Volkswagen’in “sıfır” dizel araç mezarlığı; 350 bin otomobil!

30 Mart 2018 Cuma  15:19

Alman otomobil devi Volkswagen’in egzoz gazı emisyon salınımlarında sahtekârlık yaparak, düşük gösterdiğinin ortaya çıkması ardından yürütülen yaptırım cezası ve araçları geri çağırma programı, ABD’nin Kaliforniya, Detroit gibi bölgelerini adeta “sıfır otomobil mezarlığına” çevirdi.

BILD gazetesinde yer alan haberde, VW’bin 25 milyar dolarlık yaptırımı kabul ederek emisyon gazı göstergelerinin programlarını düşük gösterecek şekilde programladığı araçları geri çağırma uygulamasıyla, Kaliforniya Çölü’nde, Detroit’te devre dışı bırakılan stadyumda ve daha bir çok kentte kiralanan otoparklarda depolanan “sıfır” dizel otomobillerin sayısı şu anda 350 bine ulaştı.

Alman otomotiv devinin ABD’nin çeşitli eyaletlerinde yüklü miktarlarda paralar ödeyerek kiraladığı park alanlarında geri çağrılarak depolanan otomobillerin havadan ve yerden çekilen görüntüleri şaşkınlık yaratıyor.

Kaliforniya çölünde uçsuz bucaksız park halinde rengârenk VW Dizel sıfır otomobiller güneş altında sıralanırken, Detroit kentinde sportif faaliyetlere kapatılan Pontiac Siverdome stadyumunda da on binlerce araç depolanmış vaziyette.

Minnesota’da faaliyetini durduran bir kâğıt fabrikasının, tomruk ve rulo kâğıt depolama amaçlı uçsuz bucaksız arazisi de VW tarafından geri çağrılan araçlar için depolama yeri olarak kiralandı.

VW sözcüsü Jeannine Ginivan, Victorville kasabası yakınlarındaki Kaliforniya çölünde de kiralanan on binlerce kilometrekarelik alanda arabaların depolandığını ve düzenli olarak muhafaza edildiğini söyledi.

Depolanan sıfır araçlar VW teknisyenlerince egzoz gazı salınımları ABD ve uluslararası standartlara, çevre koruma programlarına uyumlu hale getirilecek. Patça ve egzoz salınım sistemleri değiştirilerek, programlamaları gerçek salınım değerlerini gösterecek şekilde yeniden monte edilecek.

2019 yılı sonunda tamamlanması planlanan bu işlemlerin sonunda ABD otoriteleri tüm araçları yeniden kontrolden geçirerek, gerçek egzoz gazı salınım değerlerine uyumlu olup olmadığı, göstergelerdeki bilgisayar programı yazılımının gerçek değerleri gösterecek şekilde düzenlenip düzenlenmediğini tespit ederek raporlayacak.

Şayet rapor olumlu çıkarsa, VW geri çağırıp depoladığı yüz binlerce aracı ya yeniden piyasaya sürme hakkını kazanacak ya da ABD’den üçüncü ülkelere ihraç edecek.

VW şu ana kadar geri çağırdığı 350 bin dolayındaki dizel sıfır otomobillerdeki egzoz gazı salınım sistemlerinin değiştirilmesi ve elektronik bilgisayarlı kontrol sistem yazılımlarının gerçeğe dönüştürülmesi için 7,4 milyar dolar harcandığını açıkladı.

VW ABD’de açılan soruşturma sonrasında ABD hükümeti ile uzlaşma yoluna gitmiş ve 25 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

KORHABER-ÖZEL

 

 Sayfa Adresi: http://www.korhaber.com/haber/Volkswagen-in-“sifir”-dizel-arac-mezarligi-350-bin-otomobil/248243