16 Aralık 2017 Cumartesi   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
OHAL'de ihraç edilen akademisyenler kararlı: Bitmez!
OHAL de ihraç edilen akademisyenler kararlı: Bitmez!
 
11 Ocak 2017 Çarşamba - 03:35
Kategori Eğitim
557 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
OHAL'de ihraç edilen akademisyenler: 'Nitelik o binalarla sınırlı değil'

6 Ocak'ta resmi gazetede yayımlanan üç yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile, 631 akademisyen daha görevden ihraç edildi.

Akademisyen ihraçları sonrası, bazı üniversitelerde bölümlerde hoca kalmadı, bölüm kapandı. Kapısına da kilit vuruldu.

Aynı KHK ile görevine iade edilen 42 akademisyenle beraber, OHAL kapsamında ihraç edilen öğretim görevlisi sayısı 4 bin 439 oldu.

63 farklı üniversiteden akademisyenlerin bulunduğu ihraç listesinde ayrıca üniversitelerin 155 idari personeli de yer alıyor.

Akademisyenlerin ihracı, kısa sürede sosyal medya üzerinden öğrenciler tarafından yapılan paylaşımlarla eleştirildi.

Eleştiriler, "Fethullah Gülen yapılanması ile ilişkisi olamayacak politik görüşteki akademisyenlerin, özellikte Eğitim-Sen üyesi olanların ya da 'Barış İçin Akademisyenler' inisiyatifindeki akademisyenlerin üniversitelerden ihraç edildiği" yönünde birleşiyor.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan TBMM Eğitim Komisyonu Başkanvekili Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal ise bu yorumlar için, "Devlette paralel yapılanmayı gerçekleştiren kişiler sadece muhafazakâr çevre içerisinde değil. Sosyal demokrat çevre içerisinde de varlar, milliyetçi çevrelerde de. Böyle bir ortamda, 'Şu sendikada olursa PDY (Paralel Devlet Yapılanması) buraya girmemiştir' şeklinde bir anlayışa katılmıyorum. Çünkü her iktidar döneminde bunlar işlerini yürüttüler, her iktidarla beraber iş tuttular" diyor.

Ege Üniversitesi'nin görevden ihraç edilen Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilgün Toker, "Ben bütün akademik kariyerimi şiddete karşı siyaseti savunarak geçirdim" diyor.

Prof. Toker: Benim akademik niteliğim o binalarla sınırlı değil

Barış kelimesini terör örgütüne yardım ve yataklık olarak adlandırıyorsa, aslında bence orada bir sorun var. Barışı kirletmek onların suçu, bizim değil."

KHK'nın ihraç listesinde, lisans eğitimiyle beraber Ege Üniversitesi'nde 35 yıllık bir geçmişi olan Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilgün Toker de yer alıyor.

Toker, "Son bir yıldır bu tehdit Demokles'in kılıcı bir kafamızın üstünde sallanıp duruyor. Bir yandan bu belirsizlik ortadan kalktı. Fakat diğer yandan, artık ders anlatamayacak olma fikri benim kabul etmek istemediğim bir şey" diyor.

Haberi ilk aldığı andan itibaren, aklına öğrencilerinin geldiğini söyleyen Toker, "Benim akademik niteliğim o binalarla sınırlı değil. Ders anlatmayı, yazmayı her yerde sürdürürüm. Ancak fiili olarak mevcut öğrencilerime şu anda ne olacağı konusu beni endişelendiriyor" diyor.

Toker, diğer bin 127 akademisyen gibi, 11 Ocak 2015'te "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atan 'Barış için Akademisyenler' inisiyatifi akademisyenleri arasında yer alıyor.

Türkiye çapında onlarca imzacı akademisyen, bildiri gerekçe gösterilerek gözaltına alındı, görevden uzaklaştırıldı ya da haklarında idari veya adli soruşturma açıldı.

Sınav kağıtları gemi şeklinde katlanmış, üzerlerine 'O hoca bir gün gelecek' yazılmış.

Nilgün Toker'in öğrencileri, öğretmenlerinin ihraç edilmesini sosyal medyadan paylaştıkları fotoğraflarla protesto ediyor.

Toker, darbe girişiminden bu yana çıkan KHK'larla imzacı akademisyenlerin parça parça görevden ihraç edildiğini söyleyerek, sıranın kendilerine gelmesini beklediklerini ifade ediyor:

"Ben bütün akademik kariyerimi şiddete karşı siyaseti savunarak geçirdim. Biz sadece ve sadece şiddet bitsin, barış olsun dedik. Hiç kimse bizi terör örgütü olmakla suçlayarak barış kelimesini kirletemez. Onlar Barış kelimesini terör örgütüne yardım ve yataklık olarak adlandırıyorsa, aslında bence orada bir sorun var. Barışı kirletmek onların suçu, bizim değil."

Özellikle İzmirli öğrenciler, Toker'in ihraç edilmesinin ardından duydukları üzüntüyü ifade eden sosyal medya paylaşımlarında bulundu.

Toker, bu tabloya neden olan motivasyonun sosyal bilimlerde öğrenci-öğretmen ilişkisiyle ilgili olduğunu söylüyor:

Öğrencileri tarafından kendisiyle sosyal medyada yüzlerce destek mesajı paylaşılan bir diğer akademisyen ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim görevlisi Süreyya Karacabey.

Karacabey, öğrencilerinin destek mesajları için, "Beni çok mutlu ettiler ancak çok şaşırmadım. Her birini çocuğum gibi görüyorum. Herhalde karşılarında terör örgütü üyesi, suçlu bir kadın olmadığının en fazla öğrencilerim farkındadır" diyor.

Karacabey, KHK'da tam olarak ne ile suçlandığının belirsiz olduğunu ama karara şaşırmadığını söylüyor:

"Muhalif gördükleri herkesi bir biçimde elemeye çalıştıkları bir dönemden geçiyoruz. Üniversiteleri biat kültürüyle gelişmiş bir yere çevirmeye çalışıyorlar. Atılan arkadaşları için bile tepki vermeyen hocalarla, zaten bazı şeyleri başarmış oluyorlar."

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, 7 Ekim'de başlayan AKP Siyaset Akademisi'nde konuşma yapıyor.

Darbe girişiminden bu yana üniversiteler, meslekten ihraçların en fazla gerçekleştiği kamusal alanlardan birisi oldu.

MAZLUMDER eski başkanı ve Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu da son KHK ile ihraç edildi.

Gergerlioğlu, "Siyasiler etkili kurum ve kişilerin toplumsal konulara müdahil olmasını hazmedemiyorlar. Politik kararları eleştiren bilhassa akademisyenler, entelektüeller, düşünce insanları sayıca az olsalar da etki alanları yüksek Toplumu ilerletecek kesimin muhalif tavrı cezalandırılıyor" diyor.

13 Ekim'de bir Facebook paylaşımından dolayı Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekterliği'nin şikayeti üzerine hakkında soruşturma açılan Gergerlioğlu, aynı gün Kocaeli Valiliği tarafından açığa alındı.

Gergeroğlu'nun bu paylaşımı, hakkında soruşturma açılmasına ve açığa alınmasına neden olmuştu.

Gergerlioğlu, hakkında açılan soruşturmanın bir sonucu olarak ihraç edildiğini düşünüyor:

"Yıllardır barış istiyorum ve barışın imkânlarını savunmaya çalışıyorum. Bu ifadelerimde örgüt propagandası olduğu iddia edildi. Bu görüntü, barış diyenin bu ülkede artık suç işlediği ve cezalandırıldığı anlamına geliyor."

Gergerlioğlu açığa alınmasından bu yana Kocaeli yerel medyası tarafından hedef haline getirildiğini, ailesinin sosyal yaşamının etkilendiğini ve toplumda şeytanlaştırıldığını söyleyerek ekliyor.

'Akademisyen ihraçlarını, rektörler belirliyor'

'Barış için Akademisyenler' bildirisinin imzacılarından akademisyen Meral Camcı 'terör örgütü propagandası yapmakla' suçlanan isimler arasında.

İhraçların, üniversite rektörlükleri tarafından YÖK'e gönderilen akademisyen listeleriyle yapıldığı iddiası, akademi çevreleri tarafından ilk günden beri sıkça dile getiriliyor.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Cenk Yiğiter, rektör Erkan İbiş'in bu yıl 17'ncisi düzenlenen AKP Siyaset Akademisi'nde ders verdiğini üniversitenin e-posta grubunda diğer akademisyenlere deklare ettiğini anlatıyor:

Yigiter "Kamuda çalışıp da siyasi partilere üye olabilecek tek meslek grubu üniversite öğretim elemanlarıdır. Fakat dekanlar ve rektörler yönetici olmalarından ötürü tarafsızlık misyonları gereğince siyasi partilerin çalışmalarına katılamazlar. Bu konuyu gündeme getirdiğim için hakkımda soruşturma açıldı." diyor.

Yiğiter, üniversite rektörlüğü tarafından hakkında açılan başka bir soruşturmaya konu olan olayı şöyle ise anlatıyor:

"Üniversitede Aydınlanma diye bir dergi dağıtan öğrencilerin dergiyi dağıtması engellendi. Bununla ilgili üniversitenin mail grubunda bir tartışma yürüdü. Ben de o tartışma esnasında, 2012 yılında Erkan İbiş yönetime başladığı zaman cemaat yurtlarına akreditasyon verildiğini ve o dönemde cemaatin kampüste tanıtım ve kayıt masaları açtıklarını hatırlattım."

Yiğiter, isminin rektörlük tarafından keyfi olarak ihraç listesine eklendiğini ve hakkında 'terörlere ilişkisi olduğuna' dair bir kanıt tespit edilemediğini şu örnekle açıklıyor:

"Ankara'da savcılığın Gezi Soruşturması kapsamında Haziran 2013'ten Aralık'tan 2016'ya kadar hakkımda takip kararı vardı. Sonunda savcılık benimle birlikte 60 kişi hakkında takipsizlik kararı vererek terörle ilişkime dair bir kanıt bulunamadığını açıkladı. Yargı benim 2013'ten 2016'ya kadar hakkımda hiçbir ipucu bulamazken Bakanlar Kurulu beni terörle ilişkilendirerek ihraç etti."

Ankara Üniversitesi rektörü Erkan İbiş'in AKP Siyaset Akademisi'nde ders vermesiyle ilgili olarak, üç ayrı CHP milletvekili meclise soru önergesi verdi.

Uysal: Akademisyen ihraçları bizi çok üzüyor

TBMM Eğitim Komisyonu Başkanvekili AKP'li Burhanettin Uysal, "15 Temmuz girişimini gerçekleştirenler elbette ki öğretim üyeleri değildi. Ama bir karargâhta bir öğretim üyesi generalleri yönlendirebiliyorsa, demek ki bunların birbirleriyle bağları var" dedi.

Uysal, yaptığı açıklamalarda 'hukuk devleti' vurgusu yapıyor:

"Her ne kadar KHK'larla insanların görevlerine son veriliyorsa da, kişiler atıldığı kuruma dilekçe verdiği an başvurular tekrar değerIendiriliyor ve geri dönenler oluyor. Biz bir hukuk devletiyiz. Dava açabilirler, haklarını savunmaya devam edebilirler. Bir tane masum insanın atılmasına şahıs olarak da parti olarak da müsaade etmeyiz."

"Bu kişiler geleceğimizin şekillenmesinde önemli bireyler. Aileler ve devletimiz bu öğretim üyelerine yıllarca emek verdiler. Tam ürün alacağımız, hizmetlerinden faydalanacağımız sırada görevden uzaklaştırılmış olmaları bizi çok üzüyor. Ancak ülkemizin bekası açısından terör örgütüyle bağlantısı olanların uzaklaştırılması kaçınılmaz bir sonuç."

Fundanur Öztürk-BBC Türkçe

 

Bu haber 557 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


KHK ile atılan profesörler...Bildiri imzalayan da, şortlu gösteri yaptıran da...

Bir çok il ve ilçede okullara kar tatili, eğitime ara verildi...

KHK ile İhraç edilen profesörden direniş mesajı; 30 yıllık emeğimi....
»  Türk-Japon Üniversitesi kurulacak
»  Marmaris'te Yeni Yıl kutlamasını yasaklayan Milli Eğitim Müdürü meğerse...
»  Yargıdan imam hatipler için önemli karar
»  Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden okullara yılbaşı uyarısı
»  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yüksek Öğrenimde 2 kritik atama
»  YÖK'ten öğretmenlik için yeni şart
»  Milli Eğitim'de yeni dalga: 2 bin kişi açığa alındı
»  Atama rektörlüğe akın: 19 üniversiteye 358 aday
»  Okullara kar tatili...
»  Üniversiteden açıklama: O akademisyen açığa alındı
»  Öğretmen, öğrencilere 'yağlı urgan' ile poz verdirtti
»  Bakan Yılmaz; Şubat'ta öğretmen atamaları...
»  Singapur nasıl birinci oldu? Önce öğretmen!
»  Türkiye PISA'ya göre 3 yıl geriden geliyor
»  Ekonomiden sonra, Eğitimde de dipteyiz! Türkiye PISA’da kaybetti
»  Fen ve matematik araştırmasında Türkiye çakıldı!
»  YÖK’ten seçim yerine yeni uygulama: Rektörü artık vali, sanayici ve tüccarlar belirleyecek!
»  Milli Eğitim Bakanlığı: 6 bin öğretmen göreve iade edildi
»  “Haklısınız Paşam, Siz İlk Derste Yoktunuz?!”
»  Haberiniz var mı öğretmenler bitmiş!
»  Boğaziçi Üniversitesi'nde '1. Kayyım Rektör' şenliği!
 

 
 
Her gün şamarlanan Merkez Bankası çaresiz ve artık çok geç
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
TÜRKÇEMİZE SALDIRILAR VE NEDENLERİ
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  3,8307   4,5122  
       
  109,371   153,1370  
  Ankara
Cumartesi Pazar Pazartesi
1 / 13 °C 6 / 14 °C 6 / 9 °C
Başkanlık Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Destekliyorum
Desteklemiyorum
Kararsızım
Hiç bir bilgim yok
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
12/08/2017 09/08/2017
03-08-10-18-45-48 18-20-23-24-31-10
10/08/2017 14/08/2017
04-10-38-41-43-49 05, 07, 09, 10, 19, 23, 35, 37, 40, 43, 44, 46, 51, 52, 54, 55, 60, 61, 62, 70, 74, 75
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber