22 Ocak 2019 Salı   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Uzmanlardan acil önlem çağrısı; Vakit kalmadı ülke iflasa gidiyor
Uzmanlardan acil önlem çağrısı; Vakit kalmadı ülke iflasa gidiyor
 
10 Ağustos 2018 Cuma - 12:10
Kategori Ekonomi
365 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
Uzmanlar döviz krizini, sabit kura geçileceği iddialarını yorumluyor: ‘Bu adım TCMB'yi batırır bir günde!’

ABD ile süren Rahip Brunson krizi sonrası döviz kurları yükselerek yeni tarihi zirvelerini görmeye devam ediyor.

Krizin aşılması adına yapılan görüşmelerden henüz netice alınamaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Onların doları varsa bizim de Allahımız var" açıklaması geldi. Dolar gece yarısı bir kez daha fırladı ve sabah saatlerinde 6.30’u da aşarak tarihi rekorunu kırdı. Euro ise 7.22 lirayı aştı.

Saat 09.37 sularında sert düşüşe geçen dolar, 5.86 seviyelerinde seyrediyor. Euro ise 6.74 civarına gerilemiş durumda.

Kur, Cumhurbaşkanı’nın Aralık 2016’daki “Yastık altındaki dövizinizi bozdurun” çağrısından bu yana yüzde 60’ın üzerinde yükseldi.

Uzmanlar, kötü gidişatı yorumlarken sabit kur beklentisi yorumuna tepkili. Ekonomist Atilla Yeşilada, “26 milyar dolar döviz rezervi 225 milyar açık pozisyonu olan bir ülke sabit kura geçemez! Benim müşterilerimden üçü TCMB'yi batırır bir günde ya!” diyor.

AtillaYesilada

“26 milyar dolar döviz rezervi 225 milyar açık pozisyonu olan bir ülke sabit kura geçemez! Benim müşterilerimden üçü TCMB'yi batırır bir günde ya!”

Eski Hazine Müsteşar Yardımcısı ve Banka Kambiyo Genel Müdürü iktisatçı Hakan Özyıldız ise "Ben bu resmi 19 Şubat 2001'de gördüm. Allah sonumuzu hayırlı etsin" mesajını verdi. Özyıldız'a göre "Bu akşama kadar şok kararlar alınmazsa ekonomi çökecek. Ama öyle sıradan laflar değil gerçek yapısallar" diye de ekledi.

Bloomberg ise “FX piyasası Erdoğan yönetiminden vazgeçiyor gibi görünüyor, bu tam bir panik havası" değerlendirmesi yaptı.

Bloomberg

"It looks like the FX market is just giving up on the Erdogan administration... this is full-on panic." https://bloom.bg/2P20LaG

Son dönemde Türkiye ekonomisini yakından takip eden BlueBay Asset Management Stratejisti Timothy Ash de, kişisel Twitter hesabından krizin çözümü adına üç tavsiyede bulundu. İlk olarak ABD ile ilişkileri normale döndürmenin gerektiğini söyleyen Ash, ikinci olarak da ekonomideki yönetimin değişmesinin zorunluluğuna işaret ediyor. Piyasanın güvendiği isimlerin bir araya getirilmesi çağrısında bulunan ekonomist, son olarak da güvenilir para ve maliye politikasını öne çıkararak bankacılık üzerindeki sorunlar ve boçların çözümü üzerine plan yapılmasını öneriyor.

“Turkey - three point plan to stabilise the situation: 1. Normalise relations with the US. 2. Personnel changes - bring in people to run policy that the market trusts. 3. Role out credible monetary and fiscal policy and think of bad bank solutions for bankdebt”

 

AKP'nin eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener  ise yaşanan kur artışına ilişkin Twitter'dan  "Demokratik bir iktidar, ekonomik kriz istemez. Çünkü kriz, iktidarının da sonu demektir" dedi ve ekledi:

"Peki! Ya bir diktatör? “İyi bir kriz çıksın, piyasa çöksün, kimsede para kalmasın, siyasi güç paranın da tek sahibi olsun” demez değil mi? Zinhar, diyemez! Ama zinhar, düşünmez sanmayın!"

Abdüllatif Şener

“Demokratik bir iktidar, ekonomik kriz istemez. Çünkü kriz, iktidarının da sonu demektir.

Peki! Ya bir diktatör?

“İyi bir kriz çıksın, piyasa çöksün, kimsede para kalmasın, siyasi güç paranın da tek sahibi olsun” demez değil mi?

Zinhar, diyemez!

Ama zinhar, düşünmez sanmayın!”

Nesrin Nas da kriz hakkında Erdoğan'ın tutumunu eleştiriyor. Ve bu tür söylemlerin kıvılcımı yangına dönüştüreceğini belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son dönemde yaşanan gerginlikleri Türkiye aleyhinde yapılan kampanyalara bağlayarak  "Onların dolarları varsa bizim de halkımız var, hakkımız var Allah'ımız var" dedi.

Ekonomist Uğur Gürses ise Erdoğan’ın “Onların doları varsa bizim de Allahımız var” sözünü alıntılayarak “Türk liramız var” ironisi yaptı.

Gürses, “Ekonomik önlem beklerken harcama projesi ilan et, siyasi kriz varken ‘ekonomik model’ ilan et. Siyaset normalleşmeden, hukuka dönülmeden, ifade özgürlüğüne, kurum ve kuralların işlediği patikaya girilmeden ‘iletişim politikasıyla idare’ zamanı çoktan geçti” görüşünü dile getiriyor.

Erkin Şahinöz ise “Türkiye'nin bütün olarak döviz varlıklarının 231,6 milyar dolar, döviz yükümlülüklerinin 632,5 milyar dolar olduğunu belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

“Haliyle net döviz yükümlülüğü: 400,9 milyar dolar! Kuru, rasyonel yöntemlerle evvel emir durdurup düşüremezsek sevimsiz seçeneklere mecbur kalabileceğiz.”

Türkiye'nin bütün olarak; döviz varlıkları: 231,6 milyar dolar, döviz yükümlülükleri: 632,5 milyar dolar haliyle, net döviz yükümlülüğü: 400,9 milyar dolar!

Kuru, RASYONEL yöntemlerle EVVEL EMİR durdurup düşüremezsek, sevimsiz seçeneklere mecbur kalabileceğiz.”

Sosyal medyada paylaşılan diğer yorumlardan öne çıkanlar ise şöyle:

Türk Lirası'nın değeri bir gecede yüzde 17 düştü

Haftalardır piyasalardan gelen uyarılar ve fiyatlardaki dalgalanmaya karşı sessiz kalan iktidar sonunda ekonomideki kontrolü kaybetti. Dolar bu sabah erken saatlerde 6.46 TL’ye kadar çıkarak yeni bir rekor kırdıktan sonra hızla 5.90 TL düzeyine inerek yeni açıklamalar beklemeye başladı. Oysa dolar daha dün 5.50 TL seviyesinden kapanmıştı. Türk para biriminde yüzde 17’ye yakın oynaklık yaşanırken, bu dalgalanma 2001 krizinden sonraki en sert günlük hareket olarak kayıtlara geçti. Dolardaki fırtına faizi ve borsayı da çıldırttı, 10 yıllık bono faizleri yüzde 21’e yaklaştı.

Öte yandan dolardaki son hareketi tetikleyen biri yurtiçi diğeri yurt dışı kaynaklı iki gelişme yaşandı. Merkez Bankası’nın piyasalara müdahale etmemesi nedeniyle zaten savunmasız kalan ve ABD’yle gerilen ilişkilerle yıpranan TL’de dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları önemli bir yükseliş dalgası daha başlatmıştı. Erdoğan’ın ‘Onların doları varsa bizim de Allahımız var’ diyerek direniş ekonomisi sinyalleri vermesinin ardından, TL gece saatlerinde açık olan Japon piyasasında adeta dayak yedi ve 5.70’lerin üzerine çıktı. Sabah Türkiye piyasaları açılmadan hemen önce İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan bir haber ise kurları 6.5 TL sınırına taşıdı.

Gazete, Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi’nin en büyük bankaları arasında bulunan BBVA, UniCredit ve BNP Paribas'nın liradaki sert düşüşten etkilenme olasılığının yarattığı riskten kaygı duyduğunu bildirdi. Söz konusu üç banka sırasıyla Türkiye’de Garanti, Yapı Kredi ve TEB’in ana ortağı durumunda. Ayrıca kısa süre önce BIS tarafından yapılan bir açıklamada Türkiye’de sadece İspanyol bankalarının 81 milyar dolarlık kredi riski olduğu açıklanmıştı. Bunu 30 milyar dolarla Fransa ve 17 milyar dolarla İtalya bankaları izliyor.

Gazetenin konuya yakın iki kişiye dayandırdığı haberinde, ECB'nin Türkiye'deki bankaların liranın değer kaybı nedeniyle döviz kredilerini ödeyememe riskinden endişelendiğini ifade etti.

Dolardaki son dalgalanmalar Türkiye’nin mali piyasaları için peş peşe uyarılar yayınlayan uluslar arası finansal kuruluşların öngördüğü kritik düzeyleri de aştı. Dün kurlar 5.50’ye yaklaşırken kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten Türk Hükümeti’ne ‘Dövizdeki yükselişi acil durdurun’ açıklaması gelmişti.

Öte yandan Goldman Sachs’ın tahminlerine göre Türkiye’de dolar 7.1 TL’yi aşması halinde ülke bankacılık sistemi sermayesini kaybedecek. Bu da bankaların yeniden sermayelendirilmesi ya da yükümlülüklerini yerine getirememesi anlamına geliyor. Goldman Sachs bu tahmini hafta başında dolar 4.7 TL düzeyindeyken yaparken, kur artışının etkisiyle Türkiye’de on milyarlarca dolarlık banka kredisinin daha son çalkantılar nedeniyle ödenemez hale geldiği tahmin ediliyor.

Buna karşın Türk Hükümeti belki çaresizlik belki de aşırı soğukkanlılıktan dolayı piyasalara müdahil olmaktan kaçınıyor. Kısa vadeli kur şokuna karşı açıklanan önlemler orta vadeli. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik önlem paketi olarak 100 gün içinde 400 yeni projeye imza atacaklarını duyurmuştu. Ancak bu projeler zaten liranın değer kaybetmesinin temel nedeni olan aşırı parasal genişlemeyi tetikleyeceği ve bütçeyi daha da yıpratacağı için piyasalar tarafından olumlu değil, olumsuz olarak algılandı.

Diğer taraftan piyasa son umut olarak bugün Erdoğan’ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanacak yeni Orta Vadeli Plan’a odaklanmış durumda. En azından bu program açıklanırken dövize etkili bir müdahale bekleniyor. Ancak Albayrak kanadından piyasaya gönderilen mesajlar Türk Hükümeti’nin konuya daha çok bütçe disiplini açısından yaklaştığı ve piyasaların istediği ve en azından yangını söndürecek faiz artırımına uzak olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte Merkez Bankası istese dahi piyasalardaki yangına müdahil olmakta yeterli olamayabilir. Son olarak bu hafta bankaların munzam karşılık oranlarını düşürerek piyasaya 2.2 milyar dolar verirken müdahale piyasayı yatıştırmak yerine kurları daha da çıldırttı. Bu müdahale yapılırken dolar sadece 5.19 TL ile bugüne göre 70 kuruş düşüktü ve ardından bir daha bu seviyeleri göremedi.

Merkez Bankası’nın haftalık faizleri halen yüzde 17.75’le piyasalarda geçen faiz oranlarının çok altında bulunuyor. Bir taraftan döviz kurları, diğer yandan ekonomik büyümeyi göz önünde bulunduran Türk ekonomi yönetimi bu yüzden faiz konusunda da yeterince cömert davranamıyor. TL ise yaşanan bu ikilemlerin etkisi ve gittikçe bozulan küresel hava ile yalnızlığa terk edilirken Türkiye’nin iflas riskini gösteren 5 yıllık CDS oranları 400 puana çıkarak küresel kriz sonrası yeni bir zirve daha yaptı. Bu durum Türkiye’ye uluslar arası borçlanma piyasasının kapılarının giderek kapandığı ve ülkenin ekonomik durumunun bir felakete yol aldığının habercisi. Çünkü Türk CDS’leri yıllardır uluslar arası piyasalardan tek bir cent daha borç bulamayan Yunan CDS’lerinin bile yüzde 20 üzerine çıkmış durumda.

Bu haber 365 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


CHP'li Böke; 'Kriz gelmiş demektir!, Ülke yanıyor'

Dolar fırladı! Albayrak'ın 'Yeni Ekonomi' toplantısı erteledi

İnce'den Erdoğan'a acil dolar çağrısı
»  Cari açık 57,3 milyar dolar
»  Dolar 6,30, Euro 7,22 TL'yi aştı
»  ’55 yıllık esnafım ilk kez iflasın eşiğine geldim’
»  Borçları yüzünden yasal takibe girenlerin sayısı rekor kırdı
»  Çinli ekonomist Wang; Erdoğan'ın alternatif gösterdiği Çin, AB'nin yerini alamaz
»  'Suudi Arabistan Tesla'dan iki milyar dolarlık hisse aldı'
»  BETAM Direktörü Prof.Gürsel: Ekonomik kriz bankacılık sektörüne sıçrayabilir
»  Prof. Boratav; ‘Erdoğan bankaların batışına göz yummamak için IMF’ye gidecek’
»  Cumhurbaşkanı 'yastık altındakileri bozdurun' derken, bir haftada 6.4 milyar dolar mevduat yastık altına kaçtı
»  Fitch uyardı; Hava kötüleşti, şirket ve bankaların stresi arttı!
»  Dolar/TL kuru için 7 senaryo
»  Kredi risk primi zirvede! IIF uyardı!
»  Temmuzda en çok euro kazandırdı
»  Dolar, euro ve sterlinde yeni rekor
»  Türkiye'den ilk kez Panda piyasasına tahvil ihracı
»  Yeni Ekonomi Modeli'ni Bakan Albayrak açıklayacak
»  Beş soruda TL'deki değer kaybı
»  Tatiana Orlova; Erdoğan, Putin'in izinden gitmeli
»  Financial Times; TL ve Türkiye nereye?
»  Sterlin Türkiye'de kral; 6,80 TL, İngiliz turist %63 arttı
»  Ünlü Rus finans portalından Türkiye yorumu: Finansal felaket
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,3224   6,0535  
       
  97,955   219,1527  
  Ankara
Salı Çarşamba Perşembe
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
CHP’de değişim ve kurultay tartışmalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Gerek yok, Kemal Kılıçdaroğlu devam etmeli. Parti tüm enerjisini Yerel Seçimler için kullanmalı
Muharrem İnce CHP’nin başına geçmeli
Yerel Seçim öncesi Kılıçdaroğlu ve İnce uzlaşarak güçlerini birleştirmeli
Kurultay ve Değişim zorunlu, Kemal Kılıçdaroğlu aday olmamalı
Hiç ilgilenmiyorum
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
20/10/2018 17/10/2018
08-25-29-31-41-47 06-18-19-26-27-05
18/10/2018 22/10/2018
04-16-25-28-36-39 01, 09, 14, 15, 20, 22, 25, 27, 30, 31, 34, 38, 40, 43, 46, 52, 54, 58, 66, 67, 73, 74
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber