20 Nisan 2019 Cumartesi   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Erdoğan, CHP ve Ecevit’in 40 yıl önceki TANSAŞ ipine sarıldı!
Erdoğan, CHP ve Ecevit’in 40 yıl önceki TANSAŞ ipine sarıldı!
 
7 Şubat 2019 Perşembe - 02:25
Kategori Ekonomi
314 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Erdoğan’ın umudu, Ecevit’in 40 yıl önceki TANSAŞ modeline sarıldı!

Türkiye’de sağ-sol çatışmalarının, anarşi, terör, üniversitelerde işgal ve boykotların, sokaklarda siyasi kamplaşmaların yaşandığı, mahallelerin,  semtlerin ayrıştığı 1970’li yılların sonlarından, 12 Eylül 1980 askeri darbesine uzanan süreçte, çift haneye ulaşan enflasyon, hayat pahalılığı, yokluklar, kuyruklar ve karaborsa da anarşi ve teröre paralel olarak hızla yükselmişti.

1977’de dönemin CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in seçimlerden yüzde 41 oyla birinci parti olarak çıkmasına karşın, tek başına iktidar olamaması ve Süleyman Demirel’in Adalet Partisi’nden (AP) 11 milletvekili transfer ederek hükümeti kurmasıyla, ülkedeki siyasi kamplaşma daha da derinleşti.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gazetelere tam sayfa ilanlar vererek, Ecevit hükümetine ve uyguladığı “halkçı sosyal demokrat” ekonomi programına karşı sert bir muhalefet başlattı.

Türkiye’nin en büyük ve en güçlü sermaye grubunu temsil eden iş dünyasının Ecevit’e karşı başlattığı muhalefet, Demirel’in AP’si ile Alpaslan Türkeş’in Milliyetçi Hareket Parti’sini (MHP), Necmettin Erbakan’ın Milli Selamet Partisi’ni (MSP), “Milliyetçi Cephe-MC” çatısı altında toplanmaya yöneltmişti.

Ecevit’in 1977’de kazandığı seçim zaferi, MC etrafında kümelenen aşırı sağ-liberal sağ ve muhafazakâr sağ kesimlerle,  sol-sosyal demokrat-demokratik sol kesimler arasındaki ayrışma ve kamplaşmayı daha da derinleştirerek, kemikleştirdi.

Büyük sermayenin de MC’nin arkasında durmasıyla,  Ecevit hükümetine karşı siyasi saldırının yanında, ekonomik saldırı da yoğunlaştırıldı. Pek çok temel gıda ve ihtiyaç maddesi, yağdan, tüpgaza varana kadar tezgâh altına indi, bulunamaz hale geldi.

Yokluklar, kuyruklar, karaborsa ve artan fiyatlar, çift haneli enflasyonu üç haneye doğru tırmandırdı. Fırıncıların ekmeğe zam talebiyle başlattığı boykot ve ekmek üretimini durdurması, başta Ankara olmak üzere pek çok kentte en temel gıda ekmeği ortadan yok etti.

Boykota katılmayan fırınların önünde sabahın ilk saatleriyle birlikte uzamaya başlayan “ekmek kuyruklarını” beraberinde getirdi.

Ecevit ise buna karşılık elde ettiği yerel seçim zaferiyle Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere 41 ilde yönetimini kazandığı belediyeleri, yerel yönetimleri, kırsal kesimdeki üretici birliklerini devreye soktu.

Kırsal kesimde köylülerin, gıda, sebze-meyve, zeytin, zeytinyağı, konserve vb. üreticilerinin örgütlendiği Köy Kooperatifleri Birliği (Köy-Koop/ 2018 Temmuz’da yapılan son genel kurulda Köy-Koop’un başkanlığına ilk kez bir kadın seçildi: CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer), kentlerde dar gelirli kesimleri konut sahibi yapmak modern, sağlıklı, ucuz konutlar üretmek üzere kurulan Kent Kooperatifleri (Kent-Koop/Başkanı Murat Karayalçın idi ve bugün Ankara’da 1 milyon kişinin yaşadığı BM Habitat Ödüllü Batıkent’i kurdu), kalkınmayı kırsal kesimden başlatmak üzere oluşturulan Köy-Kent yapılanması ve Köye Ulaşım Projesi (KUP), yerli üretimi ve üreticiyi, sanayiciyi, Küçük ve Orta Boy İşletmeleri (KOBİ) desteklemek, teşvik etmek, “orta direği güçlendirmek” amacıyla devreye sokulan “Halk Sektörü” gibi yaklaşım ve modellerle, ekonomik saldırıları bertaraf etmeye çalıştı.

Günümüzde hâlâ faal olan Halk Ekmek Fabrikaları, o dönemde CHP’li İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan, Ankara Belediye Başkanı Vedat Dalokay öncülüğünde ve sonrasında diğer görevi devralan başkanlar tarafından kurularak, halka günlük taze ve ucuz ekmek temin edilmeye başlandı.

CHP’li belediyeler “Tanzim Satış Mağazaları” açıp, market zincirine dönüştürerek, etten ekmeğe, sebze-meyveden ete, deterjana kadar tüm temel ihtiyaç maddelerini aracısız ve doğrudan temin ederek tüketiciye çok ucuz fiyatlardan ulaştırmaya başladılar.

1970’li yıllarda dönemin CHP’li İzmir Belediye Başkanı İhsan Alyanak’ın kurduğu ve ilki Konak’ta açılan Belediye Tanzim Satış Müdürlüğü Mağazası-TANSA, daha sonra belediye şirketi olarak TANSAŞ adıyla Türkiye’nin en büyük mağaza zincirlerinden birisine dönüşecek Ege ve Akdeniz’de yüzlerce mağazasıyla halkın ihtiyacı olan her ürünü kömüre varana kadar çok ucuza alabildiği marketler olacaktı.

Bu yapılanma giderek diğer küresel ve ulusal market zincirlerinin ANAP döneminde “dışa açık büyüme, serbest piyasa ekonomisine geçiş ve ihracata dayalı büyüme” modeliyle Türkiye pazarına girmesiyle önce Migros’a ve daha sonra da Migros tarafından Ülker’e satıldı.

Ancak Kahramanmaraş’ta ülkücülerin Alevilere yönelik katliamı başta olmak üzere art arda gerçekleşen terör ve anarşi saldırıları ve ardından Ekim 1979’daki Millet Meclisi ara seçimlerinde CHP’nin oyu yüzde 41’den yüzde 29’a düşünce Ecevit istifa etti.

Süleyman Demirel’in kurduğu Milliyetçi Cephe azınlık hükümeti, “24 Ocak 1980 Ekonomik İstikrar Kararlarını” ilan ederek, oldukça radikal bazı ekonomik düzenlemeleri devreye soktu.

Demirel’in ekonominin başına getirdiği Turgut Özal’ın hazırladığı istikrar paketi,  gerçekte IMF-Dünya Bankası destekli, serbest piyasa ekonomisine geçişi, devletin ekonomideki ağırlığının azaltılmasını, Türkiye pazarının dışa açılmasını öngören Ortodoks bir ekonomi paketiydi.

Alınan kararlar sonrası, enflasyon üç haneye çıktı, TL devalüe edildi, peş peşe yüklü zamlar yapıldı. Nitekim 12 Eylül 1980 askeri darbesi gerçekleştikten sonra da Turgut Özal darbecilerin kurduğu emekli General Bülent Ulusu Başbakanlığındaki hükümette “ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı” olarak, askerlerin desteğiyle, 24 Ocak kararlarının darbe yönetimi altında kesintisiz sürdürülmesini sağladı.

Bütün bu kısa tarihsel geçmişi hatırlatmamın nedeni, Erdoğan Başkanlığındaki AKP hükümetinin çift haneye yükselen enflasyon ve Ocak ayında yüzde 31’le bu artışta en etkili kalemlerin başında gelen gıda enflasyonuna karşı üreticiyi, hal esnafını, market zincirlerini suçlaması, “hain-terörist” diye itham etmesi ve marketleri “hesap sormakla” tehdit ederek, “halkı marketlerin sömürmesine izin vermeyeceğini” ilan etmesi.

Ancak çıkartılan genelgelerden, valilere verilen talimatlardan, polis ve zabıtaların fiyat-etiket denetimlerinden, depo baskınlarından sonuç alınamadı.

Aksine, biberin kilosu 24 TL’ye, patlıcan 20 TL’ye ve kıymanın kilosu 95 TL’ye yükseldi. Tehditle ekonomiyi yönetme stratejisi, üreticinin, tarla ve bahçelerin, piyasa ve ekonominin gerçekleriyle örtüşmediği için, fiyatlar bu tehditlere rağmen artmaya devam ederek, kontrolden çıkma noktasına ilerledi.

AKP yanlısı Star gazetesinin yazarı Ardan Zentürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunduğu köşe yazısında, 1970’lerde Şili’de devlet başkanı Salvador Allende’nin General Pinochet tarafından devrilmesini gündeme getirdi.

Şili’de darbenin “kamyoncuların grevi” ile başladığını, bu yüzden gıda maddelerinde yokluk, kıtlık ve kuyrukların ortaya çıktığını, CIA’nın da desteğiyle ordunun Allende’ye karşı darbe tezgâhladığını anımsattı.

Zentürk, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) devreye girmesi gerektiğini öne sürerek;
“Kimdir bu aracılar? FETÖ bağlantılı mıdırlar? Emperyalizmden aldıkları emirleri mi uygulamaktadırlar? Marketlerin yöneticileri kimlerdir? Bu yöneticiler hakkında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) araştırma yapmakta mıdır?

Bir ekonomik saldırı söz konusudur. Sayın Erdoğan… Belediyelerin veya Ticaret Bakanlığı’nın denetimleriyle göğüslenecek bir saldırı değildir, belli oldu… Eğer, bu enflasyonist saldırının perde arkası aydınlatılmaz ve sorumluları millete teşhir edilmezse, bu piyasa sizi yer!" uyarısında bulundu.

Erdoğan da, AKP’nin son grup toplantısında  “gıda, sebze, et fiyatlarına ayar verileceğini, belediyeleri devreye sokarak TANZİM SATIŞLARI’na geçileceğini” ilan etti.

Bugüne kadar sürekli şekilde “CHP demek, kıtlık, yokluk, kuyruk, hayat pahalılığı çöp ve çamur demektir”  diyen, son dönemde ise CHP’yi (İYİ Parti ve Saadet Partisi’ni de) HDP ile “gizli ittifak” yapmak, PKK ile işbirliği ve terör örgütüne destekle itham eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, artan enflasyon ve durdurulamayan gıda fiyatlarındaki artış karşısında, son çare olarak CHP’nin 40 yıl önceki “Belediyelerin Tanzim Satışı” ipine sarıldı.

Erdoğan AKP grubundaki konuşmasında, sebze ve meyve fiyatlarıyla ilgili, belediyeler aracılığıyla ve tanzim satış uygulamasıyla gerekli adımları atacaklarını belirterek, “Çünkü vatandaşımıza ucuz, sağlıklı ürünler vermeye mecburuz. Türkiye kendi imkânları ve kabiliyetiyle böyle bir krizin üstesinden Allah’ın izniyle gelir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında "Fiyatlara karşı haftaya önemli adımlar atacağız. Bu hafta seracılık yapılandırma planı açıklanacak. Belediyelerimiz hızlı bir kurulumla, uygun fiyatla tanzim satış yerleri imkânı sağlayacak. Tarladan sofraya profesyonel, bütünleşik bir adım atılacak" açıklamasında bulundu.

Ünlü oyuncu ve oyun yazarı Ferhan Şensoy’un yıllar önce sahnelediği, “Kahraman Bakkal, Süpermarkete karşı” oyununda olduğu gibi, Erdoğan ve damadı Berat Albayrak da, iktidara yakın yazarların, MİT tarafından sahip ve yöneticilerinin soruşturulmasını tavsiye ettiği market zincirleri, pazarcı esnafı, hal komisyoncuları ve toptancılara karşı, “kahramanca mücadele” yolları arıyorlar.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin çözümü; “Domates, biberi şimdi yemeyin, yazın yersiniz” tavsiyesi olurken, Erdoğan ve Albayrak’ın umudu ise ; ‘emperyalist dış güçlerin ve içerideki işbirlikçilerinin, marketçi hainlerin, biber-patlıcan darbesine karşı’, rahmetli Ecevit’in 40 yıl önce başarıyla uyguladığı ‘Yerli-Milli Belediye Tanzim Satışları!

AHVALNEWS

Bu haber 314 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Açlık sınırı '1957 TL'ye, yoksulluk sınırı 6745 TL'ye ulaştı'

"İş Bankası'nın keyfi kararla devredilmesi Türkiye'yi , Afrika'daki en hukuksuz devletlerin bile gerisine düşürür"

İş Bankası'na Erdoğan darbesi; hisseler çakıldı!
»  OECD ortalaması %1,8 olan gıda enflasyonu Türkiye'de %25 oldu!
»  Benzine gece yarısı zammı!
»  Enflasyon sepeti değişti: Neler çıktı, neler girdi?
»  Otomotiv piyasası vergi indirimine rağmen çöktü!
»  Ticaret Bakanı Pekcan Ocak 2019 ihracat rakamlarını açıkladı
»  Enflasyon yeniden baş kaldırdı; Ocak'ta %1,06, gıda enflasyonu %6,43!
»  Kamu bankalarının zarar 4 milyara yaklaştı!
»  TÜSİAD: Ekonomide tehlike sinyalleri artıyor
»  Türkiye'deki dev projelerde dev borç yükü; Teker teker hisse satıyorlar
»  AB-Japonya dünyanın en kapsamlı serbest ticaret anlaşması
»  İTO; İstanbul'da aylık gıda enflasyonu %2,53!
»  Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan IMF açıklaması
»  'Ekonomi 1 Nisan'dan sonra IMF'ye emanet edilecek'
»  Yıldırım:   Marketlere, depolara baskın ve cezalarla gıda fiyatı düşürülemez
»  Borçlara çılgın çözüm
»  Analiz: 2018 dış ticaret verileri 2019’u anlatıyor
»  Gaziantep can çekişiyor: 20 bin işçi çıkarıldı, 40 konkordato sırada
»  Motorin: Dünyada yüzde 15 ucuzladı, Türkiye'de benzini geçti
»  Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: 2023 hedefimiz 70 milyon turist
»  Turist sayısı arttı, kişi başı harcama düştü
»  ABD Merkez Bankası'ndan beklenen faiz kararı
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,8108   6,5528  
       
  96.861,420   238,3310  
  Ankara
Cumartesi Pazar Pazartesi
-2 / 6 °C -1 / 9 °C -3 / 9 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber