22 Mart 2019 Cuma   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Türkiye’de işverenler kadın işçi istemiyor
Türkiye’de işverenler kadın işçi istemiyor
 
10 Ocak 2019 Perşembe - 01:43
Kategori Ekonomi
260 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), istihdam piyasasının talep yönünü ortaya koymak amacıyla 81 ilde İşgücü Piyasası Araştırması yaptı.

İş ve meslek danışmanları tarafından 89 bin 324 işyeri ziyaret edilerek gerçekleştirilen araştırmada elde edilen sonuçlar, Türkiye geneline teşmil edildi. Ham sonuçlar genelleştirilerek 1 milyon 295 bin 77 işyeri için veri açıklandı.

İŞKUR’un bu geniş kapsamlı araştırması ile istihdam piyasasının röntgeni çekildi. Araştırma kapsamındaki işyerlerinde 7 milyon 895 bini erkek; 2 milyon 724 bini kadın olmak üzere toplam 10 milyon 619 bin kişinin çalıştığı tespit edildi. Mevcut istihdamın yüzde 74,3’ü erkek, yüzde 25,7’si ise kadın. Bir diğer ifade ile her dört çalışandan üçü erkek, biri kadın.

Araştırmayla işletmelerin ihtiyaç duyduğu işçi sayıları tespit edildi. ‘Açık iş pozisyonu’ olarak ifade edilen elaman açığı, 162 bin 569 işyerinde 469 bin 919 kişi. İşverenler, ihtiyaç duydukları elamanların yüzde 45,5’inin erkek olmasını ön şart olarak sunuyor. Yani işverenler, işçiye ihtiyaç duymasına rağmen kadın işçi çalıştırmayacağını, ancak erkek olursa işe alacağını beyan ediyor.

‘Yalnızca erkek işçi’ diyenlerin oranı 2017 yılında ise 47,7 olmuştu. Dolayısıyla küçük bir iyileşme görülmekle beraber erkek egemen yaklaşım sürüyor. İşverenler kadın işçi istemiyor. Araştırma kapsamındaki işyerlerinde, açık işlerin yüzde 12,9’unda kadın istihdam etme eğilimi göze çarpıyor. Ayrıca işyerleri büyüdükçe kadın işçi tercihi düşüyor.

Çalışma hayatında kadınlara yönelik ayrımcılık, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde de göze çarpan bir husus. TÜİK’in en son açıkladığı eylül ayı verilerine göre kayıtdışı istihdam, kadın işçilerde erkeklerden çok daha yüksek.

Erkeklerde sigortasız çalıştırılma oranı yüzde 29,6 iken bu oran kadın işçiler arasında yüzde 42,9. Yani neredeyse iş hayatındaki 2 kadından biri kayıtdışı olarak sigortasız çalıştırılıyor. Kayıtdışı çalışan kadın işçi daha düşük ücrete razı olmak zorunda. Sigortasız çalıştığı için de emekli olma şansını yitiriyor.

Yine TÜİK verileri, uzun süreli işsizlikten kadınların daha çok etkilendiği ve erkeklere göre daha uzun süre iş aradıklarını gösteriyor. Örneğin bir yıldan fazla süredir iş arayanların oranı erkeklerde yüzde 18,2 iken kadınlarda yüzde 26,9.

İŞKUR’un İşgücü Piyasası Araştırması’na göre kadınların çocuk bakım yükümlülükleri de çalışma hayatına katılmalarını olumsuz etkiliyor. TÜİK Hanehalkı İşgücü Anketi‘nden yapılan hesaplama, yaklaşık 1 milyon 480 bin kadının çocuk bakım yükümlülükleri nedeniyle işgücüne katılamadığını gösteriyor.

Yine araştırmaya göre, niteliksiz işlerde ve olumsuz koşullarda çalışan kadınlar büyük bedeller ödüyor. Uzun çalışma saatleri ile düşük ücretin yanı sıra ‘anne/eş’ ve ‘çalışan’ olarak rol çatışması yaşıyorlar. Vardiyalı çalışma, kadınlar için temel stres kaynağı.

Netice itibariyle Türkiye’de kadın olmak, istihdam açısından son derece dezavantajlı bir durum. Çalışmak isteyen kadınların ilk olarak işverenlerin ön yargısını kırmaları gerekiyor. Bunu başarabilenler ise düşük ücrete, sigortasız çalışmaya, mobinge ve cinsel tacize katlanmak zorundalar.

Kadın işçilere benzer bir tablo, engelliler için de söz konusu. Açık işlerde engelli çalıştırılmak istenmesi durumu incelendiğinde; yüzde 9,8 oranında ‘evet’ cevabı veriliyor. ‘Farketmez’ diyenlerin oranı yüzde 22,3’tür.

Yani açık işler açısından genel değerlendirmede her 10 iş için üçü engelli tercih edilebileceği belirtiliyor. Engelli işçiye hayır diyen işveren oranı yüzde 68.

İşgücü Piyasa Araştırması, işverenlerin işe almak istedikleri kişilere yönelik eğitim beklentilerine ilişkin de çarpıcı veriler içeriyor. 469 bin 919 açık iş içerisinde en fazla talep edilen eğitim düzeyi ‘herhangi bir eğitim düzeyi aramıyorum’ şeklinde olmuştur. Bir diğer ifadeyle açık işlerin yüzde 40,6’sında özellikle bir eğitim düzeyi aranmıyor.

Talep edilen eğitim düzeyinde ikinci sırada yüzde 22,2 ile ‘lise altı eğitim’ gelmektedir. Akabinde ise yüzde 16 ile ‘genel lise’ eğitim seviyesi bulunmaktadır.

Sadece kadın ya da erkek istihdam etme eğiliminde olan veya herhangi bir cinsiyet ayrımına gitmeyen işverenler de eğitim tercihlerini belirtirken en fazla ‘herhangi bir eğitim düzeyi aramıyorum’ seçeneğini tercih etmişlerdir. 20’den fazla kişi istihdam eden işyerleri başta olmak üzere tüm işyerleri, açık işler için ‘herhangi bir eğitim düzeyi aramıyorum’ demişlerdir.

Bu tablonun ortaya çıkardığı temel sonuç; açık işlerin büyük bölümü nitelik ve eğitim gerektirmiyor. Bir diğer ifade ile işverenlerin açık iş olarak bildirdiği pozisyonlar, alt eğitime sahip kişilerin yapabileceği işlerdir.

Birden çok seçenek işaretlenerek verilen cevaplar incelendiğinde; işverenler, işe alacakları 15-24 yaş aralığındaki genç işçilerde yüzde 72 ile ‘pratik beceri’ aramaktadır. Bunu sırasıyla yüzde 44,8 ile ‘tecrübe’, yüzde 23,1 ile ‘teorik beceri’, yüzde 21,7 ile ‘referans’ ve yüzde 18,2 ile ‘diploma’ kriterleri izlemektedir.

Her istihdam düzeyinde verilen cevapların öncelik sıralaması büyük ölçüde aynı çıkmıştır. Yani sektör büyüklüğü, 15-24 yaş aralığındaki genç işçi seçiminde aranan kriterlerde farklılık yaratmamaktadır. Tüm katılımcılar için istenen kriterlerin yüzdeleri oldukça benzerdir.

Bu sonuçlara göre işveren diploma değil beceri ve tecrübe aramaktadır. Diploma ise işverenlerin öncelikleri arasında son sırada yer almaktadır.

Sonuç olarak; İŞKUR’un 2018 İşgücü Piyasası Araştırması, Türkiye’de istihdam piyasasının çok önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Cinsiyetçi bir yaklaşımın egemen olduğu iş dünyasında, kadınların iş bulması kadar çalışma hayatını sürdürebilmesi de zor. Engelliler için de benzer olumsuzluklar söz konusu.

Araştırma, eğitim ile istihdam arasındaki bağın koptuğunu, okuldaki kazanımların işverenlerin talebiyle örtüşmediğini gösteriyor. Bir başka ifade ile Türkiye’deki mevcut eğitim, iş piyasasında ihtiyaç duyulan beceriyi kazandırmıyor.

İŞKUR’un araştırması, yeni istihdam planlarının çoğunlukla vasıfsız elemanlara yönelik olduğunu, dolayısıyla genç ve eğitimli nüfustaki işsizlik sorununun kronik hale geldiğini ve kısa sürede çözülemeyeceğini de ortaya koyuyor.

EKREM ONARAN-AHVALNEWS

Bu haber 260 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Hazine Bakanlığı'ndan üç bankaya dolar cinsinden tahvil ihracı yetkisi

Albayrak: KOBİ'ler için kredi paketi açıklayacağız

Hepsiburada e-ticarette ‘Yılın en itibarlı markası’ seçildi
»  Hisarcıklıoğlu: Bu sıkıntılı dönemlerin geçici olduğuna inanıyoruz
»  Benzin ve motorine zam geldi
»  Üçüncü köprüye Yüzde 47 zam!
»  İsveç-Türkiye ticaret hacmi 2.7 milyar dolar
»  Yeşilada; Gün veriyorum; 30 Mart Dolar 7 TL, 4 Nisan IMF Ankara'da!
»  Futbola Turkcell modeli: Şampiyon Saray’dan atanacak!
»  Kredi kartı borçlarına yapılandırma kredisi
»  Bolton geldi-gitti; Dolar/TL 5.50'yi gördü
»  Amazon, Microsoft'u da geçti, dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu
»  Dünya Bankası Başkanından Süpriz İstifa Kararı
»  Devletin kasası boşaldı Merkez'in karı çare değil
»  PAGEV: Paralı poşet 10 bin işsiz doğuracak
»  TÜİK bürokratı anlattı: Enflasyon bu oyunlarla düşürülüyor
»  Hazineden halka döviz tahvili satışlarına devam
»  Ünlü bankada 2 milyar dolar dolandırıcılık, 3 yöneticiye gözaltı
»  Merkez Bankası: Zayıf talep enflasyon düşüşünde etkili oldu
»  2018 ihracatı 168 milyar dolarla rekor kırdı
»  2019'un ilk konkordatosu Ankara'lı Versace'den
»  Ülker'den New York Times haberi için açıklama
»  Berat Albayrak'tan enflasyon açıklaması; Hedeflerimizi tutturduk
»  Pazar filesine talep yüzde 154 arttı
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,7351   6,4803  
       
  99.835,310   241,9340  
  Ankara
Cuma Cumartesi Pazar
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber