22 Mart 2019 Cuma   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Kentsel dönüşüm amatör futbolu da vurdu!
Kentsel dönüşüm amatör futbolu da vurdu!
 
3 Ocak 2019 Perşembe - 02:43
Kategori Futbol
568 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Türkiye’nin neredeyse her ilinde şehir statları arenaya dönüştürülüyor, amatör spor kulüplerinin sahaları ise kentsel dönüşüme kurban oluyor. Büyük spor kulüplerine futbolcu yetiştiren, toplumun her kesiminin sporla buluşmasını sağlayan, aynı zamanda 7'den 70'e mahalleli olmanın, mahalleye aidiyetin simgesi haline gelen amatör spor kulüpleri mekânsızlaşıyor ve kentin yeni göçmenleri haline geliyor.

Gaziosmanpaşa Stadı’nın geçen yıl yıkılmasından sonra, bölgedeki ender sahalardan biri olan Yıldıztabya Spor Kulübü’nün top sahası da yıkım baskısı altında.

Yıldıztabyaspor, 1955’te kurulmuş bir kulüp. Şu anda Amatör Küme’de 8. Grupta top koşturuyor. Üç sezondur birçok başarıya imza atan kulüp, bünyesinde 350'ye yakın sporcu barındırıyor. Dokuz kategoride liglerde olan Yıldıztabyaspor, son olarak kadın futbol takımını da kurmuştu.

Kulübün başkanı Yavuz Coşkun, dört senedir bu görevi yürütüyor. Ondan önce üç sene kulüp yönetiminde görev almış. Takımını ve başlarına musallat olan ‘kentsel dönüşümü’ şu cümlelerle anlatıyor:

“Biz Gaziosmanpaşa (GOP) ilçesinde bulunan bir spor kulübüyüz. Tesislerimizden sadece biz değil, bizimle birlikte yedi kulüp faydalanıyor. O kulüplerin içinde bu ilçenin takımları var. Sadece bizde 400 tane lisanslı çocuk var. Fakat en büyük sıkıntımız, tesisimizin olduğu yerin kentsel dönüşüm alanına girmesidir. Toplamda 65 dönüm alanımız var. Bundan önceki belediye başkanının bize verdiği bir söz vardı. Hatta kendisi açıklama yaptığında, bütün kulüpler de, halk da buradaydı. Tesislerin alt tarafında bulunan Yüzyıl İlkokulu’nun yıkılarak spor sahası yapılacağını, bizim oraya taşınacağımızı, ondan sonra sahanın ve tesislerin kentsel dönüşüme uğrayacağını söylemişti.”

Ama her zamanki gibi verilen sözlerin tutulmadığını anlatıyor Coşkun ve “Fakat projeler değişti, 5 binlik 10 binlik projeler dendi. Bu projeleri fazla bilmediğimiz için detaylarını bilmiyoruz ama bu alanın içinde spor tesisi kalmadı. Peki, ama burası yıkılınca bizim çocuklarımız ne yapacak?” diyor.

Ocak ayında tesisleri boşaltmalarıyla ilgili tebligat yapıldığını anlatan Coşkun sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Biz de dedik ki, bir basın açıklaması yaparak tebligatı kabul etmek istemediğimizi devam eden bir lig olduğunu söyleyelim. Yaptık ve bu çocukların nerede futbol oynayacağını sorduk kendilerine. Daha sonra belediye de bir basın açıklamasıyla haziran ayına kadar liglerin sona ereceğini ve haziran ayında yıkımın başlayacağını belirtti. Kasım oldu, aralık oldu hala bize söylenen bir şey yok.”

Sezai Vural, Yıldıztabya Spor Kulübü’nün yöneticilerinden. “Gaziosmanpaşada doğdum ve Gaziosmanpaşa’da büyüdüm, 25 yıldır amatör kulüplerle ilgileniyorum” diye tanıtıyor kendini ve şöyle devam ediyor:

“Burada yılda yaklaşık 150-200 tane maç oynanıyor. Birçok kulüp başkanıyla bizzat konuşuyor, sohbet ediyorum. GOP belediyesinin, GOP stadını yıkmasından sonra buraya stat yapılmadı. Şimdi de bize, Yıldıztabya Spor kulübüne de çıkın diye beyanat geliyor, boşaltmamız isteniyor. Biz burayı boşaltmak istemiyoruz. Zaten GOP'ta Gaziosmanpaşa, Yıldıztabya ve Rami stadları vardı. Bize çıkın dediler, Rami'ye de çıkın diyorlar. Ramili sporseverler geliyor buraya, konuşuyorum onlarla. Onlara da çıkın tebligatı gelmiş.”

Aynı soruyu Vural da soruyor: “Bu sahalar, bu statlar kapandıktan sonra ne yapacağız biz?”

Oldukça dertli, devam ediyor:

“Gaziosmanpaşa çevresinde 24 tane kulüp var. Maddi sıkıntılardan dolayı bunlardan sadece birkaç tanesinin A takımları var. Altyapılarla uğraşıyorlar, bu işlerle uğraşanlar sadece seven insanlar, gönül vermiş insanlar, maddi hiçbir gelir beklemeyen insanlar. Hatta ceplerinden para harcıyorlar.”

Yıldıztabya sahasına dair duyumlarını da paylaşıyor Vural:

“Burayı Kiptaş firmasına vermişler diye duyduk, 3 bin tane daireden bahsediyorlar. Ve kesinlikle spor alanı yok. Evet, belki etrafına biraz yeşil alan, ufak bir basket sahası yapabilirler. Ama hepsi site sakinleri için. Bizler ne olacağız? Bizim sesimizi duyun. Yıkmayın sahalarımızı. Eğer yıkacaksanız, daha iyisin yapmak için yıkın.”

Cem Tavlı, geçen yıl stadı yıkılan Gaziosmanpaşa Spor Kulübü’nün başkanı. Onunla da Yıldıztabya Stadı’nda karşılaşıyoruz. Başlıyor anlatmaya:

“Stadımızın yıkılmaması için iki sene uğraş verdik, mücadele ettik. Stat yıkılmasın diye yürüyüşler yaptık. Üst kademelere kadar gittik. Her yere başvurduk. Ama maalesef stadımız yıkıldı. Çünkü devletin karşısında ne kadar durabilirsin ki? O aşamadan sonra durmak çirkinleşirdi. Biz de devletimize karşı çirkinleşmeyi sevmediğimiz için uzlaşma yoluna gidip kendilerine stadı teslim ettik. Ama bize 'yeni stat yapılacak, bu stat öyle yıkılacak' dediler. Maalesef orada da yalan söylediler bize.”

55 bin nüfuslu Gaziosmanpaşa’nın, İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olduğunu ve ellerinde kala kala Yıldıztabya Stadı’nın kaldığını söyleyen Tavlı şöyle devam ediyor:

“Şimdi burayı da yıkmaya çalışıyorlar. Şu zemine bakın, koskoca Gaziosmanpaşa'nın stadı ve berbat halde. Burada topçular sakatlanıyor, her maçta üç-dört tane sakat veriyoruz. Belediye başkanına gelirsek, makamına saygım var ama kendisine bir gram saygım yok. Kendisi benim için yalancı adamdan başka bir şey değildir. Bana stat yıkılırken bir dünya söz verdi. Çok daha iyi bir takım kurarız dedi, üçüncü lige çıkarız dedi, gerekirse üçüncü ligden takım satın alırız dedi. Attığı yalanların amacı, sadece stadı elimizden alabilmek içinmiş. Bizim için yaptıkları sadece Sedat Balkanlı Stadı adı verilen bir yerin onarımı. Daha onarımı da tam bitirmiş değiller, bize içi bomboş bir şekilde teslim ettiler. Ne bir su verdikleri var ne elektrik. Her yeri yıkıyorlar bunlar, yıktıkları gibi kalıyor. Bizim stadın orada yıktıkları yerde bir şey yapamıyorlar şu anda. Çünkü alan firma kur farklarından dolayı battı, hiçbir şey yapamıyorlar.”

Adının yayınlanmasını istemeyen bir Gaziosmanpaşa Kulübü yöneticisi ise şöyle konuşuyor:

“39 yaşındayım. 39 senedir Gaziosmanpaşa kulübü ile iç içeyim. Altyapısından üstyapısına kadar topunu oynadık. Bizim gül gibi stadımız vardı. Belediye sahamızı elimizden aldı, bizi buralara terk ettiler. Yıldıztabya Kulübü bize kapılarını açtı ama bu sene son senesi, seneye burayı da bulamayacağız. Sadece Gaziosmanpaşa sahasını düşünme, diğer semtleri düşün. Sahalarını yıkıyorlar, ellerinden alıyorlar gudubet yerlere maç veriyorlar. Buraya gelen çocuklar yol parasını cebine zor koyuyor. Ailelerin desteğiyle geliyor. Şimdi seneye bir dahaki sene biz nerede oynayacağız maçlarımızı? BAL liginde kalacağız Allah’ın izniyle, eee ama nerede oynayacağız? Soruyum, Gaziosmanpaşa kulübünün niye kendisine ait bir sahası yok?”

Yıldıztabya stadının da ranta kurban gideceğini belirten yönetici, kentsel dönüşümün amatör liglerin tamamının korkulu rüyası olduğunu söylüyor:

“Çevre kulüplerde de aynı. Demin Çamlıcasporun kulüp başkanıyla konuşuyorum, adam da şikâyetçi. İstanbul'da herkes öyle. Fatih Karagümrük, mis gibi sahan var, Olimpiyat Stadı’nda oynuyorsun. Niye sahayı vermiyorlar sana? Biz aşağıdaki tesislerin elektriklerini daha yeni açtırdık. Bu çocukların çamaşırlarını sağda solda, arabalarda, kuru temizlemecilerde yıkatıyoruz. Niye? Çünkü tesisimizde elektrik yok.”

Yıldıztabya Stadı, Gaziosmanpaşa Belediyesi İşletmeler Müdürlüğünün 26/12/2017 tarih ve 66701056-813.01.01.03-E.1183 sayılı yazısına istinaden yapılan tebligat ile boşaltılmak isteniyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin geçen yıl yıktığı Gaziosmanpaşa Stadı’ndan sonra Yıldıztabya Stadı’nı yıkması, ilçede futbolun bitmesi anlamına geliyor.

Stadı yıkılan Gaziosmanpaşaspor maçlarını Yıldıztabya Stadında oynuyordu. Şimdi onlar da oynayacak saha bulamayacak ve ilçe dışına çıkmak zorunda kalacaklar. Her hafta altı ila sekiz maç oynanan stat, birçok yakın ilçe için de çareydi.

Dicle Eşiyok-Ahvalnews

Bu haber 568 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Fenerbahçe'nin rakibi Zenit, Galatasaray'ın Benfica

Aşkta kazandı, maçta kaybetti

Beşiktaş - Trabzonspor: 2-2
»  Porto'ya 3-2 yenilen GS'den devler ligine veda
»  Kanarya 16'ıncı! Akhisarspor - Fenerbahçe: 3-0
»  Ali Koç, Akhisarspor maçının faturasını kesti
»  Temel Karamollaoğlu'ndan Ali Koç mesajı
»  Milli takıma seçilmek için cinsel ilişki şart!
»  Ballon d’Or ödülünü kazanan kadın futbolcuya sunucudan cinsiyetçi espriye tepki yağdı
»  Derbi Kartal'ın; Beşiktaş - Galatasaray: 1-0
»  Milli futbolcu Kaan Ayhan, Aylin Cengiz'le evlendi
»  Hakkari'de kadın futbol takımına 4 yabancı transfer
»  Bahis ihalesine tek şirket girdi
»  Yılmaz Vural'dan Adana derbisinde ilginç hareket
»  Trabzonspor - Fenerbahçe: 2-1
»  Takımdan para alamayan futbolcular topluca istifa etti
»  Aykut Kocaman, Konya'da coşkuyla karşılandı
»  PFDK'dan Fatih Terim'e ekstra ceza
»  Antalyaspor - Akhisarspor: 1-2
»  Fenerbahçe - Aytemiz Alanyaspor: 2-0
»  Beşiktaş evinde Demir Grup Sivasspor'a boyun eğdi: 1-2
»  Futbolcular sınava gidince maç 9 dakikada sona erdi
»  GS-FB derbisi sonrası 16 isim PFDK'ya sevk edildi
»  Ampute Milli Takımı dünya ikincisi
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,6772   6,4069  
       
  99.835,310   239,3580  
  Ankara
Cuma Cumartesi Pazar
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber