21 Şubat 2019 Perşembe   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
ABD'nin amacı Türkiye'yi Astana denkleminden uzaklaştırarak sürece engel olmak'
ABD nin amacı Türkiye yi Astana denkleminden uzaklaştırarak sürece engel olmak
 
6 Aralık 2018 Perşembe - 18:30
Kategori Güncel
123 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
ABD'nin amacı Türkiye'yi Astana denkleminden uzaklaştırarak sürece engel olmak'

ABD'nin amacı Türkiye'yi Astana denkleminden uzaklaştırarak sürece engel olmak'

"Artık Astana'nın fişini çekme vakti" diyen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye ziyareti ışığında olası gelişmeleri Sputnik'e değerlendiren Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Soner Polat "ABD'nin amacı Türkiye'yi Astana denkleminden uzaklaştırarak sürece engel olmak. Türkiye, ABD'ye karşı bölgeyle birleşmeli" dedi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, 5-14 Aralık tarihleri arasında Suriye ajandasıyla Türkiye ve Ürdün'de olacak. Söz konusu önemli ziyareti daha da çarpıcı kılan, Jeffrey'nin ziyarete başlamadan önceki açıklamaları oldu. Zira Jeffrey, ziyaretine başlamadan hemen önce Türkiye, Rusya ve İran öncülüğündeki Astana sürecini hedef alan bir açıklama yaptı. Astana görüşmelerinin "başarısız" olduğunu söyleyen Jeffrey "Artık Astana'nın fişini çekme vakti" ifadelerini kullandı. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi'nin bu sözlerine Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan da tepki gecikmedi. Açıklamaları "talihsiz" bulduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Çok talihsiz bir açıklamadır. Jeffrey'nin kendi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum" dedi. Peki "Astana'nın fişini çekmek gerek" diyen Jeffrey'le Türk ve Ürdünlü yetkililer arasındaki görüşmelerde nelerin ele alınması bekleniyor? Bu beyan, görüşmelerde nasıl tezahür edecek? Ankara'nın tepkisine rağmen ABD'nin Fırat'ın doğusunda Türkiye sınır hattına 12 ayrı gözlem noktası kurmayı planladığı ve bu gözlem noktalarının 5'ini kurmaya başladığı yönündeki iddialara Washington tarafı nasıl cevap verecek? Jeffrey'nin dediği gibi ABD'nin tek amacı gerçekten "IŞİD'i yenmek" mi? Konunun olası gidişatını ve söz konusu soru işaretlerinin olası yanıtlarını Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Amiral Soner Polat Sputnik'le paylaştı.

‘ABD'NİN AMACI TÜRKİYE'Yİ ASTANA DENKLEMİNDEN UZAKLAŞTIRARAK SÜRECİ ENGELLEMEK'

Astana sürecinin Jeffrey'nin iddiasının tersine "son derece başarılı" olduğunu söyleyen Polat'a göre ABD'nin asıl amacı Türkiye'yi Astana çizgisinden uzaklaştırmak:

"Türkiye, Rusya ve İran'ın Astana süreci son derece başarılı olmuş ve Suriye'nin makus talihini değiştirmiştir. Dolayısıyla bu süreci, Cenevre süreciyle mukayese etmenin hiçbir anlamı yoktur. Amerika, şimdi Türkiye'yi Astana ortaklarından uzaklaştırarak 'bir taşta iki kuş vurmak' istemektedir. Çünkü neticede, her ne kadar üvey evlat muamelesi görse bile, ulusal çıkar alanlarının hemen hemen tamamı tekmelense bile Türkiye geleneksel olarak Batı kulübünün üyesidir. Ama ABD ve Avrupa Birliği genel olarak Türkiye'yi Batı kampında tutmak için elinden geleni yapmaktadır. Bütün Batılı yayın organlarındaki ciddi jeopolitik analizlerde Türkiye'nin mutlaka Batı kulübünde tutulması gereğinin altı çizilmektedir. Bu çerçevede Jeffrey'nin bu sözleri son derece kritik bir anlam ifade etmektedir. Çünkü doğrudan doğruya 'Astana'nın fişini çekmek gerekir' demektedir. Peki, Astana'nın fişi nasıl çekilecek? Türkiye'yi çektiğiniz zaman doğal olarak Astana'nın fişi çekilmiş olacaktır."

‘TÜRKİYE'DEKİ ABD KARŞITLIĞI ÇOK BÜYÜK, ANKARA ARTIK KENDİ COĞRAFYASINA SIRTINI DÖNEMEZ'

ABD'nin çabalarına rağmen Türkiye'nin tavrında büyük bir değişiklik olamayacağına işaret eden Polat "Türkiye'nin 180 derece dönüş yapması mümkün değil. Bugün Rusya'yla bir Türk Akımı yapıldı. Bu her ne kadar ikili bir doğalgaz projesi gibi görünse de, aslında jeopolitik bir projedir. Ayrıca Türkiye neticede Avrasya ortaklarıyla buluşmasaydı ne Fırat Kalkanı Harekatı ne de Zeytin Dalı Harekatı bu kadar kolay bir şekilde gerçekleşemezdi. Diğer taraftan Türkiye enerjisinin neredeyse tamamını komşularından, Rusya'dan, İran'dan, Azerbaycan'dan temin etmektedir. Dolayısıyla kendi coğrafyasına da sırtını dönemez. Ben Amerika'nın bu çabalarında başarılı olacağını düşünmüyorum" dedi ve şöyle devam etti:

"Türk ulusunun büyük bir çoğunluğu Amerika'yı bir tehdit olarak algılamaktadır. Bu sebeple ABD'yle yakınlaşmak sadece hükümetin verebileceği bir karar değildir. Kaldı ki Amerika'nın Bulgaristan ve Romanya'da konuşlanması, Yunanistan'da askeri üs almak için çabaları, Kıbrıs'la ilgili söylemleri, demeçleri, Doğu Akdeniz'de Türkiye aleyhindeki her projenin merkezinde olması da Amerika'nın Türkiye'nin bütün ulusal çıkar alanlarına saldırdığını göstermektedir."

‘AMACI BÖLGEYE YERLEŞMEK OLAN ABD, TÜRKİYE'Yİ MENBİÇ'TE OYALIYOR'

ABD'nin Menbiç'te Türkiye'yi oyaladığına ve bu oyalama taktiğini devam ettirebileceğine vurgu yapan Polat "Amerika kurnaz bir ülkedir. Sizi yanıltmak için Menbiç'te olduğu gibi inanılmaz kurnazlıklarla anlaşmalar yapar. Halbuki, biz başından beri Menbiç konusunda ABD'nin amacının Türkiye'yi oyalamak olduğunu ve Amerika'nın buraya yerleşmekten başka herhangi bir hedefi olamayacağını söyledik. Ve bu öngörüler doğru çıktı. Bunu bu anlaşmayı yapan hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu itiraf etmek zorunda kaldılar" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Fırat'ın doğusunda Türkiye sınır hattına 12 ayrı gözlem noktası kurmayı planlarına da değinen Polat "ABD'nin politikası mutlaka kopma, tıkanma noktasına gelecek. Zira Amerika düşmanca, Türkiye'yi tehdit eder mahiyette 12 gözlem noktası Türkiye'ye karşı kuruyor. Batı hep sembollerle hareket eder, ABD de Türkiye'nin İdlib'deki 12 kontrol noktasına karşılık 12 rakamı belirlenmiş. Ancak eğer Kuzey Suriye'de bir terör devletçiği kurulursa Türkiye nefes alamaz. Jeopolitik olarak ülkenin güneyine set çekilir ve güneydeki Müslüman ülkelerle irtibatı kesilir. Düz sınırlar olduğu için Türkiye'ye yönelik bir terör üssü olur bu bölge. Dolayısıyla hiçbir ulusal devlet böyle bir şeyi kabul etmez" diye konuştu.

‘TÜRKİYE ABD'YE KARŞI BÖLGE ÜLKELERİYLE BİRLEŞMELİ'

Türkiye'nin PYD'yi destekleyen ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne karşı bölgesel işbirliği yapması gerektiğine değinen Polat "Türkiye'nin bu tehdidi bertaraf etmesinin en kestirme yolu Suriye, Irak, İran ve Rusya'yla dostluk mekanizması kurması ve küresel desteğini de Çin gibi güçlü ve Suriye konusunda duyarlı diğer ülkelerden sağlamasıdır. Zira Türkiye böyle yaparsa, Amerika'nın bir şansı kalmaz. Malum, İsrail ve ABD'nin desteğine rağmen Barzani'nin bağımsızlık referandum denemesinin sonuca ulaşmaması Türkiye, İran ve Irak birlikteliğinin sonucuydu. Türkiye artık Kuzey Suriye konusunda karar vermeli ve güçlenen terör tehdidini tek başına göğüslemek yerine komşularıyla birlikte entegrasyon sağlamalıdır" dedi.

‘TÜRKİYE, FIRAT'IN DOĞUSUNA ODAKLANABİLMEK İÇİN İDLİB'İ HIZLA ÇÖZMELİ'

Bölge ülkelerinin işbirliğinin, ABD'yi Suriye politikasının meşruiyetini tamamen kaybettiği bir denkleme sürükleyeceğine değinen Polat "Uluslararası meşruiyeti hiç küçümsemeyin. Irak'ta ne oldu? Amerika kıpırdayamadı. Çünkü Irak, kendi toprakları üzerinde bağımsızlık ilan etmek isteyen bir bölücü sisteme karşı harekete geçti. Suriye konusunda da diyelim ki Türkiye, Suriye, Irak net olarak anlaştı. PKK bölgesini 360 dereceden çevirirsiniz, sadece hava ulaşımına mahkum olur. PKK hem Suriye'den çaldığı tarım ürünlerini hem uyuşturucuyu hem de çaldığı petrolü, Kuzey Irak'tan dünya pazarlarına sunuyor. Burayı kapattığınız takdirde çok ciddi bir şekilde Kuzey Suriye'de çökme olur. Sonunda Suriye burada müdahaleyi başlattığı takdirde neticede ülke topraklarını savunan yasal bir güç olur. Türkiye bütün ülkelerle birlikte durursa, ABD'nin, bir dünya savaşını göze alamayacağı için, geri çekilmekten başka şansı kalmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin bu denklemdeki rolünün belirleyici olduğunu söyleyen Polat "Dikkat ederseniz İdlib'te inanılmaz derece Batı ülkeleri Türkiye'yi destekledi. Türkiye'nin de bu tuzağa düşmek yerine Fırat'ın doğusuna odaklanabilmek için İdlib sorunu hızla çözülmeli. Oyalama, olayı yokuşa sürme, zamana oynama ne Türkiye'ye ne de Türkiye'nin ortaklarına hiçbir şey kazandırmaz" diye ekledi

Bu haber 123 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Eski Bursa valisi Şahabettin Harput'a, Gülen yapılanması davasında 6 yıl 3 ay hapis cezası

Soylu: Zamanın en büyük yakalaması gerçekleşti, Erzincan’da 1 ton 271 kilogram eroin ele geçirildi

'Noel Baba' ölüm yıl dönümünde Demre'de anıldı
»  Paralarını alamayan inşaat işçileri çatı ve vincin tepesine çıktı
»  KKTC'de sel felaketi: Ölü sayısı 4'e çıktı
»  Astana görüşmeleri: 11. turdan sonra ne olacak?
»  3. havalimanı işçileri için tahliye kararı
»  Ankara’da saç ekimi operasyonu: 1 milyon TL değerinde 5 bin 915 kaçak malzeme ele geçirildi
»  Seçim öncesi, kamuda 6 aylık geçici işe hücum!
»  İzmir açıklarında 163 kaçak göçmen yakalandı
»  Kargoyla gönderilen paketten 20 kilo eroin çıktı
»  Van'ın İncisi İnci Kefali'ne uydu takibi
»  Mevlana'yı anma töreni 'Şeb-i Arus' tescillendi 
»  Avrupa Konseyi: Türkiye'de tecavüzden hüküm giyenlerin sayısı 2 yılda 23 katına çıktı
»  YouTube'un en fazla kazananı, yıllık 22 milyon dolarla 8 yaşında bir çocuk
»  Demirtaş ve Önder'in hapis cezaları onandı, Demirtaş'a tahliye yolu kapandı, Önder hapse girecek
»  Dünyanın en büyük aşçılık yarışmasında birincilik
»  Peskov: Putin, İstanbul'daki 2. Dörtlü İdlib Zirvesine katılacak
»  Mustafa Boydak'ın eşine FETÖ'den 7.5 yıl hapis
»  Ankara'da doğal gaz patlaması: 7 yaralı
»  Suriye'ye giden Rus savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti
»  CİMER açıkladı: 3. Havalimanı inşaatında 52 işçi öldü
»  Suudiler Kaşıkçı'yı İsrail'in casus yazılımıyla takip etti
»  Bakan Selçuk; Kadın istihdamı %63 arttı
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,3199   6,0382  
       
  102.494,000   226,9880  
  Ankara
Perşembe Cuma Cumartesi
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber