÖ' operasyonu; 100 gözaltı
»  Times: Kürtler, ellerindeki bölgeleri Esad rejimine devredecek
»  Menbiçliler anlatıyor: Ne zaman bu şehir ayağa kalksa, gelip enkaza çeviriyorlar
»  Bartholomeos Ukrayna kilisesini tanıyan kararnameyi verdi
»  Trump: ‘Türkiye Bizim Kadar Olmasa da IŞİD’den Nefret Ediyor’
»  Pentagon: "Suriye'den Çekilme Takvimini Belli Değil"
»  AP: Esad ve Kürtler Türkiye'ye karşı anlaştı
»  Bolton; Kürtlerin güvenliği sağlanmadan ABD askeri çekilmeyecek
»  Demirtaş'ın eşine yazdığı mektuba 'sakıncalı' diye el konuldu
»  Cumhurbaşkanlığından NYT'ye "Türkiye'den yurt dışına göç" tekzibi
»  Pompeo’nun 'Türkiye'nin Kürtleri katletmesini önleyeceğiz' sözlerine Ankara'dan sert tepki
»  Pendik açıklarında kuru yük gemisi yandı
»  Mahkemeden Akpınar ve Gezen'e ret!
»  Dünyanın en güvenli 20 havayolu şirketi; THY yok!
»  Prim borçlarını yapılandırmada süre uzatıldı
»  Açlık grevindeki HDP'li tutuklu vekil Leyla Güven'in annesi yaşamını yitirdi
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,4707   6,2182  
       
  103.407,800   229,9370  
  Ankara
Perşembe Cuma Cumartesi
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber