16 Aralık 2017 Cumartesi   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Euro 4 TL, Dolar 3.78 TL ile rekor kırdı
Euro 4 TL, Dolar 3.78 TL  ile rekor kırdı
 
10 Ocak 2017 Salı - 14:10
Kategori Ekonomi
333 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Dün tarihi zirveyi göre dolar fiyatları bu sabah güne 3.72 seviyesinde başlarken, sonrasında 3.7830 seviyesi geçerek yeni rekorunu kırdı. Dolar saat 12.55'de 3.7780 seviyesinden işlem gördü. Euro fiyatları ise 4.0119 seviyesini aşarak tarihi rekoru kırdı. Euro ise şu sıralarda 4.0040 seviyesinden işlem görüyor.

Dün tarihi zirveyi göre dolar fiyatları bu sabah güne 3.72 seviyesinde başlarken, sonrasında 3.7830 seviyesi geçerek yeni rekorunu kırdı. Dolar saat 12.55'de 3.7780 seviyesinden işlem gördü. Euro fiyatları ise 4.0119 seviyesini aşarak tarihi rekoru kırdı. Euro ise şu sıralarda 4.0040 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar ve Euro rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor. Bankacılar dün TL'de negatif ayrışma için belirli bir haber ya da gelişme olmadığını, negatif ayrışmayı mevcut gelişmelerin oluşturmaya devam ettiğini söylediler.

Dolar/TL küresel değer kazancı ve lokal endişelerin baskısıyla 3.7830 seviyesini görerek rekor kırdı. Kur, saat 12.55 itibari ile bankalararası piyasada 3.7780 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL ise 4.0119 seviyesini görerek yeni zirvesini gördü. Euro/TL şu saatlerde 4.0040 seviyesinden işlem görüyor.

Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmanın sürdüğü TL'nin bugün dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 1.5'i aştı.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Kapitalfx Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Son iki TRY’de yaşanan değer kaybı %3,5’a yaklaşmıştır. Bu kapsamda TRY, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif bir ayrışma içindedir. Aslında TRY’de son iki gündeki değer kaybının nedenleri ile, Kasım’dan bu yana süregelen değer kaybının ana nedenleri birbirinden farklı değildir. En başta, Anayasa değişikliği merkezinde oluşan siyasi tansiyon ve bu çerçevede oluşan politik belirsizliğin piyasalara bir negatiflik kattığını belirtelim. Bunun yanında; son dönemde güvenlik riskine doğru evrilmiş jeopolitik riskler geniş resimde Türk finansal varlıklarını rahatsız etmektedir. Bunun yanında; Fitch’in ay sonunda yapacağı değerlendirmede ciddi bir not indirimi riski söz konusudur. Kredi derecelendirme kuruluşlarının tutumları, son değerlendirmelerden sonra geçen birkaç ay içerisinde daha da negatifleşmiş görünüyor. Nitekim; Moody’s’in geçtiğimiz gün bankacılık sektörü ile ilgili yaptığı olumsuz değerlendirmeler bunu göstermektedir. Bunun yanında; Türkiye’de enflasyonun yükseliş trendine girmiş olması ve önümüzdeki aylarda da yükseleceği beklentisi gözlerin Merkez Bankası’na çevrilmesine neden olmaktadır ve bu çerçevede Merkez Bankası’ndan henüz bir faiz aksiyonu sinyali gelmiyor olması TRY’nin değer kaybında etkin olan bir diğer iç faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Reel faiz negatifte kaldığı sürece de bu eğilimin böyle devam etmesi beklenebilir" şeklinde belirtti. Erkan şunları ekledi:

"Bu hareketler küresel USD hareketinin sakin olduğu bir zaman diliminde yaşanmaktadır. Trump’ın ekonomik paketine ilişkin beklentiler ve güncel Fed dot plot’ları USD’de de ilerleyen günlerde ivmeli bir hareket olabileceği beklentisini ortaya koymaktadır.

Opsiyon sözleşmelerinde 3,75 sonrasında yeni alım opsiyonlarının açılabileceğine yönelik bir eğilim mevcut. Opsiyonların nosyonal değerleri 3,75’i bir ana dirençten çok bir dinlenme noktası olarak göstermekteydi. 3,80 üzerine dizilebilecek opsiyon sözleşmeleriyle beraber ana hareket alanı 3,90’a kadar uzayabilir."

Dolar kar kış dinlemiyor

DOLAR VE EURO'DA YENİ REKORLAR GELİR Mİ?

XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay, "Küresel veri takviminin zayıf seyrettiği haftaya güç kaybıyla başlayan Türk Lirası ile, Euro/TL ve Dolar/TL paritelerinde yeni rekor seviyeler görülmeye devam ediyor. Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi ardından hızla yükselen Dolar Endeksi’nin (DXY) son günlerde yaptığı düzeltme hareketine ayak uyduramayan Türk Lirası, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden de negatif ayrışmayı sürdürüyor. Bu noktada anayasa oylama sürecinin yanı sıra para politikası beklentisinin de etkin rol oynadığını söyleyebiliriz dedi.

Toktay şöyle devam etti: "TL ve TL cinsi varlıklarda görülen değer kaybının temel sebebi, merkez bankasının faiz artırım silahını kullanmaktan kaçınabileceği beklentisi. Ancak, Dolar kurunun 3,70 üzerinde yerleşmesi reel sektör için tehlike çanlarının çalması anlamına gelebilir. Öte yanda, Ocak ayı sonunda değerlendirme yapması beklenen Fitch’in olası not indirimi de, Türkiye’ye son ‘yatırım yapılabilir’ notunu da kaybettirecektir. Tüm bu gelişmelere Ocak ayında yükselişini sürdürmesini beklediğimiz enflasyonu da eklediğimizde, merkez bankasının faiz artırımını ötelemekten kaçınabileceğini ve piyasa için ‘sürpriz’ denilebilecek bir karar alma olasılığını göz ardı etmiyoruz. 4,00 seviyesini gören Euro/TL paritesi, psikolojik bir direnç olması sebebiyle bu seviye üzerinde kalıcı olamayabilir. Ancak bu durum paritede yükseliş trendinin sonlandığı anlamına gelmemeli. Gün içerisinde Euro/TL 3,95 – 3,90 desteklerine geri çekilebilir. Dolar/TL’de ise 3,75 – 3,70 destekleri önemli"

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Yatırımcıların siyasi endişeler arasında gösterdiği ve ana senaryo olmasa da erken seçim riskini de içeren anayasa değişikliğine ilişkin teklifin görüşmeleri dün başladı.

Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin ilk turu çerçevesinde teklifin tümüne ilişkin görüşmeler tamamlanarak, 338 oyla maddelerine geçilmesi dün gece kabul edildi.

Teklifin TBMM'de kabulü durumunda anayasal gereklilik olan 60 günün geçmesinin ardından Nisan ayında referandum düzenlenecek.

 

Bu haber 333 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Gıda Devi Banvit Brezilyalılara satıldı!

Dolar/TL'de yeni rekor: 3,73 TL!

Borç harekatı, ya ödemezler de devlete kalırsa?
»  İstanbul'da yabancı turist sayısı 16 yıl sonra ilk defa düştü
»  Şimşek: Şirketlerin kur riski için tedbirleri değerlendiriyoruz
»  Sıfır gümrükle Yarım Milyon hayvan ithalatına izin!
»  Dolar 3,64 TL'yi gördü!
»  Avrupa'nın 'En Başarılı' Merkez Bankası Başkanı: Nabiullina!
»  1 saat kesinti, 18 milyon TL kaybettiriyor
»  MB, yüksek enflasyonun nedenlerini açıkladı
»  Perakendede güven endeksi 6 yılın dibinde
»  Antalya 5 milyon turist kaybetti
»  İhracat, 2016 yılında yüzde 0.8 düştü
»  Yüksek enflasyon sonrası gözler Merkez'de
»  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli: Faiz artışı ekonominin belini kırar
»  Dolarda tarihi zirve: 3.60 TL!
»  Enflasyonda sert yükseliş: Yüzde 8,53!
»  Dış ticaret açığı aralıkta 5.6 milyar dolar
»  İmalat sanayiinde daralma hızlandı!
»  Elektrik krizi büyüyor, OSB'lerde üretim durdu
»  Özel sektörün dış borcu 224 milyar doları aştı
»  Boğaz köprülerinden geçiş yüzde 48 zamlandı!
»  Türkiye ekonomisinin 2016 karnesi
»  Dış borç stoku 416,7 milyar dolar oldu
 

 
 
Her gün şamarlanan Merkez Bankası çaresiz ve artık çok geç
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
TÜRKÇEMİZE SALDIRILAR VE NEDENLERİ
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  3,8307   4,5122  
       
  109,371   153,1370  
  Ankara
Cumartesi Pazar Pazartesi
1 / 13 °C 6 / 14 °C 6 / 9 °C
Başkanlık Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Destekliyorum
Desteklemiyorum
Kararsızım
Hiç bir bilgim yok
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
12/08/2017 09/08/2017
03-08-10-18-45-48 18-20-23-24-31-10
10/08/2017 14/08/2017
04-10-38-41-43-49 05, 07, 09, 10, 19, 23, 35, 37, 40, 43, 44, 46, 51, 52, 54, 55, 60, 61, 62, 70, 74, 75
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber