23 Nisan 2019 Salı   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Teoman:Damat ABD’den dolar değil nasihat alır
Teoman:Damat ABD’den dolar değil nasihat alır
 
12 Nisan 2019 Cuma - 04:20
Kategori Ekonomi
750 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Damat ABD’den dolar değil nasihat alır

Türkiye’nin merakla beklenen, ancak Reuters Haber Ajansı’nın deyimiyle ‘Piyasalarda anlamlı bir hareket yaratmayan’ yeni ekonomik reform paketinin açıklanmasından sadece birkaç gün öncesiydi…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşinin yönetimindeki Sabah gazetesinde bir köşe yazısı, Türkiye’nin 31 Mart seçimleri sonrası ekonomik ajandasıyla ilgili önemli ayrıntılara yer veriyordu.

Daha önce Berat Albayrak’tan doğrudan bilgi edindiğine ilişkin pek çok ipucu bulunan Sabah yazarı Dilek Güngör, 7 Nisan’daki yazısında, Albayrak’ın reform paketinden sonra ekonomiye taze kaynak bulmak için yapacağı Washington ziyaretinden beklentilerine ilişkin şu ipuçlarını aktardı:

"Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu hafta yapısal reform paketini açıklayacak. Ardından da fon yöneticileri ve yatırımcılarla 'ekonomi diplomasisi' yürüteceği ABD seyahatine gidecek. IMF-Dünya Bankası ve G20 bakanlar toplantısına katılacak olan Albayrak'ın burada trilyon dolarları yöneten dünyanın önemli fon yöneticileriyle başbaşa görüşmeler yapacağı öğrenildi. Görüşmelerde, yeni vergi reformu, oluşturulması planlanan finansal mimari, enflasyonla mücadelede atılacak adımlar ve reel sektörün finansmana erişim imkânlarını kolaylaştıracak reform paketinin sunumu da yapılmış olacak."

Albayrak’ın ABD ziyaretine ilişkin büyük umutlar taşıyan yazı belli ki Türk ekonomi yönetiminin niyet ve isteklerini yansıtıyor.

Elbette amaç ve niyet bu olabilir. Ancak Berat Albayrak’ın iştahla beklenen ABD gezisi öncesinde uluslararası yatırımcılara anlatacağı yeni Ekonomik Reform Paketi konusunda piyasalarda yaşanan hayal kırıklığı yaşandığı da bir sır değil.

Alelacele hazırlanmış, hemen hiçbir ayrıntı içermeyen, bir takvime bağlı olmayan ve Albayrak’ın vaadleri dışında somut olarak çok az unsur içeren reform paketi Reuters’in de dediği gibi piyasada kritik seviyelerde olan fiyatlar üzerinde hiçbir olumlu etki yaratmadı.

Tam tersine reform paketinin yarattığı hayal kırıklığının ardından ülkenin para birimi biraz daha eridi. Dolar fiyatı 5.76 TL’ye çıkarak Merkez Bankası’nın sert müdahalelerinin başladığı seviyeye yükseldi. Borsa iki gün içinde yüzde 3’e yakın düştü. 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 22.2’yle Kasım ayından sonraki zirveye ulaştı.

Bunlardan daha da çarpıcı olarak, Türk ekonominin en önemli hayat bağlantısı olan dış kaynak girişi açısından kritik önem taşıyan 5 yıllık CDS oranları 400’den 430 puana çıktı. Sadece bu bile Türkiye’nin yurtdışı borçlanma maliyetinin dünden bugüne yıllık 0.3 puan gibi fahiş bir oranda artması anlamına geliyor.

Öte yandan ekonomik reform paketi Türkiye uluslararası alanda da inandırıcı bulunmadı. Financial Times’a görüş veren dünyanın en büyük fon yönetim şirketlerinden ABD’li Fidelity’nin portföy yöneticisi Paul Greer, Çarşamba günü açıklanan planın ana hatları ile bir şekilde ‘underwhelmed’ yani ikna edici olmayan bir program olduğunu söyledi.

Kuşkusuz ABD’li yatırımcılar için öncü niteliğine sahip Fidelity’nin görüşleri Berat Albayrak’ın Washington’da yapacağı dolar seferinin başarısı açısından önemli bir gösterge.

Elbette şunu da söylemek gerekli. Albayrak’ın açıklayacağı reform paketi için yatırımcı cephesinde zaten önemli bir beklenti yoktu. Çünkü, Türkiye’nin asıl problemini hukuk, demokrasi ve ‘Hükümranlık riski’ olarak adlandırılan yönetim problemlerinden oluştuğu düşüncesi uzun süredir piyasalarda hakim olan bir görüş. Bu şartlarda açıklanacak bir ekonomik dönüşüm paketi elbette bir takım soru işaretlerini beraberinde getirecekti.

Yine de ayrıntılandırılmış ve somut içeriğe bir program riski seven bazı yatırım fonları için cazip fırsatlar sunabilir ve her şeye rağmen Türkiye’ye kısa vadede ihtiyacı olan nakdi sağlamak açısından şans verebilirdi. Görüldüğü kadarıyla bu olmadı.

Öte yandan Türk iktidarının ekonomik açıdan son umudu olan reform paketinin boşa çıkması ülkeyi ekonomik açıdan bir takım gerçeklerle karşı karşıya getirmiş durumda.

13 Mart’ta ülkenin en büyük hikayelerinden olan Avrupa Birliği’ne giriş konusunda Avrupa Parlamentosu ‘Görüşmeleri askıya alma’ kararı aldı. Elbette bu kararın doğrudan bağlayıcı etkisi yok. Ancak bu kararın ardından ülkeden yabancı yatırımcı çıkışının hızlandığı ve Merkez Bankası’nın ay boyunca piyasalara müdahale için 20 milyar dolara yakın harcama yaptığını unutmamak gerekli.

Üstelik Türk Merkez Bankası, iktidar partisi açısından önemli olan 31 Mart seçimleri öncesinde doları durdurmak için sadece rezervlerinin önemli kesimini eritmekle de kalmadı. Türk ekonomi yönetimi, uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki işlemleri açısından hayati rol oynayan Londra swap piyasasına TL akışını defacto olarak durdurarak oyun ortasında kuralları değiştirdi.

Bu önlemler belki birkaç gün için TL’yi korudu ancak, swap piyasasındaki güven kırıcı skandal nedeniyle Türkiye New York’tan bile daha büyük olan Londra finans piyasasının güvenini tümüyle kaybetti.

Türkiye açısından sorunlar bununla da bitmiyor. AB çıpasını kaybetmekle karşı karşıya olan ülke, belki de daha önemli şekilde Batı dünyasının savunma örgütü olan NATO ile de ipleri koparmak üzere.

Türkiye’nin Rus yapımı S400 hava savunma sistemlerini alma ısrarı, NATO ve Batı ile yaklaşık 70 yıldır süren ortaklığını kesin olarak bitirme yolunda hızla ilerliyor. Konu bugünlerde ABD ordusu ve Hükümeti’nin dışına taşan bir şekilde hızla popülerleşirken, Amerikan Senatosu’na, Türkiye’ye yönelik yaptırım içeren yasa tasarıları art arda sunulmaya başlandı.

Türk tarafı her ne kadar S400 konusunda Batı’nın kaygısını görmezlikten gelmeyi ya da en azından kendi kamuoyuna yansıtmamayı tercih etse de, ülkenin finans piyasalarında son birkaç gün içinde yaşananlar, gelişmelerin yatırımcı kararları üzerinde belirgin etki yaptığını ispat ediyor.

Peki Londra ve Avrupa piyasalarını kısa süre içinde kaybeden Türkiye açısından ABD yeni bir finansman için umut olabilir mi? Buna verilecek en kısa yanıt ‘Çok zor’ olacaktır. Her şeyden önce ABD finans eliti Washington yönetimiyle uyum içinde çalışıyor. Bunu ABD’nin yaptırım radarına aldığı ülkelerin finans piyasalarındaki tecrübeler net şekilde gösteriyor.

Diğer taraftan Londra’daki swap piyasası faciasında zarar gören kuruluşların çoğunun zaten ABD kökenli olduğunu unutmamak gerekli. Hatta söz konusu gelişmeler sırasında BDDK ile SPK tarafından hakkında soruşturma başlatılan tek kuruluşun ABD’nin en büyük bankası JP Morgan olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Bu nedenle Bakan Albayrak’ın büyük umut beklediği görüşmelerde dolar yerine şikayet ve nasihatlerle karşılaşması daha olası bir seçenek olarak gözüküyor.

CAN TEOMAN-AHVALNEWS

Bu haber 750 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Turizmde dönüşümle 100 milyon turiste ulaşılabilir

TL'ye seçim darbesi, %1,25 değer kaybetti, dolar 5,75’i aştı, Risk puanı yükseldi

Albayrak'ın Reform paketi: Karşılıksız para basma, çalışana ek vergi, dilek ve temenniler
»  Cari açık verileri açıklandı; 718 milyon dolar!
»  Albayrak'ın paketi güven vermedi: Dolar fırladı
»  TOBB-ETÜ-SPM: İşsizlik bu ay %14,6'ya yükselecek
»  Dolarizasyon: Bu paralar kimin ve nereden geliyor
»  Ünlü ekonomist: Türk ekonomisiyle ilgili artık 'cek-cak' değil, somut adım görmek istiyoruz
»  Yeşilada'dan ekonomik paket yorumu: Bu yol bizi IMF'ye götürür
»  IMF Raporu: Türkiye ekonomisi %2,5 küçülecek
»  Benzin ve motorine zam
»  Borsa yüzde 1,83 düştü, dolar 5,70’e yükseldi
»  Büyükşehirleri kaybetmenin AKP'ye bedeli ne?
»  Özyıldız: Özel sektörün dış borçlarını kim, nasıl ödeyecek? Millete mi yıkılacak?
»  Sigaraya müthiş zam! Tek haneli enflasyon hayal oldu!
»  Atilla Yeşilada: Merkez Bankası bu sene faiz indiremez... Vatandaş neden dövize kaçıyor?
»  KOBİ’lerde ekonomik çöküntü derinleşiyor
»  Merkez Bankası'ndan rekor müdahale: 8.2 milyar dolar sattı, döviz mevduatları 213 milyar dolara tırmandı!
»  Enflasyon martta beklentiyi aştı: Yüzde 20 bandında
»  'Hukukun üstünlüğü olmadan yapısal reform olmaz'
»  Döviz kurları dalgalanıyor, ABD'nin F-35 kararı kuru yukarı çekti
»  İş Bankası'nın ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş oldu
»  İstanbul'un perakende fiyatları yüzde 17.74 arttı
»  Yeşilada: Numan Abi bak, yabancı yatırımcı ne diyor...Ekonomide süper lige çıkmak!
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,8439   6,5559  
       
  95.952,770   238,5750  
  Ankara
Salı Çarşamba Perşembe
-1 / 15 °C 1 / 13 °C 5 / 18 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber