21 Mart 2019 Perşembe   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Gazete Manşetleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS    Üye Ol    Şifremi Unuttum
Üye Girişi
Yeni Kongre Demokrat Başkan ile Göreve Başladı
Yeni Kongre Demokrat Başkan ile Göreve Başladı
 
4 Ocak 2019 Cuma - 01:48
Kategori Dünya
111 Okunma 0 Yorum
Paylaş  Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
 E-posta ile gönder Yazdır
Yazı Boyutu
ABD'de yeni seçilen Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin yemin etmesiyle Yeni Kongre Resmen Göreve Başladı, Temsilciler Başkanlığına beklendiği gibi deneyimli Demokrat kadın lider Nancy Pelosi seçildi.

ABD Kongresi’nde yeni yasama dönemi resmen başladı. Beyaz Saray, Senato ve Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçiler’in denetiminde olduğu iki yıllık bir dönemin ardından Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde artık çoğunlukta. Temsilciler Meclisi Başkanlığına da beklendiği gibi deneyimli Demokrat lider Nancy Pelosi seçildi.

Pelosi Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada 220 oy aldı. Cumhuriyetçi Kevin McCarthy de 192 oy alarak Temsilciler Meclisi'nin azınlık lideri oldu. Temsilciler Meclisi'nin başkanı olarak Nancy Pelosi (ortada kırmızı elbiseli) Temsilciler Meclisi'nde yasama gündemini belirleyecek.

Nancy Pelosi Temsilciler Meclisi’nde en uzun süre görev yapan Cumhuriyetçi üye Don Young yönetiminde yemin ederek resmen göreve başladı. ABD siyasetinin en deneyimli isimlerinden biri olan 78 yaşındaki Nancy Pelosi beş çocuk annesi ve dokuz torun sahibi.

Pelosi yemin ederken kürsü etrafında torunları da (üstte) vardı.

Pelosi'ye Temsilciler Meclisi kürsüsünün sembolü olan tokmak da teslim edildi.

Temsilciler Meclis'ne hitap eden Pelosi ailesine teşekkür etti. Konuşmasında orta sınıfın önemini vurguladı, "Orta sınıf demokrasimizin bel kemiği" dedi.

Nancy Pelosi 2007-2011 yılları arasında da Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

Pelosi ABD siyasi tarihinde son 60 yıl içinde Temsilciler Meclisi başkanlığına ikinci kez gelen ilk temsilci. Pelosi aynı zamanda bu göreve gelen ilk kadın temsilci unvanını da taşıyor.

Bazı Demokratlar parti içinde yeni liderlerin ortaya çıkması gerektiği yönünde görüş beyan etmişti. Nancy Pelosi de yeterli destek karşılığında 4 yıldan fazla bu görevde kalmamayı kabul etmişti.

78 yaşındaki Nancy Pelosi ABD siyasetinde güçlü bir kadın şahsiyet. New York Times gazetesinin Pelosi’yle ilgili yayımladığı makalede de Pelosi Cumhuriyetçiler’in hiç de hafife almadığı bir isim olarak nitelendi.

2007 yılında eski Başkan George W. Bush döneminde Temsilciler Meclisi başkanlığı görevini yürüten Nancy Pelosi, 2008 yılında ABD ekonomik kriz yaşarken meclisten Wall Street’i kurtarma planının geçmesini sağlayan isimlerdendi.

Kasım ayında yapılan ara seçimlerde Demokratlar 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde 235 sandalye kazanmıştı. Cumhuriyetçilerse Senato’da 2 koltuk daha kazanarak Demokratlar karşısında 47’ye 53 çoğunluğu elde etmişti.

116. Kongre’nin göreve resmen başlamasıyla yeni dönemde ABD siyasetinde denge-denetleme mekanizmasının işlemesiyle birlikte Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın kendi gündemini uygularken zorlanacağı yorumu yapılıyor.

Yeni dönemde Kongre'de ilkler

Nancy Pelosi'nin resmen göreve başlamasının ardından diğer Kongre üyeleri de Pelosi'nin liderliğinde yemin ederek göreve başladı.

Yeni Kongre ABD siyasi tarihinin bugüne kadar en farklı grupları bünyesinde toplayan Kongre niteliğini taşıyor.

Kongre’ye seçilen en genç kadın temsilci unvanını taşıyan New York Kongre üyesi 29 yaşındaki Ocasio-Cortez de (üstte) yeni yasama döneminde göreve başladı.

Filistin kökenli Rashida Tlaib (üstte ailesiyle) ve Somali kökenli Ilhan Omar Kongre’ye seçilen ilk Müslüman Kongre üyeleri olarak Temsilciler Meclisi’nde işbaşı yaptı.

Filistin asıllı Rashida Tlaib, yemin töreninde ABD'nin 3. Başkanı ve "kurucu babalarından" olan Thomas Jefferson'a ait 1734 yılından kalma Kuran'a el basarak (üstte sağda) yemin etti.

Tlaib ve Ilhan Omar, Kasım ayındaki ara seçimlerde ABD Kongresi'ne seçilen ilk kadın Müslüman üyeleri olmuştu.

Detroit Free Press'e verdiği röportajda Tlaib "Kuran'a el basarak yemin ederek Amerikan halkının ne kadar geniş bir geçmişe sahip olduğunu, hepimizin adalet ve özgürlüklere olan sevgisini göstereceğim" dedi.

Tlaib "Bu benim için önemli çünkü birçok Amerikalı İslam'ın Amerikan tarihine uzak olduğu gibi bir hisse sahip. Müslümanlar en başında da buradaydı... Kurucu babalarımızdan bazıları İslam hakkında şu anki bazı Kongre üyelerinden daha fazla bilgiye sahipti" diye konuştu.

Yemin törenleri için belirli bir metin bulunmasa da Kongre üyeleri genellikle İncil'e el basarak "ABD anayasasını tüm dahili ve harici düşmanlardan korumaya" yemin ediyor.

Ilhan Omar Temsilciler Meclisi'ne başında geleneksel Afrika tarzı kırmızı-turuncu bir başörtüsü ile geldi.

Ilhan Omar 1 gün önce Twitter'dan bir fotoğraf paylaşmış (üstte), "23 yıl önce Kenya'daki bir mülteci kampından babamla birlikte Washington DC'de bir havaalanına gelmiştik. Bugün Kongre'ye giren ilk Somalili-Amerikalı olarak yemin etmeden önce aynı havaalanına döndük" diye yazmıştı.

Yeni ABD Kongresi’nde kendilerini açık bir şekilde LGBT birey olarak tanımlayan 10 temsilci bulunuyor.

Kongre yeni dönemde kadın temsili açısından da güçlü. Temsilciler Meclisi’nde 102, Senato’da da 25 kadın Kongre’de yeni dönemde görev yapacak. Bu rakamlara bakıldığında kadınlar Kongre’nin yaklaşık yüzde 24’ünü oluşturuyor.

Senato’da yeni dönemde görev yapacak olan 25 kadının 17’si Demokrat, 8’i de Cumhuriyetçi. Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçi kadın temsilci sayısı ise 23’ten 13’e düşmüş durumda.

Kongre’nin önündeki önemli dosyalar

Yeni Kongre’nin önündeki ilk zorlu dosya kısmi olarak 13 gündür kapalı olan hükümetin yeniden açılması. Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar ve Senato’daki Cumhuriyetçiler arasında bu konuda uzlaşıya varılabileceğine ilişkin bir işaret henüz yok.

Yeni dönemde Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın elde ettikleri yeni güçle birlikte meclis bünyesindeki komisyonlar aracılığıyla Trump yönetimine yönelik soruşturma başlatma yetkisini de kullanması olası.

Demokratların yeni dönemde harekete geçebileceği tartışmalı konular arasında, Başkan Trump’ın gelir vergisi, Adalet Bakanı Jeff Sessions’ı görevden alması, Trump ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin arasındaki ilişkileri yer alıyor.

AMERİKANIN SESİ

Bu haber 111 defa okunmuştur.
Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...    
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Brezilya'da Bolsonaro dönemi başladı

WP: Trump, 2018'de günde 15 yalan söyledi'

Le Monde'un Macron-Hitler Benzetmesi Tartışma Yarattı
»  Kalabalığa dalan araç 8 kişiyi yaraladı
»  Peçe ayaklar altında! Suudi kadınlar başkaldırdı!
»  Gece güneş gözlüğü takan First Leydi!
»  Suudi Kralından Kabinede Radikal Değişiklikler
»  BAE, Şam Büyükelçiliği'ni 7 yıl sonra yeniden açtı
»  Irak'ta Noel, resmi ulusal bayram ilan edildi
»  Irak Başbakanı: ‘Suriye’ye Asker Göndermeyi Değerlendiriyoruz’
»  'Tamirci' lakaplı, yeni ABD Savunma Bakanı Shanahan kim?
»  İsrail erken seçime gidiyor
»  Yolsuzlukla suçlanan ünlü iş adamı idam edildi
»  Endonezya'da volkanik tsunami: Ölü sayısı 222'ye ulaştı
»  Trump, Şubat'ı beklemedi! İstifa eden ABD Savunma Bakanı Mattis'in görevini Shanahan üstlenecek
»  ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk istifa etti
»  Zaharova'dan ABD istihbaratına: Çok gülünçsünüz
»  ABD'de bütçe krizi: Hükümet kısmen kapandı
»  ‘Başkan’ı Dizginleyen Üçlünün Son İsmi de Gidiyor’
»  Trump: ‘Hükümet Çok Uzun Süre Kapalı Kalabilir’
»  Michelle Obama’nın 4 bin dolarlık ‘altın’ çorapları
»  Putin'in geleneksel yıl sonu basın toplantısı; 1702 gazeteci ve soru; Ne zaman evleneceksiniz?
»  Brexit’e 100 Gün Kala İngiliz İş Dünyasından Uyarı
»  Putin takvimi Japonya’nın en çok satanı oldu
 

 
 
Erdoğan ‘erken seçime hayır’ derse, Bahçeli ittifakı bozar mı?
 
Zülfikar DOĞAN
 
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bülent Ecevit'e minnettar
 
Duransel DOĞAN
 
 
Eşsiz Önder ATATÜRK!..
 
Talat SARAL
 
 
Epifiz Bezini En Çok Aktive Eden Madde Olan Manna
 
Yaşar ÖZKAN
       
  5,4707   6,2182  
       
  103.407,800   229,9370  
  Ankara
Perşembe Cuma Cumartesi
-1 / 5 °C -2 / 2 °C -5 / 0 °C
31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde hangi partinin adayına oy vermeyi düşünüyorsunuz?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
Vatan Partisi
Hiçbiri
 Sonuçları göster     Tüm anketler   
30/10/2019 30/10/2019
03-08-09-11-19-44 02-09-11-19-31-11
31/10/2019 28/01/2019
10-13-30-31-48-50 02, 04, 05, 08, 10, 19, 23, 33, 34, 36, 45, 48, 49, 53, 54, 58, 59, 61, 62, 69, 78, 79
Koç 21 Mart - 20 Nisan
Bugün oldukça aktif bir yapı sergiliyorsunuz. Henüz oluşturamadığınız olayların alt yapısı üzerinde çalışmalar yapıyorsunuz. ...
 
 
         
         
  Kor Haber'de yayınlanan içerik kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Kaynak belirtilerek yayınlanan içerik ilgili kaynağa aittir ve kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma aittir. Başka kaynaklardan alınan içerik ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Kor Haber sorumlu tutulamaz.   RSSiGoogle'a EkleFacebook'ta Korhaber