22 Ocak 2019 Salı   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Economist: Diplomatik kriz ekonomik krize dönüşüyor
Economist: Diplomatik kriz ekonomik krize dönüşüyor
 
10 Ağustos 2018 Cuma - 13:58
Kategori Siyaset
261 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Economist: Türkiye'nin diplomatik krizi hızla ekonomik krize dönüşüyor

"Türkiye, Brunson'ı serbest bırakacaktı; ABD, Atilla'nın cezasını Türkiye'de çekmesine izin verecekti"

BBC Türkçe'deki habere göre, İngiliz The Economist dergisi bu haftaki sayısında ABD'nin iki Türk bakana yaptırım kararı almasının Türkiye ekonomisinde bardağı taşıran son damla olabileceğini yazdı. Dergiye göre, Türkiye'nin diplomatik krizi ekonomik krize doğru gidişi hızlandırıyor.

Economist, yazıya "Amerikan Kongresi, Rusya'da yolsuzlukları açıklayan birinin öldürülmesinden sorumlu Kremlin yetkililerine baskı yapmak amacıyla 2012'de Magnitsky Yasası'nı geçirdiğinde ve hatta yolsuzluk ve insan hakları ihlallerine karışan yabancı yetkilileri de dâhil etmek için yasayı genişlettiğinde, pek az kongre üyesi bunun NATO müttefiki bir ülkenin hükümetine karşı kullanılacağını hayal edebilirdi" diyerek başlıyor.

"1 Ağustos'ta, ABD Hazine Bakanlığı iki üst düzey Türk yetkilinin, içişleri ve adalet bakanlarının, Amerikalı pastör Brunson'un uzayan tutukluluğunda oynadıkları rol nedeniyle mal varlıklarını dondurduğunda olan tam da buydu" ifadelerini kullanan dergi, "Türkiye'nin de beklendiği gibi Başkan Donald Trump'ın kabinesindeki iki bakana yaptırım açıkladığını" hatırlatıyor.

Economist, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil iki tarafın da krizden çıkış için bir yol bulunabileceğini ifade ettiğini ancak piyasaların bu görüşü paylaşmıyor göründüğünü yazıyor.

TL'nin Dolar karşısındaki değerinin 6 gün üst üste rekor derecede değer kaybettiğini vurgulayan Economist, devlet tahvili faizlerinin rekor seviyelere çıkmasıyla ekonominin kriz tehdidiyle karşı karşıya geldiğini söylüyor.

'Yaptırım kararı sürpriz değil’

"Daha 2 hafta önce Türkiye ve Amerika bir dizi karmaşık sorunda ilerleme kaydetmenin yolunu açabilecek bir anlaşmanın eşiğindeydi. Türkiye, 2016 sonundan beri bir dizi saçma terör suçlamasıyla tutuklandığından beri cezaevinde bulunan Pastör Andrew Brunson'ı serbest bırakacaktı. Amerika da İran'a yönelik ambargoları ihlal etme suçlamasından hüküm giyen Türk bankacı Hakan Atilla'nın cezasının geri kalanını Türkiye'de çekmesine izin verecekti. Uzlaşmanın Türk Dışişleri Bakanı'nın ek talepleriyle bozulduğu, Amerikalı yetkililerden, Atilla'nın çalıştığı devlet bankası Halkbank'a yönelik soruşturmalara son verilmesini istediği belirtiliyor. Brunson, serbest bırakılmak yerine ev hapsine alındı."

Amerika'da Türk hükümetine duyulan öfke düşünüldüğünde, yaptırım kararının sürpriz olmadığını söyleyen dergi, ABD Başkanı'nın Erdoğan'la geçen yıl yaptığı ilk görüşmeden bu yana üç kez Brunson'ı durumunu gündeme getirdiğini ve Trump yönetiminin bıkıp usanmadan Brunson'ın serbest bırakılması çağrısında bulunduğunu hatırlatıyor.

Uzlaşma için manevra alanı kaldı mı?

Economist, ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptırım kararının bir uyarı atışı mı olduğunu, yani hala bir uzlaşma için manevra alanı bulunup bulunmadığını ya da yeni yaptırımların kaçınılmaz olup olmadığını görmek için çok erken olduğunu belirtiyor ve dergi baskıya girerken, görüşmelerin hala devam ettiğini aktarıyor.

Ancak "çok sayıda yaptırımın şimdiden yolda" olduğunu kaydeden dergi, "Senato'da geçtiğimiz günlerde onaylanan bir yasada, Rusya'dan füze savunma sistemi satın alınmasına misilleme olarak, Erdoğan hükümetine 100 F-35 savaş uçağının teslim edilmesini engelleme tehdidinde bulunulduğunu" hatırlatıyor.

Başka hangi yaptırımlar gelebilir?

Bir diğer yasa tasarısında da, Pastör Brunson ve Amerikan Konsolosluğu'nun geçen yıl gözaltına alınan üç yerel çalışanı serbest kalana dek, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası gibi uluslararası mali kuruluşların Türkiye'ye yönelik kredileri askıya almaya zorlanmasının teklif edildiği belirtiliyor:

"Sermaye akışına bağımlı, şirketlerinin üzerinde 220 milyar dolarlık borç yükü olan ve şimdi de büyüyen bir para krizine giren bir ülke için yeni yaptırımlar yıkıcı olur."

Economist ayrıca, "iki Türk bakana yönelik büyük ölçüde sembolik önlemlerin, Amerika'nın Türkiye'den 1,7 milyar dolarlık vergiden muaf ürün ithalatını gözden geçireceği haberleriyle birleşmesinin bile, TL'nin son 10 yıldaki en kötü performansını göstermesine yeterli olduğunu" söylüyor.

Dergi, 6 Ağustos'ta, TL'nin 2001'den bu yana bir gündeki en büyük kaybını yaşadığını, son bir yılda TL'nin değerinin üçte bir azaldığını, Erdoğan'ın 2003'te başbakan olmasından bu yana da yüzde 70 değer kaybettiğini belirtiyor.

'Sorun sadece kur değil'

Economist, daha genel anlamda da ekonominin bir süredir sorunlu olduğunu belirtiyor.

Ucuz kredi bolluğu ve kamu harcamalarıyla enflasyonun inatla yükseldiği ve geçen ay yüzde 16'yla 2003'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktığı belirtiliyor. Dergi, TL'deki çöküşün bir dizi önde gelen Türk şirketini milyarlarca dolarlık borçlarını yeniden yapılandırmaya zorladığını ve moratoryum ilan etmenin eşiğinde olduklarını düşünenlerin bulunduğunu aktarıyor ve ekliyor:

"Ekonomistler, bilim insanları arasında 'Dünya düzdür' söylemine denk bir yeri olan 'Yüksek faizin enflasyonu tırmandıracağı' inancında olan ve bedeli ne olursa olun ekonomik büyümede ısrar eden Erdoğan'ın baskısıyla, Merkez Bankası hasarı kontrol altına almak için tutarlı olarak çok az ve çok geç adım attı. Merkez Bankası, çoğu uzmanı şaşırtan bir şekilde, 24 Temmuz'daki son toplantıda faiz artırmadı."

Ekonomi yönetimindeki değişiklikler

Economist'in görüşlerine yer verdiği Capital Economics uzmanı William Jackson, "enflasyon artarken, Türk ihraç ürünlerinin rekabet gücünü koruyabilmesi için TL'nin biraz daha değer kaybetmek zorunda kalabileceğini, büyük olasılıkla Merkez Bankası'nın başarmayı umabileceği tek şeyin de TL'nin erimesini yönetmek olabileceğini" söylüyor.

Dergi, yatırımcı güveninin azaldığını ve 18 Temmuz'da Olağanüstü Hal uygulamasının kaldırılmasının da bu duyguyu beklendiği kadar değiştirmediğini belirtiyor. Yazı şu satırlarla sona eriyor;

"Yargıçları ve memurları muğlak ulusal güvenlik gerekçeleriyle görevden almak da dahil, hükümetin olağanüstü hal yetkileri, yeni güvenlik yasasında yerini buldu. Erdoğan'ın yürütmedeki gücünü artıran, üst düzey yetkilileri istediği gibi atayıp, görevden almasını sağlayan ve parlamento denetimini zayıflatan diğer düzenlemeler de anayasaya girdi. Seçim zaferinden yeni çıkan güçlü Türk lideri para ve mali politikada kontrolünü daha da artıracak gibi görünüyor. Erdoğan eski ekonomi ekibini, görevden alarak, yerlerine Maliye ve Hazine Bakanı olarak atadığı damadı Berat Albayrak da dahil, görece denenmemiş sadık adamlarını atadı. Bu hamlelerin hiçbiri yatırımcı güvenini yükseltmeyecek."

Bu haber 261 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Demirtaş'tan HDP'ye; Tatil havasından çıkın

Almanlar Medyası; Erdoğan ekonomik yardım istemeye gelecek

FT; ABD Türkiye'ye Çarşamba'ya kadar süre verdi!
»  Erdoğan; Onların doları varsa, bizim de Allah'ımız var
»  Erdoğan ve AKP'nin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış; Türk-Amerikan ilişkileri hala kurtarılabilir
»  Türkiye, Venezuela gibi olur mu?
»  ABD: İlerleme Brunson'ın eve dönüşüyle mümkün
»  MHP'den anket ve kamuoyu araştırma şirketlerine yaptırım için kanunteklifi
»  Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin bugün yaşadığı kriz, salt bir ekonomik kriz değildir
»  ABD medyası; Sonuç yok! Dolar 5,50'ye dayandı
»  AKP'li Turan; Dolar toparlanacak, eskiden limon satan öğretmenler vardı, şimdi var mı?
»  Washington Post yazarı: "Erdoğan savaşı kaybetti"
»  İdlib'e operasyon konuşulurken; Lavrov, Türkiye'ye geliyor
»  Akşam; CHP'li delege tehdit edildim...Delege; Demedim...
»  Cumhurbaşkanına 2 yeni danışman; Biri Emine Erdoğan'ın sağlık danışmanı
»  WSJ; Gerilim azalmadı, arttı. Yeni yaptırımlar yolda
»  Türk Heyeti Washington Temaslarını Tamamladı
»  Tezcan; Her göreve hazırım! Kılıçdaroğlu; Teşekkür ederim
»  Destici: İdam yasası çıkarsa Abdullah Öcalan idam edilir
»  CHP MYK'da kimler gidecek, kimler gelecek
»  ABD'den görüşmeye ilişkin ilk açıklama
»  Gözler CHP'nin yeni MYK'sında...
»  ABD; Anlaşmış olsaydık, Brunson dönmüş olurdu
»  İnce; Muhalefette, ülkedeki kötü yönetimin parçası
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,3224   6,0535  
       
  97,955   219,1527  
  Ankara
Salı Çarşamba Perşembe
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
CHP’de değişim ve kurultay tartışmalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Gerek yok, Kemal Kılıçdaroğlu devam etmeli. Parti tüm enerjisini Yerel Seçimler için kullanmalı
Muharrem İnce CHP’nin başına geçmeli
Yerel Seçim öncesi Kılıçdaroğlu ve İnce uzlaşarak güçlerini birleştirmeli
Kurultay ve Değişim zorunlu, Kemal Kılıçdaroğlu aday olmamalı
Hiç ilgilenmiyorum
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
20/10/2018 17/10/2018
08-25-29-31-41-47 06-18-19-26-27-05
18/10/2018 22/10/2018
04-16-25-28-36-39 01, 09, 14, 15, 20, 22, 25, 27, 30, 31, 34, 38, 40, 43, 46, 52, 54, 58, 66, 67, 73, 74
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber