23 Nisan 2019 Salı   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
YSK üyeleri Yüce Divan’a gider mi?
YSK üyeleri Yüce Divan’a gider mi?
 
15 Nisan 2019 Pazartesi - 14:21
Kategori Güncel
503 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
YSK üyeleri Yüce Divan’a gider mi?

CHP eski milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyesi Haluk Pekşen Yüksek Seçim Kurulu üyeleri hakkında görevi kötüye kullanmak başta olmak üzere, AA manipülasyonuna engel olmayarak görevini yapmamak da dahil pek çok konuda Yargıtay ve Danıştay'a suç duyurusunda bulundu. Yargıtay ve Danıştay üyesi Yüksek Yargıç statüsündeki YSK üyelerinin yargılanabilmesi için Yüce Divan'da yargılama yapılması gerekiyor.

İnci Hekimoğlu, Pekşen'in YSK üyeleri hakkındaki başvuru dilekçesi ve suç duyurusu ile kamuoyunda ilk kez dile getirilen yasal ve anayasal suçları irdelediği bir yazı kaleme aldı.

İnci Hekimoğlu'nun yazısı şöyle;

Kamuoyunun dikkatini çekecek çok önemli bir suç tanımı daha var ki, sanırım ilk kez dillendiriliyor.

Ölülere bile oy kullandırıldığı” 2010 yılından bu yana bütün seçimlerde tartışma konusu olan, ağır iddiaların odağındaki YSK bu kez hiç olmadığı kadar ‘şeffaf’ bir rol üstlenerek pek çok soru işaretini de yanıtlamış oldu.

Daha 31 Mart seçimleri öncesinde Hakkâri’de, Siirt’te, Şırnak’ta, İstanbul’da Büyükçekmece’de, Adalar’da, Üsküdar’da ve daha çok il ve ilçede binlerce hayali seçmen tespit edilmiş ve itirazlar yapılmıştı. Ancak YSK muhalefet partilerinden gelen itirazları reddetmişti.

Aynı YSK bu kez tam tersi bir karar alarak, itiraz süresi dolmuş ve AKP ya da MHP’nin hiçbir itiraz tutanağı olmayan yani somut bir belgeye dayanmayan itirazlarını kabul etti.

Seçmen kayıtlarındaki usulsüzlüklerin kamuoyunun gündemine gelmesi üzerine 22 Ocak’ta açıklama yapan YSK Başkanı Sadi Güven son derece kesin bir dille iddiaları yalanlayarak “Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok" demişti.

Tanık olduklarımıza bakılırsa “peki şimdi ne oldu da bu kararı aldı” diye sormanın anlamı da kalmadı.

Kaldı ki, YSK üzerindeki şaibe iddiaları bu kadarla sınırlı değil.

CHP Parti Meclisi üyesi Haluk Pekşen, YSK üyeleri yüksek yargı üyeleri olduğundan Yargıtay ve Danıştay’a başvurarak, haklarında suç duyurusunda bulundu.

Pekşen CHP adına yaptığı suç duyurusunda, 31 Mart’tan bugüne YSK’nın işlediği suçları ve bu suçların yaptırımını düzenleyen yasaları tek tek sayarak YSK üyelerinin Yüce Divan’da yargılanmaları gerektiğini söylüyor.

Oldukça çarpıcı iddialar içeren suç duyurusunda sıralanan yasa ihlalleri ve ihlallerin yol açtığı diğer suç iddialarının ortaya koyduğu tablo, YSK’nın oynadığı rol hakkında kamuoyunun hâlâ yeterince farkındalık taşımadığını da gösteriyor.

Suç duyurusundaki iddiaları ve bu iddialarla ilgili yasal düzenlemeleri özetleyerek tek tek sıralamaya çalışayım.

-AA’nın saat 20.00’de veri girişini durdurması üzerine Ekrem İmamoğlu saat 20:30'da basın açıklaması yaparak "YSK'yı, Anadolu Ajansı'nı şeffaf ve hassas olmaya davet ediyorum. Verilerini kontrol etmelerine, toplumu doğru bilgilendirmeye davet ediyorum" dedi.

-Buna rağmen yaklaşık 3 saat veri girmeyen AA, Erdoğan’ın saat 22.30’da yaptığı açıklamadan sonra verileri güncelledi ancak 23.21’de, İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki fark 3 bine düştüğünde yayını yeniden durdurdu.

- On dakika sonra, 23.30’da Binali Yıldırım halkın karşısına çıkıp “seçimi kazandık” dedi.

-Hemen ardından Ekrem İmamoğlu yetkilileri uyararak “utanılacak bir şey yapmayın”, Yıldırım’a da “Bu da manipülasyonun başka bir ayağı. Kendileri uzun yıllardır devlet görevi yapmış, devlet adamlığı kimliğine sorumluluğuna davet ediyorum. Süreç tamamlanmadan kazandık demesini netice olarak ayıplıyorum” dedi.

-Gece boyunca bir daha veri girişi olmayan AA’ya ilişkin soru üzerine sabah 11.00 sıralarında basının karşısına çıkan YSK Başkanı Sadi Güven “Anadolu Ajansı bizim müşterimiz değil, bizden veri almıyor. Nereden aldığını bilmiyorum” dedi.

-Sadi Güven aynı açıklamada “Ekrem İmamoğlu’nun önde olup 4.159.650 oy aldığını, Binali Yıldırım’ın aldığı oyun ise 4.131.761 olduğunu” belirtti.

Şimdi AA’nın yaptığı manipülasyonun YSK ile ilgisini soranlar olabilir.

Pekşen’in dilekçesinde bu sorunun yanıtı var ama buna geçmeden önce, Anayasa’nın 70. Maddesi’ne göre YSK’nın görev ve yetkilerine bakalım.

Olabilecek bütün manipülasyon, hile, usulsüzlük ve hatta gerekirse güvenlik güçlerini sürece dahil etme gibi (yani iktidarın Büyükçekmece’ye polis yollaması da YSK’nın yetki alanını ihlal anlamına geliyor) seçim öncesi ve sonrasını da kapsayarak “seçim güvenliği”nin bütün boyutlarından sorumlu en yetkili kurul YSK.

Dolayısıyla YSK’nın AA’nın işlediği suça müdahale etmemesi, görmezden gelmesi de suç ve Seçim Kanunu’nun 179. Maddesinde düzenlenen Özel Suçlar kapsamına giriyor.

ÖNEMLİ İKİ SUÇ TANIMI

-AKP’nin geçersiz oyların sayımı talebine CHP’nin itirazı üzerine İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı “itiraz sonuçlarının beklenilmesine ve yeniden sayıma geçilmemesine, sayım başlanılmışsa da tedbiren durdurulması” kararı vermesine rağmen, AKP’nin başvurusu üzerine YSK’nın oy çokluğu ile İl Seçim Kurulu kararını kaldırması, dilekçede “görevi kötüye kullanma suçu” olarak tanımlanıyor.

YSK’nın kararının somut belgeye dayanmaması ve kararın gerekçesini “madem sayım başlamış devam etsin” ifadesiyle açıklamaya çalışması tartışma yaratan önemli konulardan biriydi.

Aynı açıklamada “maddi gerçeği araştırıyoruz” cümlesi de hukukçuların sert eleştirilerine neden oldu.

“Maddi gerçeği” araştırmanın kamu hukukunu ilgilendirdiği, YSK’nın ise seçim yasasındaki tanımıyla “basit yargılama hukuku” ile bağlı olduğuna vurgu yapan Anayasa hukukçuları dahil pek çok hukukçu “belge varsa sonuç vardır, belge yoksa sonuç yoktur” diyor.

CHP PM üyesi Haluk Pekşen “maddi gerçeği” araştırmaktan bahseden bir YSK’nın derhal görevden azledilmesi gerektiğini söylüyor.

Pekşen’in suç duyurusunda altı çizilen ve kamuoyunun dikkatini çekecek bir suç tanımı daha var ki, sanırım ilk kez dillendiriliyor.

5237 Sayılı TCK’nın “Görevi kötüye kullanma” başlıklı 257. Maddesi’nin üç fıkrasında düzenlenen, birbiriyle bağlantılı suçlardan birini aktarsak yeterli olur sanırım.

“Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan hâller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”(*)

Sonuç olarak Haluk Pekşen’in dilekçesinde, “Yüksek Seçim Kurul Başkan ve üyeleri olup aynı zamanda Yargıtay ve Danıştay üyeleri de olan isimleri belirtilen kişiler hakkında 2797 sayılı Yargıtay Kanunu’nun 46, 2575 sayılı Danıştay Kanunu’nun 76-81, 5237 sayılı TCK’nun 257/1 ve 298 sayılı Seçim Kanunun 138. maddeleri uyarınca soruşturma yapılması talep olunur.” deniyor.

Tercümesi, Yüce Divan’da yargılanmaları talep ediliyor.

Dilekçe işleme konacak mı göreceğiz.

Hele ki YSK’yı İçişleri ve Adalet Bakanı'nın aradığı, ÖSYM eski Başkanı'nın tutuklanmasının YSK üyelerine dolaylı mesaj olduğu iddiaları ortalığa düşmüşken.

Tabii bir de memleketimin güzide devletinin “devri sabık yaratmamak” geleneği hiç bozulmamışken…

(*) Bu ifadeyle düzenlenen madde, seçimlerden sonra bile ihale vermeye devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamalarını akla getirirken, YSK’nın 15 gündür mazbata kararını açıklamayarak “kamu zararına” neden olup olmadığını da yanıtlanmaya muhtaç önemli bir soru olarak ortaya bırakıyor.

Bu haber 503 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Hiç kimsenin istemediği kadınlar ve çocuklar

İktisatçı Mustafa Sönmez gece yarısı gözaltına alındı, emniyette ifade verdi, öğlen serbest bırakıldı

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı kuruldu
»  Kadınlardan ülke çapında Rabia Naz eylemi
»  Maltepe'de AKP-MHP'lilerden hakimlere tehdit
»  Seçimi kazanan muhtar mazbatayı alamadı
»  650 kiloluk cağ kebabı ile rekor kırdılar
»  Alman Adalet Bakanı: Türkiye’deki gelişmeleri hukuk devleti adına kaygıyla izliyoruz
»  YSK, AKP’nin Büyükçekmece için yaptığı 'olağanüstü itiraz ve seçimim iptali' başvurusunu görüşüyor
»  "AKP Milletvekili Kiler'in evinde 81 seçmen görünüyor"
»  Pompeo; S-400'ün olduğu bir hava sahasında F-35 uçamaz
»  Zeytin Dalı harekat bölgesinde bir asker şehit oldu
»  Türkiye'nin yeni AİHM yargıcı, AKP'li eski vekilin kardeşi; Saadet Yüksel
»  Halife Hafter: Libya'nın başkenti Trablus'u ele geçirmeye çalışan komutan
»  Belçika'da kavgaya karışan Türk ikizler, hangi kardeşin ne yaptığı anlaşılamayınca beraat etti
»  Orada bir havalimanı var çok uzakta…
»  Trump: İran Devrim Muhafızları artık ABD için terör örgütüdür
»  3. Havaalanında, 'Soygun ve vurgun' yemeği! Bilin bakalım kim işletiyor?
»  İBB'de neler oluyor? Yangından mal kaçırma ihaleleri!
»  AKP'nin seçimin iptali başvurusu hakkında karar!
»  CHP itiraz etti, YSK olağanüstü toplandı
»  15 Temmuz şehidinin oğlundan AKP'ye Özhaseki yanıtı; Kapkara bir Fethullahçı'yı aday gösterirseniz, Mansur Yavaş'a oy vermek neden anormal olacakmış?
»  Sümeyye Erdoğan'dan boşanma açıklaması
»  Türkan Elçi: Şırnak halkını eleştirmek insafsızlık
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,8439   6,5559  
       
  95.952,770   238,5750  
  Ankara
Salı Çarşamba Perşembe
-1 / 15 °C 1 / 13 °C 5 / 18 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber