24 Mart 2019 Pazar   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
TÜRMOB`da 73 oda Nail SANLI dedi
TÜRMOB`da 73 oda Nail SANLI dedi
 
21 Ekim 2010 Perşembe - 10:35
Kategori Söyleşiler
17955 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
TÜRMOB Seçimleri öncesinde Çağdaş Demokratlar Grubu’nu destekleyen Odalara Maliye Denetimi baskısı! KORHABER/ÖZEL Duransel Doğan - Zülfikar Doğan
Çağdaş Demokratlar Grubu Genel Başkan Adayı Nail SANLI projelerini ve hedeflerini KORHABER’e anlattı;
  • TÜRMOB denetimden kaçmaz. Ancak denetimin siyasi amaçla kullanıldığını müşahade etmekteyiz. Tam seçim aşamasında bize destek veren Antalya, İzmir’in yanı sıra Başkanı yönetim listemizde aday olan Malatya odalarında inceleme başlatıldı. TÜRMOB’un 20 yıllık tarihinde odalarımıza yönelik bu kadar yoğun bir denetim olmamıştı.
  • Kanaatimiz siyasal iktidar, denetim silahını bir baskı aracı olarak kullanıyor. Oysa Çağdaş Demokrat Grup, seçimin ertesi günü bu ismi bir yana bırakır, destek vereni vermeyeni, tüm odaları eşit mesafede kucaklar.
  • Sayın Osman Arıoğlu “Başkan seçilemezsem istifa ederim” diyor. Bu bir demokratik seçim, böyle şeylere gerek yok. Mevcut hukuki durumda Başkan olması mümkün değil, ama biz yine de demokratik bir seçim istediğimiz için genel kurulda, seçimlerde, Arıoğlu’nun bu durumunu gündeme getirmiyoruz, getirmeyeceğiz.
  • Kısa-Orta-Uzun vadeli, 33 Projeyle geliyoruz. Mesleğin saygınlığını, etkinliğini en üst düzeye çıkartacak projeler hazırladık. Ayrıca bir kitlesel sivil toplum örgütü olarak, ilk kez sosyal-toplumsal projeleri de gündemimize aldık.
  • Meslek mensuplarının eğitimi ve niteliklerinin yükseltilmesindeki projelerimize, yeni dönemde Mükellef-Müşteri Eğitimi programlarımızı da ekliyoruz. Ayrıca elektronik sözleşme ve zamana endeksli ücret tarifesi uygulaması gündemimizde.
  • Biz Maliye Bakanlığı’nı yönetmeye değil, örgütümüzü yönetmeye talibiz. Kişisel değil, Kurumsal ilişkilerimizi ön plana çıkartacağız. Kurumsal kimliğimizi ortaya koyacağız.
  • TÜRMOB olarak vergi aflarına hep karşı çıktık, düzgün çalışan meslek mensuplarımız ve mükellefler açısından etik bulmuyoruz. Ancak krizin etkileri bertaraf edilecekse, olumlu bakılabilir. Yine de bizimle işbirliği yapılırsa daha başarılı olur. Geçmişte Vergi Barışı uygulamasında Maliye ile İşbirliği içindeydik, hedeflenen gelirin 3 katına ulaşıldı.
  • Orta Vadeli Projelerimiz arasında TÜRMOB Üniversitesi var. Ankara- Akyurt’ta arazimiz hazır.
Birlikte üretip, birlikte yöneteceğiz
23-24 Ekim 2010 tarihinde, Ankara Sheraton Otel’de yapılacak Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Kurulu’nda Çağdaş Demokratlar Grubu’nun Başkan Adayı ve TÜRMOB Başkan Yardımcısı Nail SANLI “Birlikte üretip, birlikte yöneteceğiz” dedi. Sanlı iddialarının ise “Üye-Oda-Birlik üçgenini yaşama geçirmek” olduğunu söyledi.

ASMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet KOÇ ile birlikte KORHABER’i ziyaret eden SANLI, TÜRMOB Genel Başkanlığına aday olurken, yönetimleri döneminde uygulamayı öngördükleri projeleriyle hedeflerini de KORHABER’e anlattı.

Siyasal iktidarın denetim yetkisini bir silah, bir “baskı aracı” olarak kullandığının “müşahede edildiğini” kaydeden Nail SANLI, “Maalesef son dönemde mali denetim gerek özel sektörde, gerekse sivil toplum örgütleriyle, meslek kuruluşlarında bu amaçla kullanılıyor. TÜRMOB denetimden kaçmaz. Ancak zaman zaman bu yetkinin siyasi amaçla, baskı ve sindirme amacıyla kullanıldığına tanık oluyoruz. Tam da genel kurul öncesi ve seçim aşamasında bizi ve yönetim listemizi destekleyen İzmir, Antalya odalarımızla, başkanı aynı zamanda yönetim listemizde aday olan Malatya odamızda Maliye tarafından inceleme başlatıldı. 20 yıldan bu yana, yani yasamız çıktığından beri, (Sayın Ekrem Pakdemirli’nin Bakanlığı döneminde yasa çıktı), pek çok Maliye Bakanı göreve geldi, (rahmetli Gelirler Genel Müdürü Altan Tufan’dan bu yana) pek çok Gelirler Genel Müdürü görev yaptı, ama Sayın Bakan Mehmet Şimşek ve Sayın Mehmet Kilci dönemine kadar, odalarımıza yönelik böylesi yoğun bir denetim faaliyeti olmamıştı. Bunu tabii ki bir baskı olarak değerlendirmek gerekir” dedi. 
TÜRMOB Yönetim Kurulu Başkan adayı Nail SANLI, KORHABER’den, Duransel DOĞAN ve Zülfikar DOĞAN’ın sorularını yanıtladı:
KORHABER (KH)- Hafta sonu Genel Kurulunuz var. Halen TÜRMOB Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyorsunuz ve kuruluşundan beri de TÜRMOB’da değişik kademelerde görev yaptınız. Bu Genel Kurul sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Nail SANLI (NS)- Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, biz bugüne kadar mesleğin hak ettiği yere gelmesi için çok yoğun çaba sarf ettik. Pek çok sorunun çözümünü hayata geçirdik. Meslek yasamızın çıktığı 20 yıldan bu yana 3 Genel Başkanla çalıştım.
1976’da meslek mensubu oldum, 1986 yılından bu yana da mesleğin her kademesinde, temsilci yardımcılığı, temsilcilik vb. görevlerde bulundum. 2000 Yılında TÜRMOB Genel Sekreteri oldum, 8 yıl bu görevi sürdürdükten sonra, 2 yıldan bu yana da Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyorum.
Mesleğimizin saygınlığı için her çalışmanın içinde yer aldım. Biz Çağdaş Demokratlar Grubu olarak seçimlere katılıyoruz. Eski Gelirler Genel Müdürü Sayın Osman ARIOĞLU’nun Genel Başkan adayı olduğu Meslekte Birlik Grubu var karşımızda. Seçim sistemimize göre (nisbi temsil) sanırım Sayın ARIOĞLU ve listesinden belki bir kişi daha yönetime girebilir, ya da sadece Sayın ARIOĞLU girebilir. Seçim Bildirgemizde benim Genel Başkanlığımı ve Yönetim Listemizi destekleyen odaların başkanları da yer alıyor. 81 Odanın 73’ünün desteği var listemizin arkasında.
Genel Kurulda 1617 delege yer alacak. Meslekte Birlik Grubu’nun delege sayısı 300 dolayında. Yasa gereği 9 kişilik yönetim kurulu 5 Yeminli Mali Müşavir (YMM) ve 4 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir’den (SMMM) oluşmak durumunda. Yönetim Kurulu Başkanı da YMM olmak zorunda. Dolayısıyla Sayın ARIOĞLU’nun listesinden bir YMM, bir SMMM girebilir yönetime, azamisi bu olur.
KH-Ancak Sayın ARIOĞLU, Genel Başkanlık iddiasıyla ortaya çıktı ve kazanacağını söylüyor?
NA- Sayın ARIOĞLU, “ Başkan seçilmezsem istifa ederim” diyor. İşte tablo ortada. Bu şartlarda olamaz. Kaldı ki, Sayın Arıoğlu’nun yasa gereği mesleki ve hukuki konumu da tutmuyor. Yasamız, yani 5786 sayılı yasa, yönetim kuruluna seçilecek üyelerin kendi odalarında en az 3 yıl çalışmasını şart koşuyor. Sayın Arıoğlu, Maliye’den, Gelirler Genel Müdürlüğü’nden ayrılalı 3 yıl ancak oldu. Diğer yandan Genel Başkan’ın YMM olması koşulu var yasada. Bu durumda ise çalışma süresinin 5 yıl olması öngörülüyor. Oysa Sayın Arıoğlu’nun çalışma kütüğünde 1 ayı bile yok. Bütün bunlar, işin yasal hukuki boyutu.
Sayın Arıoğlu “Maliye Bakanlığından görüş aldım” demiş, ama bizim genel kurulumuz Maliye gözetiminde değil, hakim gözetiminde yapılıyor.
Kaldı ki, bunların hepsi bir yana, biz Çağdaş Demokratlar Grubu olarak Genel Kurulun ve seçimin demokratik bir ortamda geçmesi için bu konuların hiç birisini gündeme dahi getirmeyi düşünmüyoruz. Demokratik bir yarış olsun, delegelerimiz hür iradeleri ile oylarını kullansın. Kendileri için en uygun gördükleri yönetimi oylarıyla seçsinler, oluştursunlar.
Genel Kurulun ertesi günü de biz Çağdaş Demokratlar Grubu adını bir kenara bırakırız, bize destek veren, vermeyen tüm odalarımızla eşit mesafede, her konuda destek ve yardımcı oluruz. İlkemiz, yaklaşımımız budur. 20 Yıldan bu yana da bu hep böyle olmuştur.
KH-Bir de tabi TÜRMOB ve benzeri kitle örgütleri, meslek örgütlerinin seçimlerinde, genel kurullarında, siyasal yaklaşımlar, baskılar da söz konusu olabiliyor. Örneğin, size destek veren bazı odaların Maliye’ce Denetime alındığı yönünde haberler geliyor.

NS- Maalesef! Son dönemde mali denetim gerek özel sektörde, gerekse sivil toplum örgütleriyle, meslek kuruluşlarında bu amaçla kullanılıyor. TÜRMOB denetimden kaçmaz. Ancak zaman zaman bu yetkinin siyasi amaçla, baskı ve sindirme amacıyla kullanıldığına tanık oluyoruz. Tam da genel kurul öncesi ve seçim aşamasında bizi ve listemizi destekleyen İzmir, Antalya odalarımızla, başkanı aynı zamanda yönetim listemizde aday olan Malatya odamızda Maliye tarafından inceleme başlatıldı.

20 Yıldan bu yana, yani yasamız çıktığından beri, (Sayın Ekrem Pakdemirli’nin Maliye Bakanlığı döneminde yasa çıktı), pek çok Maliye Bakanı göreve geldi, (rahmetli Gelirler Genel Müdürü Altan Tufan’dan bu yana) pek çok Gelirler Genel Müdürü görev yaptı, ama Sayın Bakan Mehmet Şimşek ve Sayın Mehmet Kilci dönemine kadar odalarımıza yönelik böylesi yoğun bir denetim faaliyeti olmamıştı. Bunu tabii ki bir baskı olarak değerlendirmek gerekir.

KH-Genel Sekreter ve Genel Başkan Yardımcısı olarak 10 yılı bulan bir süreden bu yana TÜRMOB üst yönetimindesiniz. Eksikleri, gerekleri de yakinen gözleme olanağınız oldu. Buradan yola çıkarsak, Genel Kurul’da Yönetim Listeniz seçilirse ve siz de TÜRMOB Genel Başkanı olursanız, hedefleriniz ve projeleriniz neler?

NS-Genel Kurul Bildirgemizde 33 projeye yer verdik. Bunların hepsini burada uzun uzun anlatmak yerine kısaca, üç aşamalı 33 proje diyelim. Bunlar kısa-orta-uzun vadeli projeler olarak ayrılıyor. Projelerimizin tümü, 20 yıla varan deneyimlerimizden süzülen projeler olmasının yanında, konunun uzmanları ve bilim adamlarından oluşan kurullarca, komisyonlarca hazırlanmış projelerdir.
En temel başlıklar halinde kısaca özetlersek, kronik meslek sorunlarını çözmek, mesleğimizin uluslararası düzeye ulaşmasını öngören projeler, mesleki kalite ve niteliği üst düzeye çıkartmayı öngören projeler, bir sivil toplum örgütü olarak TÜRMOB’un sosyal, toplumsal, istihdam, mesleki eğitim, işsizlik vb. konularda öncülüğünü içeren sosyal sorumluluk projeleri diye sıralayabiliriz.
Ayrıca mesleki sorunlarımız arasında yer alan bazı sıkıntıların giderilmesi, haksız rekabet ve tahsilat sorunlarının çözümü, elektronik sözleşme dönemine geçiş ve meslek mensuplarının ücretlerinin doğrudan müşteri veya mükellefin kredi kartından, banka hesabından tahsili, zamana endeksli ücret tarifesine geçiş (Bu konuda bilimsel çalışmalar sonucu hazırlanan tarife Maliye Bakanlığı’nın onayına Genel Kurul sonrası sunulacaktır) en öne çıkanları. Mevzuatı izleme ve görüş oluşturma, Mesleki Kalite ve Güvence Standartları Merkezi oluşumu, LUCA yazılımları geliştirme projesi, Dünya Standartlarında bir meslek yasası, Mesleki Büro Yönetim Rehberi, Staj ve Sınav sisteminin iyileştirilmesi, İş geliştirme ve E-Finans projelerimiz arasında.
Bir de mesleki Sorunların çözümüne yönelik projelerimiz var. Bunlar arasında KDV oranları ve tevkifat, Ba-Bs formlarına kesilen cezaların tamamen kaldırılması, Geçici vergi son ödeme döneminin, Gelir ve Kurumlar Vergisi beyan dönemiyle birleştirilmesi, Damga vergisi uygulamasının düzeltilmesi, Mesleki açıdan mücbir sebeplerin tam, doğru ve tereddüte yer vermeyecek şekilde tanımlanması, meslek mensuplarının ekonomik sıkıntıları, ölüm, malullük, hastalık, doğal afet, sağlık vb. sorunları için bir yardım sandığının kurulması, 7/24 hizmet verecek bir Üye Çağrı Merkezi'nin (Alo TÜRMOB) oluşturulması da projelerimiz arasında.
KH-Bir de TÜRMOB Üniversitesi projeniz vardı?
NS-Evet. Orta vadeli projelerimiz arasında en önemli, en öne çıkan projelerden birisi. Hep dediğim gibi, TÜRMOB eğitime çok önem veren ve bu alanda çok başarılı olan bir meslek ve kitle örgütü. Üniversite projemiz de bunlar arasında.
Bu amaçla Ankara-Akyurt’ta 300 dönüm bir arazi aldık. Bir de Milli Emlak’ten tahsis edilen arsa var. İkisi birlikte, Üniversite projesi için hazır. Ancak dediğim gibi, proje stokumuzda TÜRMOB Üniversitesi “orta vadeli” olanlar arasında, tabii ki çalışmalar sürüyor, süreç biraz daha hızlanacak.
KH-Özellikle AB ve Uluslararası Muhasebe Standartlarına uyum, rekabet konularında ne gibi projeleriniz var?
NS-Eğitim bizim TÜRMOB olarak bugüne kadar yaptığımız en başarılı işler arasında. Eğitime, mesleki eğitime, üyelerimizin eğitimine çok önem veriyoruz. Bunun yanı sıra Uluslararası Muhasebe Standartları ve uygulamaları konusunda da mensuplarımızı sürekli bilgilendiriyoruz.
Şimdi bambaşka bir eğitim programını devreye sokmayı hedefliyoruz; bu da Müşteri-Mükellef Eğitimi programı. TOBB ve TESK ile de işbirliği içinde mükellef eğitimi projesini hayata geçireceğiz. Uluslararası Muhasebe Federasyonu ile işbirliği içinde, muhasebe ve denetim standartları, kalite güvence sistemleri, büro standartlarının oluşturulması, 3 milyon KOBİ’ye yönelik muhasebe ve denetim standartlarının ortaya konulması. Zaten Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK) çalışmalarına en büyük desteği biz veriyoruz. Ekonomik anlamda da TMSK’ya çok ciddi kaynak aktarıyoruz, katkı sağlıyoruz.
KH-Bir de yabancı mali danışmanlık şirketlerinin giderek Türkiye piyasasında artan etkinliği, artan payları konusu var. Bu konuda meslek mensuplarının daha etkin olması için bir projeniz, hedefiniz var mı?
NS-Öncelikle şunu belirteyim, 5 Büyükler olarak adlandırılan bu kuruluşlar aynı zamanda bizim de üyemiz. Hatta şimdi 6 Büyükler olarak anılıyorlar ve TÜRMOB olarak üyelerimiz. Dolayısıyla yorum yapmak istemiyorum. Böyle bir ayrım, ayrışma olsun da istemiyorum.  
Bunlar uluslararası kuruluşlar, dünya çapında. Dolayısıyla bizim öncelikle Türkiye’de rekabet edebilecek, yerel firmalar, mali müşavirlik şirketleri yaratmamız, ortaya çıkartmamız lazım.
Türkiye’de muhasebecilik, mali müşavirlik, yeminli müşavirlik sadece defter tutma olarak algılanıyor. Maliye’de bunu hep böyle gördü bugüne kadar. Oysa, dünyada bu meslek denetim boyutuyla ön planda. Yani biz bir kimlik mücadelesi veriyoruz aynı zamanda. Mesleğe giriş açısından da bu böyle. Bir doktorun, bir avukatın mesleki kimliği tartışılmıyor. Oysa bizde hala KİMLİK MÜCADELESİ ön planda.
Maliye memuru da istediği takdirde bu işi yapıyor, Emlak komisyoncusu da “defter tutulur, beyanname yazılır” diye dükkanına ilan asıyor. Ta ki meslek yasamız çıkana kadar da bu böyle olmuş. Şimdi 20 yıldır bir mücadele veriliyor. Önemli bir aşama da kat edildi. Unvanlar, sıfatlar belirlendi. SMMM, YMM, olarak.
Mesleğe giriş ve staj için oldukça ağır sınav sistemi getirildi. Mesleğin geleceğini bu çerçevede umutlu ve yükselen bir noktada görüyoruz. Kaldı ki 20 yılda çok güzel işler de yapıldı. Kaliteli, üniversite eğitimi almış, yüksek lisans-doktora yapmış, en az bir veya birkaç dil bilen arkadaşlar artık mesleğe giriyor.  
Mesleğin geleceği gençlerde ve bayan meslektaşlarımızda görünüyor. Artık mesleğe giriş öyle bir noktadaki, ancak 9 yılda çeşitli eğitim ve sınav aşamaları, yeterlilik sınavları sonrasında Mali Müşavir, 19 yılda da Yeminli Mali Müşavir olunabiliyor.
Staj yoklama ve değerlendirme sınavlarımız, son derece zor ve ölçücü nitelikte. 59,9 alan bile kalıyor. Sınavımız elektronik ortamda yapılıyor. Mesela son staj sınavında başarı oranı yüzde 13 oldu. Yani 60 ve üzeri alan ancak bu kadar. Yüzde 87 staj yapma barajını bile aşamadı. Bu da giderek mesleğin kalitesini, eğitim düzeyini, saygın kimliğini yüceltecek bir gelişme süreci. Buradan 20 yıldır mesleğin doğru yönetildiği sonucunu çıkartabiliriz.
KH-Gündemde yine bir vergi affı, ya da taksitlendirmesi var. TÜRMOB hep aflara karşı çıktı, bu konuda yaklaşımınız nedir?
NS- TÜRMOB olarak vergi aflarına hep karşı çıktık, düzgün çalışan meslek mensuplarımız ve mükellefler açısından etik bulmuyoruz. Sıkça yapılan benzer uygulamalar, kayıt dışı ekonomiyi de körüklüyor. O nedenle, böyle bir uygulamaya gidilecekse, mesleki ve toplumsal kaygıları giderecek, düzgün çalışan meslek mensupları ile dürüst mükellefin “kendisini cezalandırılmış hissetmesini önleyecek” bir uygulama olmalı. 
Ancak tüm dünyada ve ülkemizde ağır bir ekonomik kriz yaşandı. Maliye Bakanımız, vergi ve sosyal güvenlik ile ilgili af yönünde bazı mesajlar verdi. Benzer şekilde sosyal güvenlik prim borçları da kapsanacak. Dolayısıyla krizin etkileri bertaraf edilecekse, olumlu bakılabilir.  
Bir de bu tür af veya benzeri uygulamalarda, Maliye bakanlığı bizlerle işbirliği yaparsa, daha başarılı sonuçlar alınır kanısındayız. Çünkü bizlerin tuttuğu defterler, kayıtlar aynı zamanda bu ülkenin ekonomik envanterini, altyapısını, kayıt sistemini oluşturuyor. Yani gelecek için bunlar gerekli.
Mesela 1995 yılında Almanya’ya gitmiştik, orada TÜRMOB’un muadili Almanya Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Organizasyonu DATEV ile bir araya geldik, DATEV üyelerinin tuttuğu kayıtlar, aynı zamanda Alman ekonomisinin alt yapısı.
Bu nedenle, bu tür af uygulamalarına gidilirken, bizlerle de işbirliği içinde olunması önemli. Biz sadece küçük esnaf veya şirketlerin defterleri, kayıtları ile ilgili değiliz. Ülkenin en büyük Holdinglerinin, kurumlarının Muhasebe Müdürleri, Mali İşler Müdürleri, Mali Koordinatörleri de bizim üyemiz, meslek mensuplarımız. O nedenle ülke ekonomisi ağır bir kriz atlattı, böyle bir kolaylık düşünülebilir.
Yine de bizimle işbirliği yapılırsa daha başarılı olur. Geçmişte Vergi Barışı uygulamasında Maliye ile işbirliği içindeydik, hedeflenen gelirin 3 katına ulaşıldı. Vergi Barışı’ndan Bakanlığın beklediği gelir hedefi 4.5 katrilyondu, fakat bizlerle, meslek mensuplarımızla, odalarımızla işbirliğiyle uygulama yürütülünce, hedefin üç katına 12-13 katrilyon gelire ulaşıldı.
KH-23-24 Ekim, Cumartesi-Pazar günleri, 83 Bin TÜRMOB üyesinin gelecek üç yıldaki tepe yönetimi ve yönetim organları seçilecek. Seçimlerde ülkenin 81 ilinden gelecek, 1617 delegeye mesajınız ne olacak?
NS- Temel mesajımız şu olacak; 20 Yıldan bu yana, mesleki anlamda, kurumsal anlamda büyük başarılara imza atmış TÜRMOB’un yönetim anlayışında, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek bir anlayışı ortaya koymak.
Merkezi yönetimin yanı sıra, tüm odaları da yönetime katacak bir anlayışı devreye sokacağız. Bu çerçevede “Oda Başkanları Kurulu” oluşturarak, katılımcı ve demokratik yönetim işleyişini sözde değil, somut bir şekilde yaşama geçireceğiz.
O nedenle de sloganımız “BİRLİKTE ÜRETİP, BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ” olacak.
Kurmayı hedeflediğimiz yapı; “Üye-Oda-Birlik” üçgeninin, kusursuz ve en iyi biçimde işlediği bir yapı. Bunu oluşturacağız. Yıllardır, uygulamanın içinden gelen, TÜRMOB yönetiminde sorumluluk üstlenen bir meslek mensubu olarak, meslek yasamızın eksiklerini, gediklerini, ihtiyaçlarını biliyoruz. Bunları ortadan kaldıracak, meslek yasamızı günümüz koşullarına, Dünya Standartlarına taşıyacak, uyarlayacak bazı değişiklik çalışmalarımız var. Bunları Hükümet ve Bakanlıkla işbirliği içerisinde hayata geçirmek istiyoruz.
Örneğin, 83 Bin üyemizin 79 bini SMMM, 3800’ü YMM. Ancak TÜRMOB Genel Başkanı ve TÜRMOB Yönetim Kurulu’nun 5 üyesi, yasa gereği YMM olmak durumunda. Bu ve buna benzer, hem mesleki anlamda, hem Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı düzenlemelerin değişmesi gerekiyor.
Biz Maliye Bakanlığı’nı değil, örgütümüzü yönetmeye talibiz. Tek beklentimiz Maliye Bakanlığı ile diğer kurumlarla iyi ilişkiler oluşturmak. Bu dönemde ilişkilerimizi, kişisel değil kurumsal düzeyde götüreceğiz. Kurumsal kimliğimizle öne çıkacağız. Kurumsal kimliğimizi ortaya koyacağız.
KH-Sayın Nail SANLI, çalışmalarınızda ve seçimlerde size ve çalışma arkadaşlarınıza başarılar diliyoruz. Dileriz, projelerinizi hayata geçirme, Mesleği daha iyi noktalara taşıma konusundaki hedeflerinize ulaşırsınız. KORHABER’i ziyaretiniz ve açıklamalarınız için teşekkür ederiz.

NS-Bana bu olanağı sağladığı için İnternet Medyası’nın güçlü, saygın ve ilkeli yayın organı KORHABER’e ve sizlere kendim ve tüm arkadaşlarım adına ben teşekkür ederim. KORHABER’e yayın hayatında başarılar dilerim.

MESLEĞİMİZE, ODA'mıza, ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKALIM
BİRLİKTE ÜRETİP BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ
Bu haber 17955 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 1  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Vergi Denetimi Hükümetin Baskı Aracı Oldu

Tanyeri ağardı, o TANYERİ ağarmayacak

Düş Sokağında düşleyip düşlemedikleriniz
»  Yiyorum Büyüyorum Zümrüt Anne ile...
»  Ali Kantur:Teknoloji tümüyle bizim,yakında dünyaya akıl satacağız!
»  Yıldırım Aktürk`ten Korhaber`e özel açıklamalar
»  AKP, bütçe açığı için SALMA VERGİ uyguluyor
»  Cindoruk:İktidarın Medyaya yaptığı bir Siyasi Cinayettir.
»  TRT Şeş`e karşılık, ROJ TV kapanacak!
»  Hedefimiz 2012`de 1 milyar dolarlık ihracat ve kapasitemizi katlamak!
»  Türkiye ILO`da kara listeye girebilir
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,7651   6,5229  
       
  99.835,310   243,1890  
  Ankara
Pazar Pazartesi Salı
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber