Jean Reno intikam için dönüyor!
İlke Atik TAŞKIRAN

Ahlak, dostluk, aile kavramlarını sorgulatan bir intikam hikayesi Ölümsüz…

Baba,oğul ve köpeklerinin sevgi dolu görüntüsüyle başlayan film, Charly’nin(Jean Reno) arabasını park ederken yediği 22 kurşunla dehşete dönüşüyor.  Minik oyuncunun babasını beklerkenki dramatik bakışları, her tarafı kanlar içinde kalmış Charly’nin görüntüsü ve fondaki müzik ile iddialı bir giriş yapıyor film.
Kötü işlere tövbe etmiş ama adıyla bile insanları korkutan  mafya babası Charly Mattie, 22 kurşuna rağmen ölmüyor.  Bu kurşunların emrinin kimden geldiğini duyduğunda ise bir kere daha vuruluyor. Emir ölene kadar arkadaşlık sözü verdiği, kardeşi gibi gördüğü  mafya babası Tony Zacchia’dan geliyor; nedeni ise Charly’nin uyuşturucudan uzak durma emri.

Charly daha bu haberi sindirememişken ve kurşun sıkanlardan birini serbest bırakmışken karşı taraf panikleyip, gözdağı vermek için Charly’nin en yakın adamını köpeklere yem ediyor. Bu görüntü üstüne Charly yeminini bozup adamının intikamını almaya karar veriyor ve ahlak, dostluk, aile kavramlarını sorgulatan bir  intikam hikayesi başlıyor.

 

Jean Reno  olunca oyuncu kadrosunda, film otomatik olarak güzel hale geliyor zaten.  Bir duruş bir bakışla o kadar çok sey anlatıyor ki seyirciye, insan her halikarda memnun kalıyor filmden.  Ayrıca minik oyuncuda sanki onunla yarışıyormuşcasına  profosyenel ve çok etkileyici bir oyunculuk çıkarıyor. Silah sesleri ve miniğin masumiyeti beraber gidiyor film boyu. Özellikle baba-oğulun final sahnesindeki muhteşemliği kelimelere sığamayacak güzellikte. .

Diğer mafya babası Kad Merad, yüzbaşı rolünde  Marina Foïs, hem yönetmen hemde bir diğer mafya babası Aurello rolündeki Richard Berry ayrı ayrı performanslarıyla büyülüyor.

Duygusal yoğunluğuyla,  aksiyon dozu iyi ayarlanmış filmde tempo inişli çıkışlı, dengesi  çok  güzel tutturulmuş. Özetle klasik Hollywood aksiyonlarına bir tutam aile ve dostluk duygusu serpilmiş ve her şeyiyle seyir zevki yüksek olan bir film. Leon kadar iddialı olmasa da  Jean Reno’nun bu filmiyle de anılacağı kesin.. 

 

Adı: Ölümsüz – 22 Bullets

Tür : Gerilim – Aksiyon - Suç

Yönetmen :  Richard Berry

Senaryo : Eric Assous , Richard Berry

Yapım : 2010 – Fransa

Oyuncular :  Jean Reno (Charly Matteï) , Kad Merad (Tony Zacchia) , Richard Berry (Aurelio Rampoli) , Gabriella Wright (Yasmina Telaa) , Marina Foïs (Marie Goldman)

 

 

Mafya dünyasındaki insanların sertliklerinin yanı sıra  ‘baba’ yönlerinin vurgulandığı  filmde,  silahlarına düşkünlüğünden çok ailelerine düşkünlükleri işleniyor. O sert adamların konu aileleri olunca bir anda nasıl eridikleri, onlar için her türlü şeyi göze alabilecekleri özetle en büyük zaaflarının  aileleri oldukları  görünüyor. Tabi buna karşılık intikam yemi olmamak için o şehirden bu şehre sürüklenen ailelerde bu zor hayatın bedelini ödüyor. Yani filmde görünenen aksiyon türünün altında çok duygusal bir aile filmi havası esiyor.Sayfa Adresi: http://www.korhaber.com/yazar/Jean-Reno-intikam-icin-donuyor/278