27 Mayıs 2018 Pazar   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Çin'in güzelliğine düşkün kızları; Huayaolar
Çin in güzelliğine düşkün kızları; Huayaolar
 
18 Şubat 2013 Pazartesi - 13:49
Kategori Yaşam
1302 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Çin'deki Yao milliyetinin kollarından biri olan Huayao milliyeti, ülkenin ortasındaki Hunan eyaletinin kuzeybatısında, 1300 metre yüksekliğindeki Huxing Dağı'nda yaşıyor. Tarihi kayıtlara baktığımızda, günümüzde nüfusu 5 bin dolayında olan Huayao milliyetiyle ilgili çok az bilgi bulabiliyoruz.
 Huaoyaoların rengarenk giyisileri, kendine özgü örf ve adetleri ile yaşam tarzları, birçok turistin ilgisini çekiyor.

 "Dünyanın en güzel renkleri"

Çincede "Hua" sözcüğü çiçek anlamına geliyor. 400 yıla yakın bir geçmişe sahip olan bu milliyete neden Huayao deniyor?

 Huayaoların elbiselerinin ve süs eşyalarının oldukça güzel olmasından dolayı onlara bu isim verilmiş. Huayaoların elbiseleri ve takıları köye gelen turistlerin büyük beğenisini kazanıyor. Huayao köyünü ziyaret eden muhabirimiz konuyla ilgili izlenimlerini şöyle anlattı:

 "Huayao milliyeti, gerçekten çok güzel bir milliyet. Kendi gözlerimle görmeseydim, Huayao kızlarının giydiği elbiselerin ve taktıkları süs eşyalarının güzelliğini hayal bile edemezdim. Dünyanın en güzel renklerinin, Huayao kızlarının giysilerinde toplandığını söyleyebilirim."

 Elbise deyip geçmeyin...
Başlarına güzel başörtüler takan Huayao kızları, rengarenk nakışlı uzun etkelerin üzerine, diz altına kadar uzanan lacivert ceketler giyerler, bellerine de renkli geniş kuşaklar sararlar. Bu kıyafetler Huayao kızlarının sembolüdür. Elbiselerinin üzerindeki ejderha, anka kuşu ve balık gibi güzel motiflerin hepsini, kendi elleriyle işlerler.
 Huayao kızları, nakış işlemeyi küçük yaşlardan itibaren öğreniyorlar. Çünkü bir genç kızın ömrü boyunca yetecek kadar elbiseyi, evlenmeden önce hazırlaması gerekiyor. Yoksa hiçkimse onunla evlenmek istemez.
 Huayao kızlarının anlattıklarına göre, bir uzun etek için 300 binden fazla nakış işlemek gerekiyor. Bu nedenle, bir elbiseyi işlemek en az altı ay alıyor.

 Güzelliğine düşkün Huayao kızları, tarlada çalışırken de etek ve başörtülerini çıkarmıyorlar. Uzaktan bakıldığında dağ çiçeklerini andırıyorlar. Huxing Dağı, yılın dört mevsiminde bu güzel kızlarla, güzel "çiçekler"le süsleniyor.

 Huayaolar türkü söylemeyi çok seviyorlar. Dolayısıyla tarlada çalışırken hep türkü söyleyerek çalışıyorlar. O yüzden köyde hep güzel Huayao türkülerinin sesi yankılanıyor. Karşılıklı türkü söylemek ise Huayao kız ve erkeklerinin birbirlerine duydukları aşkı ifade etmenin geleneksel bir tarzıdır.
 Dong etnik grubu

Çin'de yaşayan diğer bir etnik grup da Dong etnik grubudur. Donglar ülkenin güneybatısındaki Guizhou eyaletinin Zhaoxing köyünde toplu halde yaşıyorlar.

 Köye vardığımız gün kendilerine özgü milli kıyafetler giymiş Dong milliyetinden kızlar ve delikanlılar, köyün girişinde bizi bekliyorlardı. Delikanlılar bir yandan Lusheng adlı çalgıyı çalıyorlar, diğer yandan çalıgının ritmine uyarak dans ediyorlardı. Kızlar ise bir yandan Dong şarkıları söylüyorlar, diğer yandan da yapışkan prinçten yapılan mis kokulu içkiyi ikram ediyorlardı.
 Köyün ortasındaki meydandan, kulağa hoş gelen şarkı sesleri yükseliyordu. Dongların yaşadığı köylerin büyük olmamasına ve köylerde genellikle 100-200 ailenin yaşamasına rağmen, her köyde küçük bir meydan vardır. Meydanın bir tarafında çok yüksek bir davul kulesi, öbür tarafında ise bir opera sahnesi bulunur. Bu meydan, Dongların önemli faaliyetlerinin düzenlendiği ve Dong kızları ile delikanlılarının birbirleriyle tanıştıkları yerdir.
Davul kulesine yaklaştığımızda, Dong kızları ile delikanlılarının ünlü bir Dong şarkısını söylemekte olduklarını gördük. Şarkılar seslendirilirken ne orkestra şefi ne de eşlik eden bir müzik vardır. Buna rağmen şarkı sesi kulağa çok hoş gelir.
 Lusheng'sız mutluluk olmaz!
Dongların en sevdiği çalgılardan biri olan Lusheng, genellikle farklı uzunluklarda 5-6 bambu kamışından yapılır. Lusheng'la kulağa hoş gelen güzel ezgiler çalınabilir. Donglara göre, Lusheng olmaksızın, sevinçli ve mutlu bir hava yaratılamaz. Delikanlılar ve kızlar Lusheng'ın ritmine uyarak dans ederken, bunu gören yaşlılar da hemen onları takip ederek dans etmeye başlarlar. Kulağa hoş gelen Lusheng ezgileri, güneş batıncaya kadar çalınır ve herkes danslarını o zamana dek sürdürür. Bu sırada ellerinde, içinde çeşitli yemeklerin bulunduğu sepetler ve içkiler taşıyan yaşlı kadınlar gelirler. Aslında bu becerikli kadınlar, diğer kişiler dans ederken, yemek hazırlamaktadırlar.
 Davul kulesi...
Ay anlamına gelen "Yueliang" adlı bir Dong kızı mikrofonumuza şunları söyledi:
 "Donglar ünlü şarkılarını genellikle önemli bayram günlerinde ya da uzaktan misafir geldiğinde davul kulesinin içinde söylerler."
 Davul kulesine yakın bir yerde, Dong milliyetinin kendine özgü el sanat ürünlerini satan küçük dükkanlar bulunuyor. Dükkanlarda küpe, kolye, bilezik gibi takılarla harika bir şekilde işlenmiş çeşitli nakış ürünleri satılıyor.
 Sadece tüccar değil
Küçük bir dükkana girdik ve dükkan sahibiyle sohbet ettik. 50 yaşlarındaki dükkan sahibi bize, bu dükkanı Zhaoxing köyüne gelen turist sayısının artmasından sonra açtığını, alışveriş yapanların günden güne artmasıyla birlikte, ailesinin yaşam düzeyinin eskisine göre çok daha yükseldiğini, yeni ev inşa ettiğini ve evine çeşitli beyaz eşyalar satın aldığını keyifle anlattı.
 Dong kültürünün korunması ve yaygınlaştırılması çalışmalarına büyük önem veren dükkan sahibi kitap okumayı çok seviyor. Dong milliyetinin el sanat ürünleri ticaretiyle uğraşması, ekonomik geliri arttırmanın yanı sıra, Dong kültürünün yaygınlaştırılmasına da yardımcı olduğunu belirten dükkan sahibi sözlerine şöyle devam etti:
 "Dong milliyetinin el sanat ürünlerini satarken, Dong kültürünü sergilemekle kalmayıp, turistlere Zhaoxing köyü ve Dong milliyeti hakkında da bilgiler veriyoruz."
China Radio International/CRI
Bu haber 1302 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Jüpiter'in uydusunda yaşam olasılığı daha fazla

Depresyona karşı elekrik bandı

Bu meslekler tarih oluyor
»  Maymunların hafızası insanlarınkinden daha iyi
»  Şubat ayında deniz keyfi
»  İdrarı nelere kadir...
»  Titanik II için milyon dolarlık bilet yarışı
»  Köpekler potansiyel arkadaşlarını tanıyor
»  Acelesi olan kadın cam kapıyı fark etmeyince...
»  At arabaları motorlu araçlar gibi otoparka çekiliyor
»  Karakoç'un 'büyük aşk'ı banka reklamında!
»  Dolandırıldığına polisi bile inandıramadı
»  Ezici çoğunluk uzun erkek istiyor
»  Sırt ağrısının nedeni hızlı evrimleşme
»  Neden horluyorsunuz?
»  Alkollü genç kaza yaptı
»  Hepatit kadar zararlı
»  İzmir Körfezi'nde deniz altı yaşam canlandı
»  Doğum gününde arkadaşı öldürdü
»  İzmir'de kaza; 1 ölü
»  Bebek arabasını soydular
»  Masumiyeti intihar ettikten sonra anlaşıldı
»  Denizin dibinde antibiyotik arayışı
»  Kış günü biri meyve verdi, diğeri çiçek açtı
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  4,7073   5,5003  
       
  103,200   197,1563  
  Ankara
Pazar Pazartesi Salı
12 / 27 °C 15 / 26 °C 13 / 21 °C
Hükümetin genel olarak performansını nasıl buluyorsunuz?
Çok başarılı
Başarılı
Ne başarılı ne başarısız
Biraz başarısız
Çok başarısız
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
17/03/2018 14/03/2018
02-16-17-31-44-48 02-07-10-16-21-09
15/03/2018 19/03/2018
05-20-22-31-40-47 04, 05, 11, 12, 18, 26, 29, 31, 32, 33, 35, 37, 40, 47, 50, 51, 54, 63, 70, 71, 79, 80
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber