16 Aralık 2017 Cumartesi   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Şimşek: Şirketlerin kur riski için tedbirleri değerlendiriyoruz
Şimşek: Şirketlerin kur riski için tedbirleri değerlendiriyoruz
 
6 Ocak 2017 Cuma - 16:51
Kategori Ekonomi
367 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Geçen haftaki Finansal İstikrar Kurulu'nda bazı ülkelerin kur riskini yönetme modellerini incelediklerini belirten Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Yakında inşallah bunları bir takım tedbirlere dönüştürebiliriz" dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), her yılın ilk günlerinde düzenlediği ve bir önceki yılın ekonomik değerlendirmesi ile yeni yılın beklentilerinin konuşulduğu Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, burada bir ekonomik değerlendirme yaptı. Değerlendirmede dikkat çeken başlıklar ise bankacılık ile reel sektör arasındaki ilişki, kurun oynaklığı üzerindeki çalışmalar ve 'kurala dayalı' ekonominin sürdürülmesi oldu.

Konuşmasında "bankacılık sistemi ile reel sektör birbirinin ayrılmaz parçasıdır" diyen Şimşek, "Piyasalar derin olmadığı için mevduat faizi çok yüksek, biz bir kanunla mevduat faizini belirleyemeyiz, empoze edemeyiz. Ancak kamu üzerinden sübvansiyonlarla destek verebiliriz, Kredi Garanti Fonu böyle bir mekanizma" şeklinde konuştu.

Bazı ülkelerin kur riskini yönetme modellerini çalıştık

Kurda birtakım tedbirlerin alınabileceği sinyalini veren Şimşek, "Finansal İstikrar Kurulu'nu geçen hafta topladım; bazı ülkelerin kur riskini yönetme modellerini çalıştık. Yakında inşallah bunları birtakım tedbirlere dönüştürebiliriz" dedi.

Sınırlı döviz rezervi ve cari açık ile kur teminatı inandırıcı olmaz

Şimşek ayrıca, "Kur meselesini daha az volatilitenin olacağı şekilde, bir ekonomik, öngörülebilir, reformların ön planda olduğu bir yapıyla sağlayabiliriz. Kur garantisini ancak yerine getirebileceksek verirsiniz. Döviz rezervleriniz sınırlıysa, cari açık varsa, kur teminatı inandırıcı olmaz. Türkiye dalgalı bir kur rejimine sahip olduğu için şokları absorve ediyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye öyle şoklar yaşadı ki...

Şimşek, Türkiye'de ve dünyada refahın artmaya devam edeceğini düşündüğünü belirterek, "Türkiye ekonomisi şoklara karşı büyük bir direnç gösterdi. Bu direnç temellerin sağlam olduğunu gösterdi. Türkiye öyle şoklar yaşadı ki bugün, aslında büyüme rakamlarına bu çerçevede bakarsak hayal bile edemezsiniz. 2007 sonrasına bakalım... Kapatma davası var, küresel kriz var, FETÖ'nün yargıyı ele geçirme çalışmaları var, AB borç krizi var, Ortadoğu'da büyük bir kriz var ve devam ediyor, bizde Gezi ayaklanması var, yakın dönemde 4 tane seçim var, hain darbe girişimi var, terör var. Bunların hepsi başlı başına bir şok. Türkiye bu şokların tam merkezinde oldu, buna rağmen 2008-2016 döneminde büyümeye devam etti" dedi.

Türkiye'de güçlü bir hükümet var

Terör sorununa değinen Şimşek, "Türkiye terörün gölgesinde başladı yeni yıla, ama inanıyorum ki birlik-beraberlik ruhuyla bu durum aşılacak. Teröre karşı güçlü iktidar çok önemli. Dikkat ederseniz terör örgütleri geçen sene sonuçsuz kalan bir seçimden sonra saldırılarını yoğunlaştırdı. Zamanlama olarak aslında manidardır. Her şeyden çok milletin birliğine beraberliğine ihtiyaç var. Bu konuda da tereddüt yok. Türkiye'de çok güçlü bir hükümet var" diye konuştu.

Özellikle ihracat yapanın yanındayız

Mehmet Şimşek, "Biz hükümet olarak yatırım yapanın, istihdam sağlayanın özellikle de ihracat yapanın yanındayız. Devlet elini taşın altına koyuyor. Bankacılıkla reel sektör birbirlerinin ayrılmaz parçasıdır" diyerek şu eleştiriyi yaptı: "Şirketlerin yüzde 80'i ihracat yapmıyorHindistan 2050 yılında belki 40 trilyon dolarla dünyanın bir numarası olacak. Türkiye'nin oradaki firma sayısı iki elin parmaklarının sayısını geçmez. Hindistan'da var mıyız?"

Ar-Ge'de bahane olamaz

Şimşek reformların yeteri derecede anlaşılmadığını ifade ederek şunları söyledi: "Cari açığa dayalı bir büyüme modeli gitmiyor. Daha çok yatırım daha çok ihracat lazım. Biz devlet olarak sizi teşvik ederken, biz de bu alanlarda bir reform çalışması içerisindeyiz. 2016 yılında belki o kadar çok iş yapıldı ki, MÜSİAD'ın bir çalışma grubu kurarak bütün üyelerini bu konularda eğitmesi gerekiyor. Bazı konularda yeterince farkındalık oluşmadı."

"Ar-Ge'de dünyanın en fazla desteğini veren ülkelerden biriyiz" diyen Şimşek, "Bu konuda hiçbir bahane olamaz" ifadesini kullandı.

Kurala dayalı yapıdan uzaklaşamayız

"Başımıza hangi felaket gelirse gelsin. Piyasa ekonomisi olduğumuzu bir kenarı bırakamayız" değerlendirmesini yapan Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Başınıza ne geldiğinden çok ne tepki verdiğiniz çok daha önemlidir. Biz uluslararası normlara uygun bir politika çerçevecesinde yolumuza devam etmek zorundayız. Kurala dayalı bir ekonomik yapıdan uzaklaşamayız. O nedenle Avrupa Birliği ile entegrasyon çok önemlidir. Biz AB ile birlikte tüketici haklarını keşfettik, rekabeti hissettik, aştık, başardık" diye konuştu.

Dışa bağımlılığı azaltmalıyız

Dışa bağımlılığın tasarrufla azabileceğini bildiren Şimşek, "100 lira TL mevduata 140 lira kredi veriyoruz. Böyle bir sistemde kalıcı bir şekilde faizlerin inebilmesi için tasarrufların artması gerek. Tasarruflar artmadan daha ucuz finansmana erişim zor. Çünkü o zaman dış kaynağa bağımlısınız. Küresel risk iştahı 2013 Mayıs'ından sonra bir azalma oldu. Bunun gelecek yıl da sürmesi gerekiyor. O yüzden biz dışa bağımlılığı azaltmalıyız. Bu katma değerli üretimin artmasıyla, kamu ve hanehalkının tasarruf yapmasıyla olacak bir şey" dedi.

Rejim tartışmaları siyasi istismar

Şimşek başkanlık sistemi çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi: "Küresel eşitsizlik dünyanın fay hattıdır. Türkiye'de gelir dağılımında bir iyileşme söz konusudur. Türkiye demokratik, laik bir hukuk devletidir ve bu asla değişmeyecektir. Rejim bellidir, biz sadece icra makamının nasıl bundan sonra görevini yerine getireceğini belirliyoruz.

Amaç Türkiye'de siyasi istikrarı güvence altına almaktır. İcrada iki başlılık sürdürülebilir bir model değil. Rejim tartışmaları tamamen bu işin siyasi istismarıyla ilgilidir, rejimde bir değişiklik olmayacak. Türkiye reform seferberliği içinde yoluna devam edecek."

Şimşek ayrıca şu değerlendirmeleri yaptı:

- Türkiye'nin coğrafyası bugün için bir yük olarak görülebilir ama çok büyük avantajları da bulunuyor. Bizim endüstriyel tasarımları, patentleri korumamız lazım.

- KDV iadelerinde çok çaba gösterdik, belki arzuladığımız düzeyde değil ama çabalar devam ediyor.

- Et fiyatları çok önemli, enflasyonu, faizi, bütçe harcamalarını etkiliyor, burada bir denge önemli.

Bu haber 367 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Sıfır gümrükle Yarım Milyon hayvan ithalatına izin!

Dolar 3,64 TL'yi gördü!

Avrupa'nın 'En Başarılı' Merkez Bankası Başkanı: Nabiullina!
»  1 saat kesinti, 18 milyon TL kaybettiriyor
»  MB, yüksek enflasyonun nedenlerini açıkladı
»  Perakendede güven endeksi 6 yılın dibinde
»  Antalya 5 milyon turist kaybetti
»  İhracat, 2016 yılında yüzde 0.8 düştü
»  Yüksek enflasyon sonrası gözler Merkez'de
»  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli: Faiz artışı ekonominin belini kırar
»  Dolarda tarihi zirve: 3.60 TL!
»  Enflasyonda sert yükseliş: Yüzde 8,53!
»  Dış ticaret açığı aralıkta 5.6 milyar dolar
»  İmalat sanayiinde daralma hızlandı!
»  Elektrik krizi büyüyor, OSB'lerde üretim durdu
»  Özel sektörün dış borcu 224 milyar doları aştı
»  Boğaz köprülerinden geçiş yüzde 48 zamlandı!
»  Türkiye ekonomisinin 2016 karnesi
»  Dış borç stoku 416,7 milyar dolar oldu
»  Canikli: 600 bin yeni istihdam yaratılacak
»  Zam sağanağı geliyor! Motorine 12 kuruş zam
»  Borajet SBK Holding'e satıldı
»  Üretim durdu! 13 OSB'nin 11'inde elektrik yok
»  SAMEKS Endeksi 45,5 puana geriledi
 

 
 
Her gün şamarlanan Merkez Bankası çaresiz ve artık çok geç
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
TÜRKÇEMİZE SALDIRILAR VE NEDENLERİ
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  3,8307   4,5122  
       
  109,371   153,1370  
  Ankara
Cumartesi Pazar Pazartesi
1 / 13 °C 6 / 14 °C 6 / 9 °C
Başkanlık Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Destekliyorum
Desteklemiyorum
Kararsızım
Hiç bir bilgim yok
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
12/08/2017 09/08/2017
03-08-10-18-45-48 18-20-23-24-31-10
10/08/2017 14/08/2017
04-10-38-41-43-49 05, 07, 09, 10, 19, 23, 35, 37, 40, 43, 44, 46, 51, 52, 54, 55, 60, 61, 62, 70, 74, 75
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber