22 Mart 2019 Cuma   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
AKP seçmeninin %56’sı için ekonomi kötü
AKP seçmeninin %56’sı için ekonomi kötü
 
10 Ocak 2019 Perşembe - 01:24
Kategori Siyaset
228 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
İstanbul Ekonomi Araştırma’nın “Ekonomideki aşağıya doğru döngünün değerlendirilmesi” amacıyla yaptığı araştırma sonuçları yerel seçimler öncesi AKP ve MHP seçmeninin ekonomik krizin gidişatına yönelik memnuniyetsizliğini ortaya koyuyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın “Ekonomideki aşağıya doğru döngünün değerlendirilmesi” amacıyla yaptığı araştırma sonuçları yerel seçimler öncesi AKP ve MHP seçmeninin ekonomik krizin gidişatına yönelik memnuniyetsizliğini ortaya koyuyor.

Araştırma şirketinin bin 500 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, 24 Haziran seçimlerinde AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 56’sı aralık ayı itibarıyla ekonomiyi ‘çok kötü’ veya ‘kötü’ buluyor.

MHP seçmeni açısından da memnuniyetsizlik giderek artıyor. MHP seçmeninin yüzde 84’ü için ekonomi ‘çok kötü’ veya ‘kötü’. Seçmenlerin ekonomik problemleri çözmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğine olan güven ise giderek düşüyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma Genel Müdürü Can Selçuki’ye göre 24 Haziran’dan sonra gıda enflasyonunun yukarı yönlü hareketiyle fiyatlardaki artış, AKP’ye oy veren düşük ve düşük orta gelirli seçmeni kasım ayında vurdu.

Can Selçuki ile araştırma sonuçlarını, ekonomideki olumsuz gidişattan memnuniyetsiz olan seçmenin partilere göre dağılımını ve söz konusu oranların 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde oy verme davranışını nasıl etkileyeceğini konuştuk.

Seçmenin karar verme mekanizmasında en büyük etkenin ‘ekonomi’ olduğunu söyleyen Can Selçuki, 24 Haziran’da ekonominin bir problemi olduğunu ama bu durumun o dönem henüz hane halkını vurmadığını belirtiyor.

Selçuki “24 Haziran seçimlerine doğru baktığımızda ekonomistler olarak bir şeyler ters gidiyor diyorduk ama hane halkı açısından baktığımız zaman enflasyonda oynamalar olmamıştı. Seçime iki ay kala bu oynamalar yaşanmıştı. Seçimden sonra da bu durum tavan yaptı” diyor.

Bu durumun 24 Haziran seçim sonuçlarına etkisini değerlendiren Selçuki, “AK Parti’ye oy vermeyen ama ondan ayrıldıktan sonra en fazla MHP’ye gidip park eden bir seçmen gördük. Burada ekonominin etkili olduğunu düşüyorum. Ama günün sonunda ideoloji kazandı” ifadelerini kullanıyor.

24 Haziran’dan sonra Dolar’ın yedi TL’ye kadar çıktığını hatırlatan Selçuki tespitlerini şöyle sürdürüyor:

“Çok yüksek bir artış oldu. Büyüme rakamları açıklandı. Enflasyon yükseldi. Dövizde dalgalanma durdu ama yine de çok yüksek oran. Şimdi baktığımızda özellikle enflasyon temelli fiyatların artmasında hane halkının kasım ayında etkilendiğini görüyoruz. Yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki, ağustostan aralık ayına geldiğimizde AK Parti seçmeninin ekonomideki gidişat algısında çok dramatik bir değişim var.”

Araştırma sonuçlarına göre, 24 Haziran’da AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 11.6’sı ağustosta ekonominin durumu için ‘çok kötü’’ derken, bu oran aralıkta yüzde 35.2’ye çıkıyor. Aynı şekilde ‘kötü’ diyenlerin oranı yüzde 20’den yüzde 21’e çıkıyor. Yani AKP seçmeninin yüzde 56’sı ekonomi için ‘kötü’ veya ‘çok kötü’ diyor.

‘Çok iyi’ diyenler de yüzde 7.7’den yüzde 1.4’e düşüyor. Seçmenler, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu bir yıl önceye göre de kıyaslıyor. Buna göre AKP seçmeninin yüzde 4.4’ü ağustos ayında ‘ekonomi bir yıl önceye göre çok kötü’ derken, bu oran aralık ayında yüzde 30.1’e çıkıyor.

‘Bir yıl önceye göre kötü’ diyenlerin oranı da yüzde 18.1’den yüzde 22,.2’ye yükseliyor. ‘Bir yıl önceye göre daha iyi’ diyenlerin oranı ise yüzde 32’den yüzde 14.8’e düşüyor.

MHP seçmeni ise bir yıl önceye kıyasla ekonomiyi ağustos ayında yüzde 9.8 ‘daha kötü’ bulurken, bu oran aralık ayında yüzde 53.3 oranına çıkıyor. MHP seçmeni açısından da ekonomiyi bir yıl önceye göre daha iyi bulanların oranı ise yüzde 16.8’den yüzde 7.1’e düşmüş gözüküyor.

Can Selçuki, AKP’deki memnuniyetsiz seçmenin artışını “Çok beklendik bir sonuç” olarak değerlendiriyor. Selçuki “AK Parti’nin düşük orta ve düşük gelir seviyesine sahip hane halklarından oy aldığını biliyoruz. Bunu 16 yıldır başarıyor. Gıda enflasyonunun artması, fiyatların artması, akaryakıta gelen zamlar... Bunların ilk vurduğu tüketici işte bu seçmen” diyor.

Ekonominin kötü olduğu dönemlerin muhalefet için çok ciddi fırsatlar yarattığını belirten Selçuki şöyle devam ediyor:

“Bunun en güzel örneğini biz 2001 krizi döneminde gördük. AK Parti tek başına iktidar oldu. Derin bir krizi, seçmendeki kızgınlığı, mevcut partilere olan bıkkınlığı AK Parti çok güzel kullandı. Biz ekonominin aşağıya yönlü hareketini 2009 seçimlerinde gördük. Küresel finansal krizin Türkiye’yi en derinden vurduğu dönemdi, çift haneli negatif büyümeleri gördüğümüz bir dönemdi. AK Parti yüzde 38’e düştü, ama CHP’nin adayları iyi değildi ve dolayısıyla kazanamadılar.

7 Haziran seçimlerine baktığımız zaman CHP tamamen ekonomi odaklı bir söylem geliştirmişti. AK Parti tek başına hükümet olamadı. Daha sonra tamamen güvenlik politikalarına dönük bir söylem geliştirdi ve kasım seçimlerinde tekrar tek başına iktidar olabildi. Dolayısıyla seçmen bu ekonomik döngülere cevap veriyor. AK Parti seçmeni de cevap veriyor. Bunu gördük.”

Can Selçuki, AKP seçmeninde giderek artan memnuniyetsizliğinin sandığa nasıl yansıyacağına ilişkin şunları söylüyor:

“Sizin evinizin damı akıyor olabilir, evden de memnun olmayabilirsiniz ama o evden çıkıp giderken sokakta kalmayacağınızdan emin olmanız lazım.”

Selçuki, AKP seçmeni açısından böyle bir alternatif var mı sorusuna ise ‘Hayır’ yanıtını veriyor. Buna ilişkin de yaptıkları araştırma sonuçlarını örnek olarak gösteriyor. Araştırmada “Türkiye’deki ekonomik problemleri çözecek en uygun kişi kim?” sorusuna verilen yanıtlarda birinci sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yer alıyor.

Ancak araştırmaya göre Erdoğan’ın ekonomik liderliğine olan güvende ise azalma yaşanıyor. Buna göre ağustos ayında bu soruya yüzde 46.8 oranında ‘Erdoğan’ yanıtını veren seçmen için, bu oran aralık ayında yüzde 33.7’ye düşüyor.

Araştırmada ‘İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’ diyenlerin oranı yüzde 3.7’den yüzde 7.5’a yükselmiş.

‘CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ diyenler yüzde 1.9’dan yüzde 2.9’a çıkmış.

‘Eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ diyenler yüzde 5.2 iken bu oran aralık ayında 0.9’a düşmüş gözüküyor.

‘Muharrem İnce’ diyenlerin oranı da yüzde 14’ten yüzde 11.7’ye gerilemiş durumda.

Selçuki bu sonuçlara ilişkin “Ekonomiyi kim çözer sorusuna Erdoğan diyenlerin oranı ciddi bir oranda düşüyor ama ‘yeni bir lider’ diyenlerin oranı da yüzde 31.2. Diğer liderler de sıralamanın altında. Erdoğan kim ne derse desin yine bu ülkede en yüksek kamuoyu oranına sahip bir lider. Herhangi bir alternatifi olmadığı sürece bu düşüş Erdoğan’ın liderliğine herhangi bir zarar getirmiyor ama çıkartılacak dersler var” değerlendirmesini yapıyor.

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimde AKP ve MHP seçmeni açısından her ne kadar memnuniyetsizlikte artış yaşansa da sandıkta bir aidiyet kimliği sorunu ortaya çıkar mı sorusuna ise Selçuki şu yanıtı veriyor:

“Yerel seçimlerde parti aidiyeti daha düşük rol oynuyor. Yerel seçimlerde sonucu yüzde 30-40 adayın kim olduğu belirliyor. Ama şu dinamiği bilmiyoruz. 24 Haziran’da siz MHP’li olabilirsiniz, AK Parti’ye oy verme eğiliminde olmayabilirsiniz ama gidip kendi partinize oy verebiliyordunuz. Şimdi öyle değil. Bir MHP’linin kendi partisine oy verme şansı kalmadığında nasıl bir oy verme davranışında bulunacağını bilmiyoruz.

Aynı şekilde bir AK Parti’li seçmenin sadece MHP’li adayın olduğu bir yerde kime oy vereceğini bilmiyoruz. Bu bir ilk. Örneği de yok. Birkaç opsiyon var. Seçmen sandığa gitmeyebilir. Gider, MHP’li ise AK Parti adayına oy vermez ama Meclis üyeliğinde yine gider kendi partisine oy verir. Dolayısıyla memnuniyetsizliğin bu açıdan sandığa nasıl yansıyacağını görmek çok zor.”

Can Selçuki, muhalefet açısından da tabloyu değerlendiriyor. Millet İttifakı’nın Ankara’da büyükşehir belediye başkanlığı için Mansur Yavaş’ı aday göstermelerinin çok doğru bir hareket olduğunu belirten Selçuki, “Birinin kazanma olasılığı varsa o da Mansur Yavaş’tı. Biz bunu anketlerden görebiliyorduk. Şimdi Mehmet Özhaseki’nin adaylığı ile ilgili acaba biz doğru mu yaptık diye kulislerde konuşulmaya başlanmış. Ekonomik bir durumla beraber iyi bir aday çıkarabilirseniz fark yaratabilirsiniz” diyor.

Ancak Selçuki, CHP’nin İstanbul için Ekrem İmamoğlu’nu aday göstererek yarışa geriden başladığı değerlendirmesini de yapıyor:

“CHP, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu aday olarak gösterdi, İYİ Parti de aday göstermeyerek onu destekliyor. HDP zımni bir destek veriyor. Ama Binali Yıldırım ve İmamoğlu’nu bilinirlik ve siyasi CV olarak terazinin iki kefesine koyduğumuz zaman CHP iki, üç adım geriden başladı bu yarışa. Dolayısıyla böyle bir durumda ekonomik durum Millet İttifakı’na İstanbul’u getirmez.”

Araştırma sonuçları muhalefet partileri açısından AKP ve MHP seçmenine göre farklılık arz ediyor. Muhalefet partilerini destekleyen seçmenlerin Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik duruma bakışı ağustos ayına göre daha iyimser bir grafik izliyor.

Buna göre, ağustos ayında ekonomiyi yüzde 79.3 oranında ‘çok kötü’ bulan CHP seçmeni, bu soruya aralık ayında yüzde 73.9 oranında ‘çok kötü’ yanıtını veriyor. HDP seçmeninin yüzde 81.1’i ‘çok kötü’ derken bu oran aralıkta yüzde 71.2’ye düşüyor. İYİ Parti seçmeninde bu oran yüzde 77.9’dan yüzde 60’a geriliyor.

Saadet Partisi’nde ise yüzde 73.9’dan yüzde 57.1’e düşüyor. Selçuki muhalefet partilerindeki bu iyimser bakış açısına ilişkin “Muhalefet seçmeni ekonomik olarak daha orta ve üst sınıf. Doların düşmesi, kurdaki oynaklığın azalması onun algısını düzeltiyor” diyor.

Uzmanlar, 2019’da Türkiye’yi ekonomik açıdan daha karanlık bir tablo beklediği görüşünde. AKP ve MHP seçmenindeki bu yöndeki memnuniyetsizliğin daha da artması durumunda “Türkiye’yi erken Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim bekler mi” sorusuna Selçuki şu yanıtı veriyor:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan yerel seçimi de atlattıktan sonra iyi veya kötü 2023’e kadar artık hiçbir sandık görmek istemez. Seçim sonuçları MHP’nin veya AK Parti’deki bazı milletvekillerinin bakışında bir değişikliğe neden olursa o zaman erken seçim gündeme gelebilir. Ama Erdoğan asla erken seçim istemeyecektir.”

DENİZ ÖZ-AHVALNEWS

Bu haber 228 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Erdoğan, MÜSİAD Vefa Gecesi'nde konuştu

Ekrem İmamoğlu: Her birini tek tek ikna edebilirim

Mansur Yavaş, Kılıçdaroğlu'nun teklifini canlı yayında açıkladı
»  Pompeo: Erdoğan Kürtler için güvence verdi
»  CHP’li Erdoğan Toprak; Öngörüsüz AKP dış politikası 2019’a ağır miras devretti
»  Bakan Akar, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile görüştü
»  Alanya Belediye Başkanlığına Rus asıllı aday
»  Karamollaoğlu: Adaylarımızın tamamını 27 Ocak'ta açıklayacağız
»  Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'a 'Kıbrıs Anıtı' yanıtı
»  Özgür Özel; ' Yıldırım seçilirse koltuğa oturmayacak, Bilal Erdoğan...
»  İYİ Parti'den flaş 'ittifak' açıklaması
»  CHP'li Engin Özkoç: Genel Başkanımız için elimizi taşın altına koyuyoruz
»  HDP 32 belediye için adaylarını açıkladı
»  Erdoğan; Batsın sizin Manhattan'ınız
»  Çavuşoğlu: ABD'nin Suriye'den çekilmede zorlukları olduğunu görüyoruz
»  Reuters'a konuşan ABD'li yetkili; 'Bolton, Kürtlere yönelik kötü muameleye ABD'nin karşı çıkacağını söyledi, 'Erdoğan'ın NYT makalesi yanlış ve saldırgan' dedi.
»  Rutkay Aziz'den Erdoğan'a yanıt geldi
»  MSB'den Akar-Dunford görüşmesi açıklaması
»  Fethiye'de CHP'li aday adayı istifa edip, AK Parti'ye geçti
»  Kılıçdaroğlu: Yuları kaptırmışsın oraya
»  Kalın: “PKK/PYD/YPG Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olamaz”
»  Erdoğan; Bolton'un muhatabı İbrahim Kalın'dır
»  Akşener; Bu 5 müteahhit Türkiye'den büyük!
»  Bahçeli'den Ruh Sağlığı yasası teklifine tebrik
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,6772   6,4069  
       
  99.835,310   239,3580  
  Ankara
Cuma Cumartesi Pazar
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber