21 Şubat 2019 Perşembe   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
İslam’da bu kadar fahiş vergi caiz mi
İslam’da bu kadar fahiş vergi caiz mi
 
12 Temmuz 2018 Perşembe - 01:37
Kategori Ekonomi
765 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Peki, vergi ve verginin dağılımı konusunda İslam ne der, an azından bu konuda görebileceğimiz çarpıcı fikirler söz konusu mudur?

Aldığımız ücrette, eve gelen suda, doğalgaz ve elektrikte; çarşıya pazara çıktığımızda satın aldığımız ürünlerde kısacası yaşamın her yerinde gelirimizi doğrudan aşağı çeken bir yüktür vergiler. Bu anlamda bahse konu yük ne kadar adil dağıtılırsa, gelir dağılımı adaleti de o oranda kendine pay almış olur. Peki, vergi ve verginin dağılımı konusunda İslam ne der, an azından bu konuda görebileceğimiz çarpıcı fikirler söz konusu mudur?

Sorunun cevabına aşağıdaki satırlarda değineceğiz. Lakin ona geçmeden önce ülkemizdeki vergi dağılımının hiçte adil olmadığını belirtmemiz gerekir. Zira 2017 yılında toplanan 536 milyar Tl’lik verginin %67,1 yani 360 milyar TL’si “adaletsiz” vergi olarak da ifade edilen dolaylı vergilerden oluşmuştur. Yine buna benzer bir veri de ücretliler ve kurumlar vergisi ile ilgilidir. Şöyle ki, 2017 yılında ücretlilerden alınan vergi (67,1 milyar) , kurumlar vergisinden (52,9 milyar) alınan rakamın üzerinde kalmıştır. [i]

Vergi konusunda yaşanan bir başka çarpıcı durum ise verginin vergisi olarak da ifade edilen Özel Tüketim Vergileri ile ilgilidir. Gelinen noktada, ürünün fiyatını gölgede bırakacak şekilde uygulanan bu vergi, astronomik bir biçimde uygulama alanı bulmaktadır. Vergi uzmanı Ozan Bingöl’ün duyurduğu şu oranlar bu anlamda yaşanan vahameti tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermektedir:

Son ÖTV düzenlemesi ile birlikte bazı ürünlerin satış fiyatı içerisindeki vergi oranları;

-Bir paket sigara %81,7

-Bir şişe rakı %71

-Bir şişe votka %69,2

-Bir şişe bira %61

Bir litre akaryakıt %51,6

Örnekleri çoğaltmak mümkün lakin, sadece bu kalemlerdeki vergi oranları bile başlı başına yaşanan garabeti gözler önüne sermektedir.

Şimdi gelelim yukarıda sorduğumuz soruya. Vergi ile ilgili İslam anlayışı bağlamında karşımıza çıkan çarpıcı fikirler var mıdır? Öncelikle şunu hemen belirtelim ki, bir vergi olarak kabul edilen zekat gelirleri hakkında Kuran’da şu ifadeler geçmektedir:

“Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, âzat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilmekte ve hikmetle yönetmektedir.“[ii]

İlgili ayetten yola çıkarsak vergi gelirlerin dağılımı hususunda bir fikir elde edebiliriz sanırım. Buna karşın din adına hareket ettiğini söyleyen kimseler yüksek vergi oranları ve onun dağılımı hususunda tahmin edileceği üzere pekte öyle itiraz yolunu seçmiyorlar. Nitekim buralar mayınlı bölgeler gibidir, onun için mikro iktidar alanlarının temsilcileri  bu arazilerde pek dolaşmazlar.!

Gelelim İslam Peygamberinin ifade ettiği öne sürülen şu sözlere:

“Vergi alan kimse cennete giremez.” (Ebu Davud 2548)

“Vergi alan kimse cehennemdedir.” (Ahmed b. Hanbel 16387)Muhammed Peygamberin bu sözleri ithal edilen mallarla ilgili söylediği diğer bir ifadeyle dış ülkelerden içeri giren mallardan vergi alınmaması bağlamında dile getirdiği belirtilmektedir. Ne olursa olsun, sözlerin yakıcılığı ortadadır. Bakın yine Ozan Bingöl bu noktada hangi çarpıcı verileri bizlerle paylaşıyor:

2.0 motor üstü otomobil;

Gümrük girişi:100.000 TL

TRT payı:400 TL

ÖTV:160.000 TL

KDV:46.872 TL

Yeni MTV:2.968 TL

Tescil:1.450 TL Vergiler dahil:311.690 TL Nereden nereye Yoruma gerek yok sanırım..!

İslam Peygamberine ait olduğu öne sürülen şu söz de oldukça çarpıcıdır: “Vergiyi zenginlerden al fakirlere ver..”[iii]

Peygamberin bu sözü Yemen’e görevli olarak gönderdiği Muaz b.Cebel’e söylediği ifade edilmektedir. Yaşanan durumun şimdilerde bu yönde olmadığı verilerle açık değil mi? Peki, bu durum neden cemaat ve diğer dini örgütlenmeler açısından sorun olmuyor? Neden “muhafazakar” kimliğiyle iktidarda olan bir parti bu gerçekliğe yüz çeviriyor? Dedik ya, buralar mayınlı alanlar, zülfü yâre dokunan yerler buralar; onun için gelmeyecek baharlara ertelenir “vergi” konuşmaları.

Vergi konusunda son olarak fikirlerini aktaracağımız bir diğer isim ise dördüncü halife Ali b.Ebu Talib. Halife Ali, Mısır valisi Malik b.Eşter’e ilkelerini belirleyen bir Ahd-name yazmış ve bu Ahd-name’deki vergi ile ilgili şunları söylemiştir:

·    Vergi yönünden halkı zorlamaman ve yeni vergi ihdas etmemen gerekir. Onlara öylesine davran ki, senin hakkında iyi şeyler düşünsünler. Zira hakkında iyi düşünenler uygulamalarından hoşnut olanlardır.

·    “Ey Mâlik! Bundan böyle malum ola ki, vergi işini ihmal etme. Allah buyurur ki, “Şüphesiz ki, Allah kendisine yardım edenlere mutlaka yardım edecektir.” 147 Vergi memurlarının yaşam düzeyini yükselt. Çeşitli yollarla vergi verenlerin de işini kolaylaştır. Zira halkın refahı, ehl-i haracın kurtuluşuna bağlıdır. Çünkü halk, haracın ve haraç memurlarının eş ve çocuklarıdır.”

·    “Şunu unutma ki, vergi toplamaktan ziyade ülkenin kalkınması için çaba göstermelisin. Zira vergi halka hizmet ile elde edilebilir. Hizmet vermeden vergi toplama yoluna gitmemelisin. Hz. Peygamber şöyle buyurur: “Kim ölü toprağı canlandırırsa o toprak onundur. Zalim damar (sahibi)ne hak yoktur.” Bu bakımdan arazi ve emlakin gelişmesi için çaba göstermeyip, sadece vergi tahsil cihetine gidersen ülkeyi harabeye çevirir, insanların perişan olmasına neden olursun.[iv]

Yazımızın başında aktardığımız örnekleri tekrar hatırlayalım. Türkiye’de vergi dağılımı hiçte adil değil. Aksine vergi yükü emekçilerin, çalışanların üzerinde yüklenmiş vaziyette. Dahası ÖTV adı altında, bir ürünün ederinin çok üzerinde vergi yükü ile karşı karşıya kalıyoruz. Yeri geldiğinde sözüm ona “din adına” yeri göğü inleten dini yapılar, mesele vergi gibi siyasal iktidarı ilgilendiren konulara gelince nedense üç maymunu oynamayı tercih edebiliyor. Diğer taraftan “muhafazakar” kimliğini seçim meydanlarında üzerine basa basa vurgulayan iktidar partisi, böylesi bir adaletsizliğin müsebbibi olabiliyor. İşte dini iddiada bulunanların turnusol kağıdı vergi başta olmak üzere halkın yaşamını doğrudan ilgilendiren, eşitsizliğe ve adaletsizliğe yol açan zihniyet ve uygulamalardır. Buralarda sınıfta kalanlar, sonra gelip din adına konuşmaya çalışıyorlar. Oysa yazı boyunca aktardık, vergi adaleti konusunda çokça dini kanıt, öğüt ve tavsiye var. Bütün bu uyarıları görmemezlikten gelenler sonra kalkıp din adına insanları itham etmeye, yaftalamaya çalışıyorlar. Oysa şimdi ve gelecek için “dindarlar” tam da bu kesimlerle yüzleşmeli, hiç değilse onlar zülfü yâre dokunmalı.

Kaynaklar:

[i]http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/909555/Buyuk_vergi_soygunu.html

[ii] Diyanet Tefsiri, Tevbe 60

[iii] Ebu lsa Muhammed b. lsa, et-Tirmizi, Mısır 1937, Zekat, 6.

[iv] Yrd. Doç. Dr. Faris ÇERÇİ, MÂLİK EL-EŞTER’E VERDİĞİ AHD-NÂME’YE GÖRE HZ. ALİ’NİN YÖNETİM ANLAYIŞI, Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi, sayı: 28, Erzurum, 2007.

Aydın Tonga

Bu haber 765 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Dolar, devlet bankasında 5 TL'den satışa geçti!

Hazine Müsteşarlığı’nın sonu ve Hz. İsa

Bekir Okan’ın Miami’deki rezidans daire ve villalarını Türkler kapıştı
»  Cari açık Mayıs'ta beklentiyi aştı
»  Borsa da çakıldı
»  Fransız Societe Generale Bank; Dolar 2018 sonu 5.18'i, 2019'da ise 5.50 TL'yi görebilir...
»  Hazine 12.5 milyar TL borçlandı, faiz çok yüksek; %18,99!
»  S&P, Bakan Albayrak'ı işaretle risk uyarısı yaptı
»  Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu’nun görev ve yetkileri belirlendi.
»  Dolar, yeniden yükselişe, Borsa inişe geçti
»  TÜSİAD'dan 'Merkez Bankası' ve 'Acil reform paketi' vurgusu
»  Doğuş’un bankalarla 5,3 milyar euroluk kredi ve borç yapılandırması çıkmaza girdi
»  Merkez Bankası'nda yeni dönem; Başkan ve Yardımcıları Cumhurbaşkanı atayacak
»  Ekonomi kurumları yeni sisteme uyumlaştırılıyor
»  Piyasalardan sert tepki! Kabine açıklandığı sırada 4.58 TL düzeyinde olan dolar/TL 4.74'ün üstüne çıktı
»  Euro değerlendi Yunanlılar pazar alışverişine geliyor...
»  Haziran'da en çok ABD doları kazandırdı
»  Prof. Daron Acemoğlu: Yandaş zenginlerle kalkınma olmaz
»  Hakan Özyıldız: Kırılganlık endeksi 1995’ten sonraki en yüksek düzeye ulaştı
»  Batık kredilerde rekor artış
»  İnşaat sektöründeki toplam borç 52 milyar dolar
»  ABD-Çin ticaret savaşını kim kazanır?
»  3 Banka Türk Telekom'u almak için harekete geçti
»  OECD: Dünya gıda fiyatları düşerken, en pahalı gıda Türkiye'de! Nedeni üretim plansız, destekler boşa gidiyor...
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,3199   6,0382  
       
  102.494,000   226,9880  
  Ankara
Perşembe Cuma Cumartesi
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber