23 Nisan 2019 Salı   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
CHP'li Gürer; 'Devlet manavlık, kasaplık bakkallık yapmaz dediler, tablacılığa yöneldiler!'
CHP li Gürer;  Devlet manavlık, kasaplık bakkallık yapmaz dediler, tablacılığa yöneldiler!
 
12 Şubat 2019 Salı - 12:51
Kategori Ekonomi
241 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
'Devlet bakkallık yapmaz dediler, tablacılığa yöneldiler!'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP'nin eleştirdiği politikalardan medet umduğuna dikkat çekti.

'Devlet bakkallık yapmaz dediler, tablacılığa yöneldiler!'CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Devlet bakkallık yapmaz” diyerek  CHP Belediyelerince açılan tanzimleri kapatanların,  “Tablacılığa” yönelerek, meyve ve sebze fiyatlarındaki artışa çözüm aradığını söyledi.

Kuyruklarda bir-iki saat bir kilo sebze için yurttaşların bekletildiğini, iktidarın yanlışlarından ders almak kalıcı, gerçekçi çözüm yerine günü kurtarma ve suçlu yaratarak, beceriksiz yönetimlerini aklama çabası içinde olduklarını ifade etti.

AKP POLİTİKALARI ÇÖKTÜ

Gelinen noktayı “AKP’nin 17 yıllık tarım politikasının çökmesi” olarak nitelendiren Ömer Fethi Gürer, sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemenin yolunun, üretim girdi maliyetlerinin düşürülmesinden geçtiğini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla belediyelerin tanzim satış noktalarının açılmasını daha dün karşı çıkıp bugün kurtuluş diye tablacılık  yaparak sunmalarının çelişkisini iktidarın ne yaptığını bilmezliğinin bir yansıması olduğunu belirtti.

İKTİDAR  TARIMDA NE YAPTIĞINI BİLMİYOR

CHP’li belediyelerin vatandaşa daha uygun fiyatla ürün satan tanzim satış mağazaları ve alanlarının kapatıldığını anımsatan Gürer: “Neye karşı çıktılarsa, sonunda umut diye ona sarılmaya başladılar” ifadesini kullandı.

SÖYLEDİKLERİNİ YUTUYORLAR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer: “Atatürk’ün tarımda ne yapıp, nasıl başardığını okusalar başka çözüm aramazlardı ama AKP Atatürk Orman Çiftliğini dahi saray dikerek önemli ölçüde yok etti. Çok katlı binalar dikildiği kent çevrelerinde bostan arazileri yok edildiği için artık ürün farklı illerden büyük şehirlere taşınıyor. Üretim girdileri yanında yol köprü akaryakıt gideri de fiyatlara önemli etki yapıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında planlı ve bilimsel tarıma geçiliyor. Çiftlikler kuruluyor. Yerli tohum ve fidan üretimine geçiliyor. Toprak analizinden üretim maliyetine, ürün verimliliğinden bölgesel çeşitliliğe ve depolamadan pazarlamaya çalışmalar yapılıyor. Çiftliklerin birleşimi ile doğan TİGEM gibi Et ve Balık Kurumu, TMO, Bitkisel üretim adına yapılanmalar oluşturuluyor. 1990’lardan başlayıp 16 yıllık AKP iktidarında zirve yapan uygulamalarla özelleştirme adına devlet destekli tarım politikaları yok ediliyor. TİGEM’in verimli çiftlikleri kiraya veriliyor, Et ve Balık Özelleştirme kapsamına alınıyor. TMO’nun işlevi değiştiriliyor. Diğer tarım işletmeleri tasfiye ediliyor. Ülke tarımı çökertilip ithale yöneliş oluşuyor ve Fransa çiftçisine katkı nedeni ile madalya alan bakanlar ülke tarımının yok oluşunu yaratıyor. Bu süreçte kentlerin çevresinde verimli tarım alanlarınki çoğu sebze bostanı imara açılıyor. Adım adım bugünler göz göre göre yaratılıyor.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) için ülke genelinde Atatürk ile başlayan tohum ve fidan ıslahı için kurulan çiftçilikleri kiraya verip yok eden anlayış TİGEM’i Sudan’dan tarım alanları kiralamaya yöneltiyor.  Bakan yazılı soru önergeme verdiği yanıtta domates, hıyar yetiştireceklerini belirtmişti. Orada yetiştirip ülkemize getirecekler, keşke ülkemizde bu üretimleri düşünselerdi. Toprak Malzemeleri Ofisi’nde (TMO)  çiftçi kara gün dostu iken, Niğde Bor ilçesinde olduğu gibi varlığını yok ettiler. Depolar binalar harap halde kaldı. AKP iktidarı ne yaptıklarını kendileri de bilmiyor. Günü birlik kararlar alıp uygulamaya koyuyorlar ama başarısız olunca eski sisteme dönüp söylediklerini yutuyorlar” diye konuştu.

DEVLET BAKKALLIK YAPMAZ DİYENLER, YAPTIKLARI YANLIŞI GÖRDÜLER

AKP’nin uygulamaya koyup sonradan eskiye dönüş yapmak zorunda kaldığı pek çok konuda üreticinin, tüketicinin ve tüm yurttaşlarımızın zarar gördüğünü kaydeden CHP Milletvekili Gürer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2010 yılında söylediği “Yolun sonu görünüyor; bakkallar birleşsin ve marketleşsin” şeklindeki açıklamasını hatırlattı. Gürer, “O zaman böyle diyen cumhurbaşkanı şimdi de marketlerle mücadele etmeye başladı. Tanzim diye mobil tablacılığa yönelen belediyelerle sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa çözüm arıyor. Tanzimler kapatılırken ‘devlet bakkallık yapmaz’ diyenler sonunda yaptıkları yanlışı gördüler. Üretici maliyet girdileri nedeni ile her yıl tarladan uzaklaşıyor, borç batağındaki üretici maliyetine ürün satarsa nasıl geçinecek? Ekip dikmez. AKP iktidarı ekilmeyen arazilere  nasıl ekim yaptıracak? Acil yapılması gerekeni yapıp, üretim girdi maliyetlerini düşürerek düzenlemeler sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

TARIMDA BİLİMSEL ÇÖZÜM ŞART

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımdaki sorunlara planlı ve bilimsel çözümlerle yaklaşmanın gerektiğine de işaret ederek, “İktidar, kent çevrelerinde yağmalanan bostan alanlarını ile boşalan köylerde oluşan sorunlarında farkında değil. Yok ede ede bugünleri yaratılar. Ülkeyi, soğanı ithal edecek duruma düşürdüler. Şimdi de karne ile ürün satış sürecine geldilerr. Sonunda patlıcanı, domatesi üreteni satanı da fiyatlardan dolayı terörist ilan edecek kadar şaşırdılar” açıklamasında bulundu.

GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞMEDEN, SEBZE MEYVE FİYATLARI DÜŞMEZ

Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın, tarımdaki girdi maliyetlerinin aşağıya çekilmesiyle mümkün olabileceğine dikkat çeken CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Tohum, ilaç, gübre fiyatları düşmeden; mazot ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatları geri çekilmeden sorunlar aşılmaz. Yol geçiş ve köprü geçiş ücreti yüksek olduğu için sebze ve meyveye yüklenen nakliye fiyat artışı AKP iktidarı eli ile  fakir fukaraya kuyrukta sınırlı miktarda sebze temin etme noktasına düşürüldüler” dedi.

AKP’NİN TARIM POLİTİKASI ÇÖKTÜ…

AKP iktidarını 17 yıldır uyguladığı tarım politikasının çöktüğüne işaret eden Gürer, “Kooperatifçiliğe yeniden dönüşün yolu açılmalıdır. AKP’nin Tarım politikasında yaptığı yanlışları halen görmüyor; geçici çözümlerle 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere kadar fiyatları düşürüp oy devşirmeyi planlıyor. Uyguladıkları yöntem ile domatesi, patlıcanı ucuza düşürdük algısı belediyelerin  maliyeti bir kısmı üstlenmesi ile oluşuyor. Kalıcı çözüm yaratmanın yolu üreticinin ucuz ürün üretimini sağlamaktır. Yeniden üretime yöneltecek uygulamalar sağlanmasıdır. Üretmeden, girdi maliyetini düşürmeden, yeni tarım alanaları seralar oluşturmadan, ürün korunabilir depoları artırmadan, bilimsel ve planlı tarıma yönelmeden günü kurtarmadan öte çözüm üretilemez” diye konuştu.

Bu haber 241 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


İran'dan soğan ithalatı başladı

Tanzim Satış noktaları gıda fiyatlarını düşürür mü?

Ünsalan: Oğlum, Hans’a iki ekmek bırak gel
»  İşsizlik maaşı alanlar 653 bine çıktı: 6 ayda 1 milyon yeni işsiz
»  Tanzim satışla, Küçük esnaf, manav ve bakkallar batacak
»  Rusya-Türkiye ticaretinde %500 Rusya kârlı!
»  '3. havalimanı henüz tam faaliyete geçmeden battı, geçmiş olsun'
»  Albayrak; Gıda terörüyle sert şekilde mücadele edeceğiz
»  Venezuela'nın Türkiye'ye giden altınları, makarna ve süt tozu olarak dönüyor
»  Yeni Şafak'tan 'Passolig Vurgunu' dosyası!
»  Ankara'da ilk tanzim satış çadırları kuruldu
»  Mahfi Eğilmez: Baskılamanın karaborsaya dönüşmesi olasılığı oldukça yüksek
»  Döviz mevduatı rekorda, TL mevduat düşüyor
»  Türkiye’nin ikinci büyük filosuna sahipti: Hatay, artık TIR mezarlığı
»  Varlık Fonu, 1 milyar euro borç arıyor!
»  TÜİK 2018 hayvansal üretim verilerini açıkladı: Et ve süt üretimi arttı, bal üretimi azaldı
»  Albayrak; Küresel ticaretin yıldızı olacağız
»  AKP iktidarının asgari ücret desteği; Kayıtdışına destek, istihdama köstek!
»  İGA'da yaprak dökümü; 2 şirketten biri daha gidiyor!
»  Erdoğan, CHP ve Ecevit’in 40 yıl önceki TANSAŞ ipine sarıldı!
»  Açlık sınırı '1957 TL'ye, yoksulluk sınırı 6745 TL'ye ulaştı'
»  "İş Bankası'nın keyfi kararla devredilmesi Türkiye'yi , Afrika'daki en hukuksuz devletlerin bile gerisine düşürür"
»  İş Bankası'na Erdoğan darbesi; hisseler çakıldı!
»  OECD ortalaması %1,8 olan gıda enflasyonu Türkiye'de %25 oldu!
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,8268   6,5583  
       
  95.952,770   238,6160  
  Ankara
Salı Çarşamba Perşembe
-1 / 14 °C 1 / 14 °C 6 / 19 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber